Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Co musisz wiedzieć o ciąży pozamacicznej? Przyczyny, objawy, leczenie

| aktualizacja: 29.06.2017 | 1

Pozytywny wynik próby ciążowej nie zawsze oznacza sukces. Jeśli oprócz zatrzymania miesiączki, zauważysz ból brzucha, krwawienie, a do tego zdarzają ci się omdlenia – uważaj! Może to świadczyć o ciąży ektopowej.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
ciąża pozamaciczna
fot. Fotolia

Do ciąży pozamacicznej dochodzi wtedy, gdy zarodek, zamiast w błonie śluzowej jamy macicy, zagnieździ się poza nią, np. w jajowodach. Rosnący poza jamą macicy zarodek powoduje pęknięcie jajowodu i krwotok, czasami wewnętrzny. Pierwszym objawem ciąży ektopowej, jak nazywa się również ciążę pozamaciczną, jest ból brzucha. Krwawienie pojawia się zwykle między 4 a 8 tygodniem ciąży. Jakie leczenie stosuje się w przypadku ciąży ektopowej i co jeszcze wskazuje na to, że zarodek zagnieździł się poza jamą macicy?

Co to jest ciąża pozamaciczna?

Najczęstszą postacią ciąży pozamacicznej jest ciąża jajowodowa, a jej przyczyną zwężenie jajowodu. W ciąży ektopowej zapłodnione jajeczko, zamiast w macicy, zagnieżdża się w jajowodzie i tam następuje jego dalszy rozwój. Powiększając się, rozciąga jajowód i w końcu jego ścianki pękają. Gdy dojdzie do pęknięcia, krew nie zawsze wydobywa się na zewnątrz, może dojść do krwotoku wewnętrznego (krew wypływa do jamy brzusznej).

Objawy ciąży pozamacicznej

Na początku niczym się nie różnią od objawów ciąży prawidłowo przebiegającej. Najczęstsze objawy ciąży ektopowej to:

 • krwawienie
 • bóle podbrzusza
 • zasłabnięcia
 • omdlenia
Do krwawienia w przypadku ciąży pozamacicznej najczęściej dochodzi między 4. a 8. tygodniem ciąży.
Uwaga, jeśli zauważysz u siebie podobne objawy, natychmiast wezwij karetkę. Krwotok wewnętrzny może zagrażać twojemu życiu.
Jakie objawy w ciąży powinny niepokoić? Wyjaśnia ginekolog:

Przyczyny ciąży ektopowej

U niektórych kobiet ryzyko zagnieżdżenie zarodka poza jamą macicy jest nieznacznie większe. Najczęstsze przyczyny ciąży pozamacicznej to:

 • przebyta operacja jamy brzusznej;
 • uszkodzone jajowody, np. wskutek przebytej infekcji;
 • zapłodnienie, do którego doszło pomimo przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych lub podwiązanych jajowodów;
 • wiek powyżej 35 lat.

Postępowanie w przypadku ciąży pozamacicznej

Kiedy będąc w ciąży zgłosisz się z krwawieniem do lekarza, zostaniesz wypytana o wiele szczegółów. Ginekolog może zadać pytania:

 • jak długo trwa krwawienie
 • czy jest obfite (lekarz może np. zapytać cię, ile podpasek w tym czasie zużyłaś)
 • jaki kolor ma krew (czy jest jasna, czy ciemna)
 • czy było widać skrzepy
 • czy krwawieniu towarzyszy ból brzucha albo jakieś inne niepokojące objawy
Ciążę pozamaciczną jajowodową można rozpoznać za pomocą badania ultrasonograficznego z sondą dopochwową lub badania laparoskopowego. Po rozpoznaniu ciążę pozamaciczną usuwa się farmakologicznie lub chirurgicznie - to jedyne wyjście ratujące życie kobiety. Zarodka nie da się przenieść w odpowiednie miejsce, do macicy.

Nie martw się, po ciąży ektopowej prawdopodobnie będziesz mogła bez przeszkód zajść w zdrową ciążę, ważne jednak, by jak najszybciej postawić diagnozę i usunąć źle umiejscowiony zarodek. Twój organizm poniesie wówczas mniejsze szkody.

Ryzyko, że kolejna ciąża znów będzie ciążą pozamaciczną, jest niewielkie i wynosi ok. 10%.

Tych objawów nie lekceważ!

Jeżeli krwawisz mocniej, jedź natychmiast do szpitala albo zadzwoń po karetkę pogotowia.

Jeśli masz krwotok, od razu wezwij karetkę. Uwaga! Krew nie zawsze wydobywa się na zewnątrz przez pochwę. Na przykład w przypadku ciąży pozamacicznej może dojść do krwotoku wewnętrznego. Dlatego zawsze kontaktuj się z lekarzem, jeśli wyjątkowo źle się czujesz, masz silne bóle albo występują inne, nowe niepokojące objawy (np. zasłabłaś, masz zawroty głowy albo nudności).

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Flordelyn
Flordelyn | 2013-04-05 04:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Rak piersi jest jeyndm z największych problemf3w wśrf3d kobiet. Jest to druga przyczyna śmierci wśrf3d kobiet. Stała się ona rf3wnież numer jeden raka wśrf3d kobiet mieszkających w miastach. 5% do 10% raka piersi jest dziedziczna. Coroczne badania przesiewowe w kierunku raka sutka jest koniecznością dla kobiet w grupie wiekowej 40-49 lat. Masz wizytę u lekarza?Subskrybuj healthonmove na youtube więcej informacji na temat zdrowia damska

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?