Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak długo trwa ciąża?

| aktualizacja: 14.12.2017 | 0

Po potwierdzeniu ciąży pojawia się mnóstwo pytań, w tym o termin porodu. Można go wyliczyć na podstawie daty ostatniej miesiączki lub USG. Dowiedz się, ile trwa ciąża w tygodniach, miesiącach i trymestrach!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(14)
Chwilę po tym, gdy na teście ciążowym zobaczymy dwie kreski, chcemy wiedzieć, kiedy maleństwo się urodzi. Mniej więcej za 9 miesięcy. A tak dokładniej? Ile trwa ciąża? Wylicz sama!

Ile trwa ciąża?

Przyjmuje się, że ciąża trwa 10 miesięcy księżycowych (każdy po 28 dni), czyli 9 miesięcy kalendarzowych – inaczej 280 dni. Za jej początek bierze się pierwszy dzień ostatniej miesiączki – to tzw. reguła Naegelego.

Obranie pierwszego dnia miesiączki za początek ciąży jest jednak co najmniej dziwne. „Jak to? Byłam w ciąży dwa tygodnie wcześniej, zanim doszło do zapłodnienia?”. Oczywiście nie, ale taki punkt orientacyjny przyjął niemiecki położnik Naegele pod koniec XIX wieku. Kierował się tym, że niewiele kobiet potrafi określić dzień zapłodnienia, za to zwykle wiemy, kiedy zaczęła się miesiączka. U kobiet mających 28-dniowy cykl 2 dni, w czasie których może dojść do zapłodnienia, wypadają 2 tygodnie przed spodziewaną datą miesiączki. Nie dziw się więc, gdy lekarz powie, że jesteś w 7. tygodniu ciąży, chociaż miesiączka spóźnia się dopiero 2 tygodnie.

Zobacz też: Drugi tydzień ciąży

Tygodnie a trymestry ciąży

Lekarze liczą czas trwania ciąży w tygodniach (jest ich 40). Dzieli się ją też na trymestry będące głównymi etapami rozwoju płodu.
  • Pierwszy trymestr obejmuje 14 początkowych tygodni ciąży – wtedy kształtują się główne układy i narządy dziecka.
  • Od 15. do 27. tygodnia ciąży trwa drugi trymestr – wtedy u ciebie ustępują ciążowe dolegliwości, a maluch jest już w pełni ukształtowany i dalej się rozwija.
  • Początek 28. tygodnia ciąży to już trzeci trymestr – dziecko rośnie i przybiera na wadze, a twój organizm przygotowuje się do porodu.

Jak obliczyć termin porodu?

Jeśli masz regularne 28-dniowe cykle, do daty ostatniej miesiączki dodaj 280 dni (albo prościej: 9 miesięcy i 7 dni). Gdy cykle mają inną długość, np. 32 dni, dodaj 9 miesięcy i 11 dni.
Jeśli cykle są krótsze, np. 26-dniowe, dolicz 9 miesięcy i 5 dni. Trudniej wyliczyć termin przy cyklach nieregularnych (a takie ma około 75 procent kobiet). Wtedy jedynym wiarygodnym sposobem ustalenia terminu porodu jest badanie USG wykonane przed 15. tygodniem ciąży. Dokładność takiego wyliczenia sięga 5–7 dni.

Obliczony za pomocą zasady Naegelego czas trwania ciąży to wiek ciążowy – i nim będzie się posługiwał lekarz, prowadząc kartę ciąży. Wiek zapłodnieniowy – czyli liczony od momentu, gdy rzeczywiście doszło do poczęcia – jest co najmniej dwa tygodnie krótszy. Gdy więc lekarz mówi o 10. tygodniu ciąży, to znaczy, że do zapłodnienia doszło osiem tygodni temu. Jak długo więc trwa ciąża? W rzeczywistości trwa więc nie 280 dni, lecz 266 od momentu poczęcia.

Zobacz: kalendarz rozwoju ciąży tydzień po tygodniu (filmy i zdjęcia)

Inna data porodu

Podany przez lekarza lub wyliczony przez Ciebie termin porodu nie oznacza, że urodzisz w tym konkretnym dniu – to tylko data przybliżona, a nie pewna. Jedynie 5 proc. kobiet rodzi dokładnie w wyznaczonym terminie. Ciąża może bowiem trwać od 38 tygodnia ciąży do 42 tygodni ciąży. Średnio kobiety rodzą po 266 dniach od poczęcia, a 95 proc. z nich – najpóźniej po 41 tygodniach.

Podczas wizyt kontrolnych położnik może korygować termin porodu. Z pewnością będzie sprawdzać wysokość dna macicy, która około 24. tygodnia ciąży powinna być na wysokości pępka.

Badania USG odgrywają też ważną rolę w przewidywaniu daty rozwiązania. Lekarz mierzy m.in. obwód główki, brzuszka, długość kości udowej płodu i na tej podstawie określa wiek dziecka, a co za tym idzie przewidywany termin porodu. Najbardziej trafne są obliczenia wykonane na podstawie USG z jak najwcześniejszego stadium ciąży, gdyż potem maluchy zaczynają się rozwijać każde w swoim tempie, co może zmieniać wynik obliczeń.

Początek porodu

Gdy poród będzie się zbliżał, pojawią się też inne oznaki. Mogą to być tzw. skurcze przepowiadające, zsunięcie się płodu do miednicy. Gdy czop śluzowy zamykający dostęp do macicy wypadnie, jej szyjka będzie się skracać i mięknąć, a na końcu zacznie się rozwierać – to znak, że rozwiązanie już blisko. Niektóre z tych objawów sama dostrzeżesz, inne będą widoczne jedynie dla lekarza. Ale tak naprawdę tylko twoje dziecko wie, kiedy będzie gotowe, żeby przyjść na świat.

Zobacz też: Jak przebiega badanie USG w ciąży - film
Zobacz też: Etapy porodu
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?