Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Chrzest dziecka: jakich formalności trzeba dopełnić w kościele?

| aktualizacja: 24.08.2016 | 0

Czy ustalenie daty chrztu dziecka poprzedza wiele formalności? Podpowiadamy, jakie dokumenty będą wam potrzebne, kto może zostać rodzicem chrzestnym oraz jak wygląda sytuacja, jeśli nie macie ślubu kościelnego.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
chrzest
Zanim wyślecie zaproszenia na chrzciny waszego dziecka, musicie dopełnić wszystkich formalności w kościele. Zwyczajowo uroczystość przyjęcia sakramentu chrztu świętego odbywa się w parafii, do której przynależą rodzice z racji miejsca zamieszkania. Jeśli chcecie ochrzcić dziecko w innym kościele, będziecie potrzebować zaświadczenia ze swojej parafii – wizyta w kancelarii parafialnej i tak was więc nie ominie. Zakładając jednak, że decydujecie się na chrzciny w waszym kościele, najpierw musicie skierować kroki do swojej kancelarii parafialnej w godzinach jej urzędowania.

Dokumenty wymagane do chrztu

Przed wizytą w kancelarii parafialnej przygotujcie następujące dokumenty potrzebne do zgłoszenia dziecka do przyjęcia chrztu:
 • akt urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego
 • świadectwo ślubu kościelnego rodziców dziecka
 • dane rodziców chrzestnych (imiona i nazwiska, daty urodzenia i adresy zamieszkania)
 • zaświadczenie z parafii zamieszkania rodziców chrzestnych, że są praktykującymi katolikami i  mogą pełnić funkcję rodziców chrzestnych.

Kto może być rodzicem chrzestnym?

Rodzicem chrzestnym może być osoba, która:
 • ukończyła 16 lat
 • jest ochrzczona, przystąpiła do I Komunii Św. oraz bierzmowania
 • nienależąca do kościoła katolickiego, jako świadek chrztu, pod warunkiem, że drugi rodzic jest praktykującym katolikiem. 

Przed chrztem św.

Do parafii musicie udać się zazwyczaj na miesiąc przed planowaną datą chrztu. W zależności od zwyczajów obowiązujących w waszym kościele, chrzty mogą odbywać się raz lub dwa razy w miesiącu podczas mszy albo można wyznaczyć indywidualny termin - nie w każdej parafii jest to jednak możliwe. Czasami zdarza się, że ksiądz udziela sakramentu chrztu św. dziecku podczas ceremonii poza mszą. O wszystkich możliwościach dowiecie się w swojej parafii. 
Przed uroczystością przyjęcia chrztu św. zarówno wy, jak i rodzice chrzestni, powinniście przystąpić do spowiedzi.

Podczas chrztu św.

Decydując się na dopuszczenie dziecka do sakramentu chrztu św. rodzice oraz rodzice chrzestni zobowiązują się wychowywać dziecko w wierze katolickiej. Podczas chrztu rodzice uczestniczą w modlitwie i wykonują następujące czynności liturgiczne:
 • publicznie proszą o chrzest swojego dziecka
 • kreślą znak krzyża na jego czole
 • wyrzekają się szatana i składają wyznanie wiary
 • zapalają świecę dziecka
 • otrzymują specjalne błogosławieństwo przeznaczone dla matek i ojców. 

Chrzest św. dziecka, kiedy rodzice nie mają ślubu kościelnego

Zgodnie z kościelnym prawem, dziecko, którego rodzice nie mają ślubu kościelnego, również może zostać ochrzczone w kościele katolickim, jeśli rodzice oraz rodzice chrzestni zobowiązują się do wychowania dziecka w wierze katolickiej, składając odpowiednie oświadczenie na piśmie. Jeśli żyjecie w związku partnerskim bez ślubu lub macie tylko ślub cywilny, a nie ma przeszkód, żebyście zawarli związek małżeński w kościele, ksiądz będzie was zachęcał do tego kroku. Jeśli się nie zgodzicie, oceni, czy jesteście wierzącymi i praktykującymi katolikami i na tej podstawie podejmie decyzję o ochrzczeniu waszego dziecka lub o odmowie udzielenia mu tego sakramentu.
Jeśli jesteś samotną, niezamężną matką, nie musisz spełniać dodatkowych warunków, aby twoje dziecko otrzymało chrzest.

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?