Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Dwoje w brzuchu i co teraz?

| aktualizacja: 22.09.2015 | 2

Zaskoczona. Tak czuje się większość mam, gdy słyszy, że urodzi bliźniaki. Choć może być ci trochę ciężej, ale za to od razu będziesz miała dwójkę dzieci.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
Wiadomość o bliźniętach często jest szokiem dla przyszłych rodziców. Jedni od razu wpadają w euforię, zwłaszcza jeśli od zawsze marzyli o większej rodzinie, innym oswojenie się z nowiną i radość przychodzi trochę później. Oboje z przyszłym tatą powinniście jednak wiedzieć, czym pachnie ciąża bliźniacza, bo różni się ona nieco od zwykłej. Przede wszystkim nie martwcie się, bo z pewnością wszystko dobrze się ułoży. 
 

Kiedy można mieć pewność, że to bliźniaki?

Już na pierwszym USG, które rutynowo wykonuje się w 12–14 tygodniu ciąży. Właśnie wtedy lekarz sprawdza między innymi to, ile dzieci jest w brzuszku przyszłej mamy. To ważne, bo ciąża mnoga określana jest przez lekarzy jako ciąża podwyższonego ryzyka. Wczesne jej zdiagnozowanie pozwala lekarzowi na ustalenie specjalnego planu badań i kontroli lekarskich. Wszystko to dla zdrowia – twojego i twoich nienarodzonych dzieci. Podczas pierwszego badania USG często udaje się też ustalić, czy to bliźniaki jednojajowe, czy dwujajowe.
 

Jak często rodzą się bliźniaki jednojajowe i dwujajowe

Około jedna trzecia wszystkich bliźniąt to bliźnięta jednojajowe, pozostałe są dwujajowe. Pierwsze rozwijają się, gdy jajo zostanie zapłodnione przez pojedynczy plemnik, ale potem podzieli się na dwa. Dzieci mają wtedy oddzielne pępowiny, ale korzystają ze wspólnego łożyska. Mogą mieć jeden wspólny lub dwa oddzielne worki owodniowe. Mają identyczny zestaw genów, a więc taki sam kolor włosów, oczu, grupę krwi. I tę samą płeć.
Bliźnięta dwujajowe mogą rozwinąć się wtedy, gdy podczas owulacji zostaną uwolnione dwa jajeczka i każde z nich zostanie zapłodnione innym plemnikiem. Dzieci będę się wtedy bardziej lub mniej różnić wyglądem (mają inny zestaw genów) i mogą mieć inną płeć. W życiu płodowym mają też oddzielne łożyska, dzięki czemu rzadziej dochodzi do komplikacji podczas ciąży.
 

Czy dolegliwości związane z ciążą będą silniejsze?

Najprawdopodobniej tak. Szczególnie mocno mogą na początku dokuczać poranne nudności. W końcówce ciąży bardziej odczuwalne mogą być zaś dolegliwości związane głównie z tym, że dwójka dzieci sporo waży, a rozmiary brzucha mogą być zdecydowanie większe niż w ciąży pojedynczej.
Możesz mieć także trudności z ułożeniem się do snu w wygodnej pozycji, a przez to z wyspaniem się (pomogą ci specjalne poduszki), czy częściej być zmęczona – ucinaj więc sobie w ciągu dnia drzemki. Aby uniknąć bólów pleców, pamiętaj o prawidłowej postawie i masażach. Możliwe też, że w końcowych miesiącach ciąży będzie ci się trudniej poruszać. W miarę rozwoju ciąży przyszłym mamom bywa coraz trudniej jeść obfite posiłki – dlatego jedz mało, ale często. I nie dziw się, że możesz nasycić się np. szklanką soku pomidorowego. Dzieci zajmują miejsce, w którym normalnie znajduje się żołądek.

Czytaj też: Zasady zdrowej diety w ciąży 


separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Doris
Doris | 2008-03-11 08:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Cześć.Jestem już mamą 4letniego Remigiuszka,i teraz spodziewam się bliżniąt.Jestem w 10tyg. ciąży,a lekarz już w 7dmym wykrył ciąże bliżniaczą dwójajową.Bardzo się martwie,czy napewno wszystko w porządku.Przeraża mnie myśl o zespole Downa!Jake dokładne badania trzeba wykonać by być pewnym na 100 % że nie będzie tej choroby?Pozdrawiam Doris

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Anonim
Anonim | Doris | 2008-04-11 23:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

witaj - wcale nie martw sie blizniacza ciaza. jestem matka 9 miesiecznych mateusza i michala - sama jestem nieduza a urodziłam zdrowych i dużych chłopaków. mam kuzynke jeszcze drobniejsza ode mnie, która prawie 1.5 roku temu urodziła trojaczki - tez jest wszystko ok. najwazniejsze - tak jak w kazdej ciazy - abys przezyla ten okres w spokoju, radości i miłości a maluszki na pewno to odczuja i przyjda na swiat dajac wam duzo radosci..... i pracy tez :-))))) powodzenia

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?