Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy chrypka u dziecka to powód do niepokoju?

| aktualizacja: 19.01.2017 | 0

Zwykłe nadwyrężenie strun głosowych albo lekka infekcja dróg oddechowych mogą spowodować chrypkę u dziecka. Zobacz, czy masz się czym niepokoić.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
chrypka u dziecka
fot. Fotolia

Chrypka przez chorobę

Jeśli chrypka u dziecka trwa do kilku dni i jest powiązana z faktycznym stanem dziecka, np. nie jest samoistna, pojawiła się wraz z infekcją górnych dróg oddechowych lub od nadwyrężenia głosu i gardła (długotrwały płacz dziecka lub krzyk), to nie powinna być powodem do niepokoju. Kiedy obrzęknięte od płaczu struny głosowe wrócą do normy, chrypka u dziecka też minie. W przypadku infekcji, dziecko powinno dostać leki przepisane przez lekarza, ale dolegliwości związane z choroba możesz dodatkowo leczyć domowymi sposobami, np. herbatą z sokiem malinowym lub ciepłym mlekiem z miodem.

Chrypka u dziecka z powodu zanieczyszczeń powietrza

Dopiero chrypka, która trwa dłużej niż 10-14 dni, powinna zostać skonsultowana z lekarzem. Jeśli po ponad tygodniu chrypka nie mija, powinna zacząć być powodem do niepokoju. Zapisz dziecko na wizytę do laryngologa lub foniatry, specjalista będzie mógł zlecić badania, które wyjaśnia przyczynę chrypki u dziecka. Być może jest ona spowodowana refluksem przełyku (wykaże to gastroskopia) albo niedoczynnością tarczycy. Chrypka może być również objawem alergii wziewnej albo efektem wdychania zbyt zanieczyszczonego powietrza. Coraz częściej słyszy się o chorobach, które wywołuje smog w najbardziej zanieczyszczonych miastach w Polsce - stąd popularna od kilku lat "krakowska chrypka" i zakatarzenie, które wywołane zostało zanieczyszczonym powietrzem, na które jest narażony każdy z nas.

Zobacz też: Twoje dziecko "wypala" kilka papierosów dziennie. Jak to możliwe?

Chrypka a kaszel dziecka

Powodem do niepokoju jest również chrypka, której towarzyszy charakterystyczny szczekający kaszel. Możesz też zaobserwować oddech, który przypomina pianie koguta. W takim przypadku możesz podejrzewać, że malec ma zapalenie krtani, którego nie należy absolutnie lekceważyć. Przy tej chorobie dziecko może mieć groźne napady duszności, dlatego też jak najszybciej udaj się z dzieckiem do lekarza, bo wiele przypadków zapalenia krtani wymaga wręcz leczenia szpitalnego.
Najwięcej dzieci choruje jednak na zapalenie krtani między 1-3 rokiem życia. Szczególnie niebezpieczne jest zapalenie krtani u niemowląt.

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?