Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jakie zagrożenia niesie poród bliźniąt?

| aktualizacja: 04.07.2015 | 2

Dwoje dzieci w brzuchu, to podwójny uśmiech losu, ale i większe obawy. Sprawdź, jakie zagrożenia może nieść ciąża bliźniacza i kończący ją poród.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
ciąża, kobieta, brzuch w ciąży, kobieta w ciąży, skurcze w ciąży
fot. pressmaster - Fotolia.com
Ciąża bliźniacza od samego początku różni się od pojedynczej. Jeszcze zanim pojawi się brzuch, przyszła mama może mocniej doświadczać swojego odmiennego stanu, choćby czując silniejsze mdłości. Nic dziwnego, że obawy o przebieg ciąży i poród również są większe. Aby je wyciszyć, warto o ciąży mnogiej dowiedzieć się więcej. 

Ciąża bliźniacza wymaga większej kontroli

Przyszła mama, która spodziewa się bliźniąt, powinna być pod czujną opieką lekarską. Dwoje dzieci w brzuchu, które dzielą się miejscem, a czasem także łożyskiem mogą (ale wcale nie muszą) zwiększać ryzyko komplikacji. Dzięki coraz większemu postępowi w badaniach oraz częstym wizytom u lekarza (mama bliźniąt musi go odwiedzać częściej) ewentualne kłopoty są łatwiejsze do przewidzenia. Co więcej - można też im skutecznie im zapobiegać. Mama bliźniąt powinna odwiedzać lekarza:
  • co dwa-trzy tygodnie w pierwszym i drugim trymestrze ciąży,
  • co tydzień - w trzecim trymestrze ciąży.
Częstsze wizyty pozwolą np. wykryć oznaki zatrucia ciążowego, do którego częściej dochodzi w ciąży bliźniaczej. 

Bliźnięta częściej rodzą się przed terminem

Jeśli spodziewasz się bliźniąt, poród może nastąpić już w 37. tygodniu ciąży (a nie jak wskazuje norma - w 40). Niektórzy lekarze uważają, że bliźnięta są już w tym czasie gotowe do przyjścia na świat, ponieważ dojrzewają szybciej niż dzieci, które rozwijają się w pojedynkę w brzuchu mamy. Nie są więc uznawane za wcześniaki. U bliźniąt wcześniactwo wiąże się z narodzinami przed 34. tygodniem ciąży. Przyszła mama jest bardziej narażona na przedwczesne skurcze (macica jest mocno rozciągnięta) i szybciej może dojść do niewydolności łożyska. Jeśli wystąpią komplikacje, lekarze mogą podjąć decyzję o wcześniejszym zakończeniu ciąży, albo wprost przeciwnie o jej podtrzymaniu.  

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

mama bliźniąt
mama bliźniąt | 2016-06-20 00:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

"Nie są więc uznawane za wcześniaki. U bliźniąt wcześniactwo wiąże się z narodzinami przed 34. tygodniem ciąży." ???? Kto to pisał? To niby dlaczego bliźniaki z 34 tc leża w inkubatorach? Dlaczego często korzystają z sondy przy karmieniu, a czasem ze wspomagania oddychania.... ja mam bliźniaki z 36 tc, całe szczęście bez większych komplikacji, ale wcześniactwo mamy wpisane. A z tego co wiem, to bez względu no to, czy to ciąża mnoga czy nie, to za wcześniaki uważa się dzieci urodzone przed 37 tc - skąd więc takie dane?

Odpowiedz

followmybaby
followmybaby | 2016-01-13 23:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja mama nawet nie wiedziala ze byla w ciazy blizniaczej i naszczescie urodzilysmy sie zdrowe razem z siostra ;-) kiedys byly inne czasy i pomimo braku tych wszystkich badan wiecej dzieci zdrowych sie rodzilo. Teraz kobiety jedza niezdrowo iprowadza stresujach tryb zycia a wszystko odbija sie na dziecku...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?