Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co robić, gdy płód przestał rosnąć?

| aktualizacja: 11.02.2015 | 0

Czy powinnaś się niepokoić, gdy dziecko w twoim brzuchu przestaje rosnąć? Przeczytaj, co mówi na ten temat ginekolog.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
19285764.jpg
fot. Edipresse
Jestem w 32. tygodniu ciąży. Podczas badania USG lekarz, mierząc moje dziecko, stwierdził, że jest ono zbyt małe – wymiary odpowiadały 29. tygodniowi ciąży – i że może być to hipotrofia. Czy to poważna choroba? Kasia

Jeśli wiek ciąży nie budzi wątpliwości, rzeczywiście można podejrzewać hipotrofię (IUGR). W niektórych przypadkach płód przez dłuższy okres ciąży rozwija się prawidłowo, a w ostatnich tygodniach po prostu przestaje rosnąć. Najczęstsza przyczyna to niewydolność łożyska, które nie jest w stanie zapewnić dziecku wystarczającej ilości substancji odżywczych.
Co jest w tej chwili ważne? Na pewno dobra opieka. Ginekolog powinien wyjaśnić wszystkie wątpliwości, uprzedzić o ewentualnych komplikacjach, jakie mogą się pojawić. Ponieważ stan płodu musi być intensywnie monitorowany, zazwyczaj mama spędza ostatnie tygodnie ciąży, leżąc w szpitalu. Jeśli podczas badań coś zaniepokoi ginekologa, może podjąć decyzję o wcześniejszym ukończeniu ciąży. Proszę się tym nie niepokoić. Gdy dziecko przyjdzie na świat, lekarze będą mogli więcej dla niego zrobić.

Przeczytaj także: Wcześniaki mają szansę na normalne życie!
dr n. med. Renata Jaczyńska konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska
Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?