Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Dwoje w brzuchu

| 18.01.2011, aktualizacja: 29.10.2015 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
kobieta, mama, ciąża, buciki, bliźnięta
fot. Panthermedia
To będą bliźnięta! Taka wiadomość to dla przyszłych rodziców zawsze duże zaskoczenie. Jedni wpadają w euforię, inni muszą się z tą myślą oswoić. Dowiedz się, co musisz wiedzieć o ciąży bliźniaczej, bliźniętach jedno- i dwujajowych oraz o porodzie bliźniąt.

Już na pierwszym USG, które rutynowo wykonuje się między 12. a 14. tygodniem ciąży, lekarz sprawdza między innymi, ile dzieci znajduje się w brzuchu przyszłej mamy. To ważna informacja, ponieważ ciąża bliźniacza różni się od zwykłej. Po jej  zdiagnozowaniu ustala się specjalny plan badań i kontroli lekarskich.

Czy dwoje dzieci oznacza podwójne dolegliwości?

Mocniejsze są nudności, które dokuczają na początku ciąży. Pod koniec zaś problemem stają się duży brzuch i spora waga dwójki dzieci. Z tego powodu trudniej jeść obfite posiłki. Dzieci zajmują miejsce, w którym normalnie znajduje się żołądek, lepiej więc jeść mało, ale częściej. Mogą pojawić się kłopoty z poruszaniem, bóle pleców, trudności ze znalezieniem dobrej pozycji do snu i większe zmęczenie.
Poznaj najlepsze sposoby na nudności w ciąży

Jak często się badać?

W pierwszym i drugim trymestrze co 2–3 tygodnie, a w trzecim nawet co tydzień (by wcześnie wykryć ewentualne oznaki zatrucia ciążowego, które jest dość typowym powikłaniem ciąży bliźniaczej). Dla dokładnej kontroli rozwoju bliźniąt planuje się więcej badań USG. W przypadku bliźniąt dwujajowych mniej więcej raz w miesiącu. Przy jednojajowych – co dwa tygodnie, bo częściej dochodzi do powikłań. Jednym z nich jest zespół podkradania. Ze względu na nieprawidłowe połączenia naczyń w łożysku jedno z dzieci czerpie więcej składników odżywczych niż drugie, które z tego powodu jest w gorszym stanie. Ten problem można leczyć.

Czy urodzę wcześniej?

Połowa bliźniąt przychodzi na świat około 37. tygodnia ciąży. Niektórzy lekarze uważają, że bliźnięta osiągają dojrzałość około dwa tygodnie wcześniej niż dzieci z ciąży pojedynczej. Za poród przedwczesny w przypadku bliźniaków uważają oni zakończenie ciąży przed 34. tygodniem – waga dzieci wtedy się normuje. Jeśli wystąpią komplikacje, lekarze mogą podjąć decyzję o wcześniejszym zakończeniu ciąży lub wprost przeciwnie – o jej podtrzymaniu.

W jaki sposób maluchy się urodzą?

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, dzieci dobrze się rozwijają i są ułożone w macicy główką w dół, możliwy jest poród siłami natury. Nie wyklucza go także ułożenie miednicowe drugiego dziecka. Przychodzi ono na świat po 10–20 minutach, a jeśli poród postępuje powoli, lekarz może podać środek przyspieszający lub użyć np. kleszczy. Częściej jednak dzieci są ułożone w sposób, który uniemożliwia poród naturalny (np. jedno z nich poprzecznie). Wtedy zazwyczaj wykonywane jest cięcie cesarskie

Bliźnięta nie zawsze podobne

Podczas pierwszego badania USG często udaje się już ustalić, czy urodzą się bliźnięta jedno- czy może dwujajowe.
  • Bliźniaki jednojajowe – mają  identyczny zestaw genów, a więc taki sam kolor włosów, oczu, grupę krwi. I tę samą płeć. Rodzą się rzadziej, stanowią około jedną trzecią wszystkich bliźniąt. Rozwijają się, gdy jajo zapłodni jeden plemnik, a potem podzieli się ono na dwa. Dzieci mają oddzielne pępowiny, ale korzystają z jednego łożyska. Mogą mieć wspólny lub dwa oddzielne worki owodniowe.
  • Bliźnięta dwujajowe – mogą bardziej lub mniej różnić się od siebie wyglądem (mają inny zestaw genów) i mogą mieć inną płeć. Rozwijają się, gdy podczas owulacji zostaną uwolnione dwa jajeczka i każde z nich zostanie zapłodnione innym plemnikiem. W życiu płodowym mają oddzielne łożyska, dzięki czemu rzadziej dochodzi do komplikacji podczas ciąży.
Przeczytaj: Bliźniaki jednojajowe, dwujajowe i syjamskie
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?