Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Ciąża mnoga

| aktualizacja: 02.11.2017 | 0

Dzięki technice 4-D poznasz życie dzieci jeszcze przed narodzinami. Razem z National Geographic zapraszamy do świata wieloraczków.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
edipresse.25317NWLCMYK75.jpg
fot. Edipresse

Czy rodzeństwo jeszcze przed narodzinami może trzymać się za ręce? Czy już wtedy można poznać które z dzieci będzie dominujące, a które uległe? Czym różni się ciąża mnoga od pojedynczej?


Twórcy filmu „W łonie matki: Wieloraczki” (National Geographic) odpowiadają na najczęstsze pytania przyszłych rodziców o ciąży mnogiej i życiu wieloraczków:

Przez ile czasu wieloraczki rosną i rozwijają się w łonie matki

Jedynak rodzi się w okresie od 37. do 42. tygodnia ciąży. Bliźnięta rodzą się zwykle mniej więcej w 37. tygodniu. Trojaczki jeszcze wcześniej – koło 34. tygodnia.

W jaki sposób powstają bliźnięta jednojajowe

Identyczne bliźnięta powstają, gdy jedna komórka jajowa zostanie zapłodniona, a potem – w ciągu dwóch tygodni po zapłodnieniu – podzieli się na dwa oddzielne, ale identyczne zarodki. Takie bliźnięta mają niemal identyczne zestawy genów i (z wyjątkiem niezwykle rzadkich przypadków) są tej samej płci. Na tysiąc porodów przypadają średnio cztery bliźniacze.

Bliźnięta dwujajowe

Mówimy o nich wtedy, kiedy matka uwolni dwie komórki jajowe, a każda z nich połączy się z innym plemnikiem. Takie bliźnięta będą miały mniej więcej połowę genów identycznych, podobnie, jak rodzeństwo urodzone z dwóch różnych ciąż. Takie bliźnięta dwujajowe mogą być różnej płci, rasy, mogą zostać poczęte w różnym czasie i wykazywać wielkie różnice wagi w chwili narodzin. Najwięcej takich bliźniąt rodzą kobiety pochodzenia afrykańskiego.

Jak rozwijają się trojaczki

Trojaczki mogą być identyczne, mogą być dwujajowe lub pochodzić od trzech komórek jajowych. Ten ostatni przypadek ma miejsce, gdy każda z komórek jajowych zostanie zapłodniona przez inny plemnik. Trojaczki mogą też powstać, gdy jedno zapłodnione jajeczko podzieli się na dwa identyczne zarodki („bliźnięta”), a drugie jajeczko zostanie zapłodnione oddzielnie.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?