Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Może to bliźniaki... Jak rozpoznać ciążę mnogą?

| aktualizacja: 23.02.2016 | 0

Czy przebieg ciąży bliźniaczej różni się od przebiegu ciąży pojedynczej? Czy bliźniaki muszą rodzić się przez cesarskie cięcie? Czy łatwiej urodzić pierwsze, czy drugie z bliźniąt? Czy jedno zawsze jest mniejsze i słabsze?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(21)
ciąża, ciąża bliźniacza, ciąża mnoga, bliźniaki, brzuch w ciąży
fot. Igor Mojzes - Fotolia.com

– Ciąża bliźniacza, tak jak każda ciąża mnoga (tzn. również taka, z której urodzą się trojaczki, czworaczki itd.), jest uznawana przez lekarzy za ciążę wysokiego ryzyka. Dlatego po jej stwierdzeniu kobietę otacza się bardzo staranną opieką medyczną – mówi doc. dr hab. Ewa Dmoch-Gajzlerska z Kliniki Położnictwa i Ginekologii CMKP w Warszawie.

– Lekarz prowadzący ciążę wyznacza wizyty kontrolne nie raz w miesiącu, ale częściej. W trzecim trymestrze ciąży odbywają się one co 3, a nawet co 2 tygodnie. Także badania krwi i moczu wykonuje się częściej, żeby stale kontrolować ewentualne niepokojące zmiany i szybko na nie reagować.
 

Ciąża bliźniacza – podwójny wysiłek ciężarnej mamy

Taka ciąża to podwójne obciążenie dla organizmu kobiety. Musi on dostarczyć substancji odżywczych dwojgu intensywnie rozwijającym się dzieciom. Także przyrost masy ciała u przyszłej mamy bliźniąt jest znacznie szybszy, nierzadko nadmierny. Zdarza się, że przybiera ona na wadze nawet 30 kilogramów (podczas gdy za przyrost w normie uznaje się 15–19 kg).

W związku z tym bardziej dokuczają jej różne ciążowe dolegliwości:
  • silniejsze nudności i wymioty w pierwszym trymestrze,
  • szybkie męczenie się,
  • żylaki,
  • obrzęki,
  • kłopoty z trawieniem i ze snem (w brzuchu fika koziołki przecież dwoje dzieci!),
  • niebolesne skurcze macicy, która szybko się rozciąga.
Mama bliźniąt, będąc w ciąży, powinna pamiętać o tym, że musi szczególnie dbać o swoją dietę. Zapotrzebowanie na witaminy, składniki mineralne i białko jest u niej teraz zwiększone. Z drugiej strony nie powinna jeść za dwoje, a tym bardziej za troje. Racjonalne odżywianie i przyjmowanie preparatów witaminowych dla przyszłych mam (oczywiście po konsultacji z lekarzem) zapewni dzieciom wszystko, czego potrzebują, a kobiecie lepsze samopoczucie.

Wydrukuj: Jadłospis na cały tydzień dla kobiet w ciąży
 

Na co zwrócić uwagę przy ciąży bliźniaczej

Kobieta spodziewająca się bliźniąt powinna być wyczulona na wszystkie sygnały ostrzegawcze płynące z jej organizmu. Na przykład częste bóle głowy mogą zwiastować początek rozwijającego się nadciśnienia, co wymaga kontroli i niezwłocznego działania lekarza. Bardzo duże osłabienie może być spowodowane anemią, która wprawdzie często występuje na pewnym etapie rozwoju ciąży (także pojedynczej), ale u mamy bliźniąt bywa silniejsza. Wówczas podawanie preparatów żelaza pozwala skompensować niedobór tego pierwiastka.

Przygotuj się na to, że możesz znaleźć się w szpitalu już na kilka tygodni przed wyznaczonym terminem porodu. Większość bliźniąt przychodzi bowiem na świat wcześniej.

Ciąża bliźniacza – zobacz, co widać na USG 4D bliźniąt:separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?