Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Moje dziecko chrapie - 5 najczęstszych przyczyn

| aktualizacja: 09.08.2016 | 6
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(9)
Z dziecięcego pokoju dobiegają niepokojące dźwięki? Chrapanie zdarza się także dziecku. To znak, że w drogach oddechowych jest jakaś przeszkoda utrudniająca mu oddychanie.

Najczęstsze przyczyny chrapania u dzieci

Jeżeli chrapanie utrzymuje się, warto pójść z dzieckiem do lekarza, by wyjaśnił, dlaczego tak się dzieje. Powody kłopotów z oddychaniem w nocy mogą bowiem być różne.

Przeziębienie u dziecka. Jeżeli dziecko ma katar, śluzówki nosa są obrzęknięte, powietrze przeciska się przez nie z trudem. W dzień, gdy dziecko jest w pozycji pionowej lub półpionowej, oddycha mu się łatwiej. W nocy pozycja leżąca sprzyja chrapaniu. Jeżeli przyczyną jest tylko przeziębienie, chrapanie ustanie, gdy dziecko wyzdrowieje.

Powiększony migdałek. To najczęstsza u dzieci przyczyna chrapania. Laryngolog dokładnie obejrzy dziecku gardło. Jeśli będzie miał wątpliwości, czy przyczyną problemów jest przerośnięty trzeci migdałek, skieruje dziecko na zdjęcie rentgenowskie lub wykonanie tzw. fiberoskopii. Lekarz ogląda drogi oddechowe dziecka specjalnym światłowodem. Jeżeli rzeczywiście winny będzie przerośnięty migdałek, laryngolog może doradzić jego usunięcie.
Czytaj też: Angina u dzieci - przyczyny, objawy i leczenie.

Wiotkie tkanki krtani. Charakterystyczne jest to, że dziecko ma też problemy w dzień: ciężko, świszcząco oddycha. Może też częściej chorować, a infekcjom towarzyszy zwykle duszność. Wiotkości się nie leczy. Trzeba poczekać (zwykle do końca 2. roku życia), aż dziecko z tego „wyrośnie”.

Skrzywiona przegroda nosa. Może utrudniać oddychanie, zwłaszcza jeśli towarzyszy temu obrzęk śluzówek nosa. Skrzywioną przegrodę leczy się operacyjnie po skończeniu przez dziecko 7. roku. W niektórych przypadkach przeprowadza się ją wcześniej (około 4. roku życia).

Alergia u dziecka. Alergiczne dziecko ma obrzęknięte śluzówki nosa. Konieczna jest wizyta u alergologa, który postawi diagnozę i rozpocznie leczenie.

Chrapanie a zmęczenie w dzień

Nawykowego chrapania nie lekceważ. Może ono bowiem mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka, przede wszystkim dlatego, że przeszkadza mu w pełni wypocząć w czasie snu. W konsekwencji dziecku rano trudno się obudzić, jest niewyspane i zmęczone. W ciągu dnia zaś maluszek często bywa senny, apatyczny, ma też problemy z koncentracją uwagi i nauką.

W Niemczech przeprowadzono badania wśród dzieci szkolnych. Okazało się, że te, które chrapały, miały niższe oceny z matematyki, ortografii i nauk przyrodniczych. Najprawdopodobniej we śnie dochodzi do częściowego niedotlenienia mózgu. A poza tym notorycznie niedospane dzieci nie miały możliwości skoncentrowania się na lekcjach i nie uważały. Warto tym kłopotom szkolnym wcześniej zapobiec!

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

mama
mama | 2016-05-01 05:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moj syn mial 3 lata jak wycieli mu 3 migdal pozniej znow zaczol chrapac laryngolog stwierdzil ze mu odrosl 3 migdal i za rowny rok wycieli ponownie minol rok po zabiegu a dziecko chrapie w kazdej pozycji snu (na boku , na plecach ) co ja mam robic prosze o pomoc !!!!!!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

karynka273
karynka273 | mama | 2016-05-27 10:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

witam mój syn ma to samo. czy wyjaśniły się u Pani przyczyny? również miał usuwany 3ci migdał i podcinane boczne.

Odpowiedz

emi
emi | 2010-09-20 13:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Na pewno chrapania nie wolno lekceważyć czy to u małych dzieci czy dorosłych. Mój mąż bardzo długo męczył aż w końcu poddał się zabiegowi w centrum medycznym mml. Nie wiem czy leczą tam dzieci ale warto spytac bo to swietne centrum.

Odpowiedz

Ninia
Ninia | 2007-03-12 20:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja już od dłuższego czasu nawilżam córeczce nosek otrivinem(w zasadzie od początku tzw. "okresu grzeczego"). Straszne miała problemy z zasypianiem, z oddychaniem w nocy i też zaczęła lepiej sypiać odkąd zaczęłam jej przed snem psikać do noska roztorem soli morskiej.

Odpowiedz

Marika
Marika | 2007-03-06 18:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek też pochrapywał w nocy i przestał, jak zaczęłam przed snem nawilżać mu nosek otrivinem z witaminą b i roztworem soli morskiej. Wprawdzie to nie była diagnoza lekarza, ale myślę, że chrapanie było właśnie spowodowane zbyt suchym powietrzem w mieszkaniu i wysuszonym noskiem.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

ANIULKA
ANIULKA | Marika | 2014-05-21 20:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A pomoglo?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?