Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Ciąża po 40. roku życia: jakie niesie zagrożenia? Posłuchaj eksperta

| aktualizacja: 29.03.2017 | 14

Nawet jeśli badanie rezerwy jajnikowej potwierdzi, że po 40. uda ci się zajść w ciąże istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie to ciąża wysokiego ryzyka. Dlaczego? Posłuchaj wypowiedzi eksperta.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(20)

Zobacz inne z serii Ciąża - nasze filmowe hity (12):

Zmiana stylu życia sprawiła, że coraz więcej kobiet decyduje się na późne macierzyństwo. Szanse na zajście w ciążę po 40. roku życia wynoszą zaledwie 10 proc. O tym, jak długo można odkładać decyzję o ciąży, i jakie niesie to ryzyko opowiada dr n. med. Wojciech Gontarek, ginekolog położnik. 
 

Późne macierzyństwo coraz bardziej modne

Optymalnym czasem na zajście w ciążę jest wiek między 20. a 25. rokiem życia, kobieta jest już bowiem wówczas w pełni dojrzała pod względem biologicznym i psychicznym. Z raportu „Diagnoza społeczna 2013” wynika, że Polki rodzą pierwsze dziecko w wieku 29 lat. Coraz więcej pań decyduje się jednak na późne macierzyństwo, po skończeniu 35., a nawet 40. roku życia. Decyzja ta wynika najczęściej z braku odpowiednich dochodów oraz warunków mieszkaniowych, chęci nauki oraz rozwoju kariery zawodowej.


 


Po 40. szanse na dziecko drastycznie maleją

Po czterdziestym roku życia znacznie maleje możliwość zajścia w ciążę. Zaledwie u 10 proc. może dojść do zapłodnienia w sposób naturalny. Aby określić szanse na naturalne zapłodnienie, należy wykonać badanie hormonu AMH oraz badania FSH i HCG określające poziom gonadotropin w organizmie. Badania te pozwalają określić tzw. rezerwę jajnikową, czyli ilość komórek jajowych w organizmie kobiety. Badanie AMH to także informacja dla każdej kobiety o tym jak długo może jeszcze odwlekać decyzję o ciąży. Może także ułatwić decyzję o pobraniu komórek jajowych zanim ich rezerwa się wyczerpie, zamrożeniu ich i wykorzystaniu w przyszłości do zabiegu in vitro.
 

Ciąża w tym wieku jest ciążą wysokiego ryzyka

Późna ciąża, zwłaszcza po 40. roku życia, jest ciążą wysokiego ryzyka. Zwiększa się wówczas ryzyko poronienia – po 40. roku życia przedwcześnie kończy się ok. 40 proc. ciąż. Wzrasta także możliwość wystąpienia wad płodu.  Ciąża po 30. roku życia ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa wynosi 1:1000. Ciąża po 35. roku życia zwiększa ryzyko wystąpienia licznych chorób u matki, m.in. zatrucia ciążowego, cukrzycy, nadmiernej otyłości i nietolerancji węglowodanów. Często występują ponadto zaburzenia wchłaniania, zaburzenia tolerancji pewnych pokarmów, choroby nerek, choroby układu krążenia, nadciśnienie tętnicze.
Zdaniem dr Gontarka kobieta ciężarna powinna pozostawać pod stałą kontrolą lekarza oraz poddawać się regularnym badaniom, m.in. USG. Jeśli badania potwierdzą ryzyko wystąpienia wad chromosomalnych u płodu wskazane są badania inwazyjne, np. amniopunkcja lub biopsja kosmówki.
– Pełna diagnostyka ultrasonograficzna oraz przedurodzeniowa, prenatalna, również z oceną pewnych parametrów w surowicy czy wykonywania testów diagnostycznych miałaby na celu wychwycenie wad i nieprawidłowości płodu – mówi dr n. med. Wojciech Gontarek. - Takie wady rozpoznaje się do 12. tygodnia ciąży. Wczesna diagnostyka, czyli między 10. a 13. tygodniem ciąży, wtedy każda pacjentka powinna już wiedzieć praktycznie wszystko o rozwoju swojego dziecka. Dalszy etap to typowe prowadzenie położnicze, czyli ocena ginekologiczno-położnicza w czasie badania oraz ocena stanu ogólnego pacjentki. Po dwudziestym tygodniu ciąży można zdiagnozować układ krążenia płodu, czyli zrobić diagnostykę serca i naczyń dużych, wszystko po to, by wychwycić drobne nieprawidłowości układu krążenia płodu.

Czytaj też: 7 ważnych pytań o późną ciążę
 

Kobieta w ciąży powinna na siebie „chuchać i dmuchać”

Kobiety decydujące się na późne macierzyństwo powinny wyjątkowo dbać o swoje zdrowie. Niedozwolone są wszelkiego rodzaju używki, a zwłaszcza alkohol i papierosy. Ciężarne kobiety powinny także unikać możliwości zakażenia wirusami i bakteriami. Wiele kobiet w przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie zwalnia tempa życia i nadal chodzi do pracy, nie zwracając uwagi na to, że w danym momencie panuje wysoka zachorowalność na grypę lub opryszczkę. Wirusy wywołujące te choroby w znacznym stopniu utrudniają, a czasem nawet uniemożliwiają prawidłowy rozwój płodu.
– Dlatego wydaje mi się, że słuszne by było, żeby wszystkie pacjentki po 40. roku życia, a nawet nie tylko te, lecz także te młodsze, kiedy są niesprzyjające sytuacje pogodowe, życiowe czy stresowe, które utrudniają im pracę i koncentrację, poszły na zwolnienie lekarskie. Uważam, że wszystkie pacjentki do 10. tygodnia ciąży powinny być na zwolnieniu lekarskim, żeby ten pierwszy etap rozwoju płodu przebiegał prawidłowo i był odpowiednio skontrolowany przez lekarza prowadzącego – mówi dr n. med. Wojciech Gontarek.

