Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Ciało przygotowuje się do porodu

| aktualizacja: 29.10.2015 | 1
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
kobieta, mama, ciąża, brzuszek, bielizna, lustro
Wszystkie zmiany fizyczne i psychiczne są potrzebne i wszystkie służą jednemu – przygotowują Cię do bycia mamą.
Od chwili zapłodnienia Twoje ciało biorą we władanie hormony. Zaczynasz się zmieniać i fizycznie, i psychicznie. Wszystkie te zmiany są potrzebne i wszystkie służą jednemu – przygotowują Cię do bycia mamą.

W 5.-6. tygodniu ciąży pojawia się dziwne uczucie – senność nie do przezwyciężenia. To mądry ruch natury. W ten sposób regenerujesz siły, bo błyskawicznie rosnące dziecko (przez pierwszy miesiąc ciąży jedna zapłodniona komórka zmieniła się w mały organizm z bijącym sercem) potrzebuje bardzo dużo energii.
Nie bez przyczyny pojawiają się też mdłości. Niektórzy twierdzą, że w ten sposób natura dba o malca – w najważniejszym dla jego rozwoju momencie stajesz się wyczulona na smaki i zapachy (np. kawy), by uchronić zarodek przed trującymi substancjami. Nawet zachcianki są uzasadnione – w ten sposób organizm daje Ci znać, czego akurat potrzebuje.

Piersi w rozmiarze XL

Progesteron to hormon, który już teraz przygotowuje Twoje piersi do laktacji. Rosną, bo tworzy się tkanka, która będzie produkować i magazynować pokarm. Na otoczkach brodawek pojawia się „gęsia skórka”. To gruczoły Montgomery’ego, które będą natłuszczać i dezynfekować sutki podczas karmienia. Pod koniec ciąży może z nich wyciekać żółtawy płyn, czyli siara. Będzie pierwszym pokarmem noworodka, bo znajdują się w nim cenne komórki odpornościowe.
Już w czasie ciąży rozpoczyna się także produkcja hormonów odpowiadających za powstawanie pokarmu. Mądra natura zadbała jednak, by pojawił się on w piersiach dopiero, gdy malec będzie na świecie. Po prostu estrogen i progesteron na razie blokują tworzenie się mleka.

Krew w żyłach

Progesteron sprawia także, że Twoje naczynia krwionośne są w stanie poradzić sobie z transportem zwiększonej ilości krwi. Gdyby ich ścianki nie były teraz bardziej rozciągliwe, nie mogłyby prawidłowo funkcjonować Twoje serce i płuca, a także mięśnie gładkie macicy, pęcherza moczowego oraz jelit.
Wzrasta też poziom adrenaliny, noradrenaliny i endorfin, by przyspieszyć tempo pracy serca. Według jednej z hipotez natura w ten sposób stara się zapewnić Ci właściwe funkcjonowanie krążenia, bo ilość krwi w ciele wzrasta do 30. tygodnia aż o 50%. Jest to konieczne – inaczej niemożliwe stałoby się zaopatrzenie w nią rozwijającego się malca, powiększającej się macicy i rozrastającego się łożyska.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

lucja
lucja | 2014-09-02 16:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

widomo ze kazda matka dba o to aby dziecko mialo jak najlepiej. Wedlug mnie juz ciaza jest dobry momentem aby zaczac odzywiac sie zdrowo, ja oprocz naturalnych produktow stosuje takze pregnofer DHA, tak aby miec pelna diete

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?