Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co wolno ciężarnej podczas wakacji?

| aktualizacja: 27.06.2014 | 4

Masz ochotę wyjechać na wakacje, ale nie wiesz, czy wolno ci wypoczywać tak jak dotąd? Postaramy się rozwiać twoje wątpliwości.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(7)
ciąża, wakacje w ciąży, podróże w ciązy, wyjazdy w ciąży, morze, lato w ciąży, opalanie w ciąży, pływanie, dieta w ciąży
fot. Fotolia
Jesteś w ciąży, marzysz o wyjeździe, ale męczą cię różne wątpliwości. Spróbujemy rozwiać je razem z dr Arturem Kucharskim, ginekologiem-położnikiem ze szpitala im. Antoniego Falkiewicza we Wrocławiu.

Czy kobieta w ciąży może wyjeżdżać?

Jeśli czujesz się dobrze, twój lekarz nie widzi przeciwwskazań, a do terminu porodu jest jeszcze sporo czasu, pakuj się i wyjeżdżaj, bo szkoda lata. Jeżeli jednak ciąża jest zagrożona, grozi ci przedwczesny poród albo ginekolog odradza ci wyjazd z innego powodu, nie ma sensu ryzykować. Nawet najpiękniejsze miejsce na świecie nie jest warte stresu, jaki się wiąże z nagłym porodem daleko od domu czy nieplanowanym pobytem w egzotycznym szpitalu (w niekoniecznie komfortowych warunkach).

Czy można planować podróż w każde miejsce?

Wyjedź tam, gdzie chcesz, byle miejsce, do którego trafisz, było bezpieczne i wygodne – kobiety w ciąży potrzebują relaksu, a nie wyzwań. Ze względu na długą podróż i choroby, które mogą zagrażać na miejscu, nie polecam krajów egzotycznych.

Z jakich środków transportu korzystać?

Z każdego, choć nie każdy jest równie wygodny. Wszystko zależy od celu podróży. Choć własny samochód jest zdecydowanie najwygodniejszy (można zatrzymać się w dowolnym momencie), na drugi koniec Europy lepiej wybrać się samolotem. Całkiem wygodnym rozwiązaniem może być pociąg (masz sporo miejsca, możesz wstawać, chodzić po korytarzach itd.), a najmniej godnym polecenia – autokar. Jeśli zamierzasz lecieć samolotem, upewnij się, że będziesz mogła wsiąść na pokład. Po pierwsze, specjaliści odradzają podróże w ostatnim miesiącu ciąży (gwałtowne zmiany ciśnienia mogą spowodować przedwczesny poród). Po drugie, linie lotnicze mają różne przepisy dotyczące przyszłych matek (np. Ryanair od 28. tygodnia ciąży wymaga okazania wystawionego przez położnika zaświadczenia stwierdzającego, że ciąża przebiega bez powikłań i że przyszła mama może lecieć bez obaw; dokumencie musi się znaleźć data przypuszczalnego terminu porodu). Niezależnie od tego, jaki środek transportu wybierzesz, zadbaj o wygodę. Pamiętaj też, że zbyt długie tkwienie w jednej pozycji źle wpływa na krążenie i może prowadzić do zasłabnięcia.

Czy w ciąży można się opalać? 

Lepiej nie. Po pierwsze dlatego, że smażenie się na słońcu w ogóle jest niezdrowe (nie tylko dla kobiet w ciąży). A po drugie – aktywność melanocytów (czyli komórek, które zawierają melaninę) zwiększa się nie tylko pod wpływem słońca, ale i ciąży (właśnie dlatego ciemnieją brodawki, a na brzuchu pojawia się ciemna linia). Nałożenie się obu czynników może sprawić, że na skórze pojawią się przebarwienia.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

ClauditteMissCooking
ClauditteMissCooking | 2014-07-23 11:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bardzo ciekawy artykuł.
jednakże u mnie ciąża przebiegała książkowo i w 100% bezproblemowo. Spędziłam w ciąży jedne z piękniejszych wakacji na Krecie będąc w 7 miesiącu ciąży. zwiedziłam całą wyspę, jadłam lokalne pyszności. Dużo pływałam w morzu i basenie. Zapraszam na mojego bloga. ClauditteMissCooking

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

ClauditteMissCooking
ClauditteMissCooking | ClauditteMissCooking | 2014-07-23 11:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

zakładka TravelAndFood

Odpowiedz

matka1989
matka1989 | 2014-07-17 13:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moje dzieci wreście się urodziły to Henio i Wiktorek.

Odpowiedz

magdaabiofem
magdaabiofem | 2013-06-02 12:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Oprócz powyższych warto też wziąć pod uwagę inne aspekty wakacji- korzystanie z kąpielisk, noszenie mokrego stroju może spowodować wystąpienie infekcji intymnej.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?