Późna ciąża a przedwczesny poród

Niektóre wady wrodzone płodu można leczyć, także operacyjnie, jeszcze w łonie matki. Przy porodzie muszą być natomiast obecni lekarze specjaliści, a także powinien być zapewniony dostęp do specjalistycznej aparatury. Późna ciąża związana jest także z ryzykiem przedwczesnego porodu po 40. roku życia wynosi ono 16 proc.

Polecamy: Późne macierzyństwo: moda czy konieczność?

Źródło: Newseria Lifestyle
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (14)
avatar

Gosia
Gosia | 2017-10-13 22:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam 42 lata, 3 dzieci: 22,17 lat i 21 miesięcy. Nie, ostatnie dziecko się nie przytrafiło było zaplanowane. Staraliśmy się ok roku. Okazało się że mam problemy z prolaktyna, ale dobrze dobrane leczenie sprawiło że po dwóch cyklach było na odpowiednim poziomie. Tydzień po 40 urodzinach okazało się że jestem w ciąży. Wielka radość. Robiliśmy badania prenatalne, co prawda od 7 miesiąca miałam skurcze i musiałam leżeć arenie było strasznie. Mała urodziła się tydzień przed terminem czyli o czasie. Poród szybki ok.40 minut,młoda zdrowa, macierzyństwo dojrzałe wspaniałe. Pozdrawuam

Odpowiedz

üäö
üäö | 2017-10-03 00:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

z takim jak Ty napewno urodzil by sie down
sadzac po wypowiedzi nalezysz do osobnika o bardzo malym rozumku

Odpowiedz

lodzik
lodzik | 2017-04-19 08:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

po 40tce to tylko oral bo ciąży u nas nie usuniecie a niedługo pisiory zakażą antykoncepcji. Lepszy lodzik niż urodzić downa. a facet i tak będzie zadowolony

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Lea
Lea | lodzik | 2017-05-24 08:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jesteś obrzydliwa

Odpowiedz

Hhhg
Hhhg | lodzik | 2017-06-03 11:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Facet będzie zadowolony a kobieta wymiotować po jego penisie. A gdzie dla niej przyjemność?

Odpowiedz

Kat
Kat | 2017-04-14 19:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Byloby super, gdybym w pierwszym trymestrze ciąży mogła siedzieć w domu i skupić się tylko na sobie, jednak w UK za kobieta w ciąży nikt nie płaci 100% chorobowego i pracować trzeba tak dlugo, jak to możliwe. Uważam, że dbać o siebie trzeba, jednak bez przesady. Mam 35 lat i jestem w pierwszym trymestrze, pierwszej ciąży. Na szczęście czuję się dobrze i cieszę się, że tutaj lekarz patrzy na mnie jak na kobietę w ciąży (niezależnie od wieku) a nie jak potencjalna ofiarę wszystkich chorób i nosicielke wszystkich wad genetycznych. Może należałoby dbać o siebie i trochę wrzucić na luz, zamiast straszyć wszystkie matki po 30 zespołem Downa.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Iwa
Iwa | Kat | 2017-05-01 22:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

popieram to co przeczytałam faktycznie nie brzmi zachecajaco to wszystko zalezy od organizmu kobiety nie u wszystkich tak jest ja jestem po 40 i chce miec dziecko i nie wazne co bede musiała przejsc pozdrawiam

Odpowiedz

ana
ana | 2016-10-15 07:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja mam 43 lata i jestem w ciazy w 7miesiacu .Czuje sie dobrze i nic mi nie dolega . Dzidziuś też jest zdrowy i bardzo energiczny co potwierdziy badania . I zgadzam sie z tym że ciąża to nie choroba . Owszem sa jakieś granice w tym wszystkim ponieważ kobieta w ciąży sama z siebie powinna wiedzieć ze musi się oszczędzać bezwzgledu na wiek swój . I nie ma co porównywac jednej kobiety do drugiej bo każa inaczej przechodzi ciąże czy poród wszystko zalezy od satnu zdrowia danej osoby

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

daba
daba | ana | 2016-11-16 10:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dla mnie, osoby energicznej, ciąża to choroba, to okres nieustannych mdłości (od początku do końca ciąży),szczegolnie wieczorem, wilczy apetyt i zupełny brak energii. Proszę więc nie uogólniać, a cieszyć się, że Pani ciąża jest tak przyjemna.

Odpowiedz

radosna
radosna | ana | 2017-04-12 10:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W Pani przypadku ciąża to nie choroba, ja twierdzę inaczej. Mam 41 lat i jestem w 33 tygodniu ciąży, mam nadciśnienie tętnicze, problemy z kręgosłupem i nogami, że utrudnia mi jakiekolwiek poruszanie się, zapalenie żył itd. dla mnie ciąża to jak szereg chorób.

Odpowiedz

Iwa
Iwa | ana | 2017-05-01 22:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Super dała mi pani nadzieje ja mam 42 lata wczesniej urodziłam dwoje dzieci a teraz chciałabym miec jeszcze jedno pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

baska13
baska13 | 2016-07-27 08:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ciaza po 40

Odpowiedz

4t5t55ty
4t5t55ty | 2016-07-02 08:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dodaj komentarzBnnnnbbnhnnnnbb

Odpowiedz

annawianna
annawianna | 2016-05-03 21:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No cóż jeden lekarz radzi by kobiety szczególnie w pierwszym trymestrze odpoczywały w domu nie narażając siebie i dziecka na choroby a inny lekarz mówi- ciąża to nie choroba:(

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?