Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Gdy dziecko rodzi się po terminie

| aktualizacja: 14.12.2017 | 8

Co robić, gdy wyliczony przez lekarza termin porodu właśnie minął, a dziecko nie ma zamiaru opuścić brzucha mamy?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
Poród po terminie: ciąża wysokiego ryzyka, wywoływanie porodu
fot. Panthermedia

Ustalanie terminu porodu jest zawsze orientacyjne. Uznaje się, że ciąża trwa 40 tygodni (280 dni), licząc od daty ostatniej miesiączki, jeżeli okres pojawiał się regularnie, czyli co 28–30 dni.

Jeśli jednak odstępy między miesiączkami były dłuższe lub krótsze, to w ten sposób wyliczany termin porodu może nie być precyzyjny.
 

Ciąża przenoszona, ale poród w terminie

Wyznaczony termin porodu  jest tylko orientacyjny i najczęściej nie pokrywa się z rzeczywistą – biologiczną datą. Najzupełniej prawidłowy poród może się rozpocząć o 8–10 dni wcześniej lub 8–10 dni po planowanym terminie.

Po prostu jedne dzieci dojrzewają szybko i mogą urodzić się już w 38. tygodniu ciąży, inne są na to gotowe dopiero w 42. tygodniu. Wówczas wyślą drogą hormonalną sygnał, który poinformuje przysadkę mózgową mamy, że czas zacząć wydzielać oksytocynę – hormon wywołujący skurcze macicy.

 Zobacz też: jak wygląda poród naturalny

Ciąża przenoszona a ciąża wysokiego ryzyka

Ginekolodzy stwierdzają, że po 40. tygodniu ciąża jest już ciążą wysokiego ryzyka. Po tym terminie przyszła mama powinna zgłosić się do szpitala i być w stałym kontakcie z lekarzem. Ryzyko wiąże się z możliwością niewydolności łożyska, które w 40. tygodniu osiąga swoją dojrzałość, oraz ze zmniejszaniem się ilości płynu owodniowego.

Oba te czynniki mogą spowodować niedotlenienie dziecka. Dlatego konieczna jest specjalistyczna ocena stanu dziecka, wydolności łożyska i wielu innych parametrów – od wyników będzie uzależnione dalsze postępowanie.

 Zobacz też: 4 bezpieczne sposoby, które mogą przyspieszyć poród

Lekarz określi czas porodu

Dzięki nowoczesnym metodom diagnostycznym ginekolog jest w stanie dokładnie ocenić, w jakim stanie znajduje się dziecko. Podstawowe badania to: KTG (kardiotokografia), czyli ocena czynności serca płodu – gdy jest dobra, w 41. tygodniu mama nie musi zostawać w szpitalu, tylko co dwa dni zgłasza się na KTG , oraz USG (ultrasonografia), które umożliwia:
  • ocenę wieku i wagi dziecka – pozwala na to biometria płodu, czyli dokładny pomiar obwodu głowy i brzucha dziecka, długości kości udowej...
  • wyznaczenie terminu porodu – podstawą jest określenie wielkości i dojrzałości dziecka, stan łożyska
  • kontrolę ilości płynu owodniowego – prawidłowa wynosi 1,5–2 litry (w ciąży przeterminowanej zaczyna się zmniejszać)
  • potwierdzenie tzw. dobrostanu płodu – można sprawdzić czynność serca płodu, napięcie mięśniowe, ruchy oddechowe, ogólną ruchliwość. To badanie najlepiej informuje specjalistę, czy kontynuowanie ciąży niesie za sobą zagrożenie dla dziecka, czy też spokojnie można czekać na naturalny poród
  • ocenę jakości przepływu krwi w tętnicy pępowinowej, aorcie i tętnicy mózgowej dziecka – to badanie dopplerowskie.
Jeżeli wszystkie wyniki wypadną pomyślnie i nie ma dodatkowych objawów zagrażających mamie i dziecku (np. zatrucia ciążowego), to przyszła mama może zazwyczaj cały 41. tydzień ciąży spędzić w domu. Powinna jedynie zgłaszać się w terminie na KTG i samodzielnie dwa–trzy razy w ciągu dnia liczyć ruchy płodu.

 Zobacz też: co pomaga ocenić stan zdrowia nienarodzonego dziecka

Kiedy jechać do szpitala, gdy minął termin porodu

Badania w systemie ambulatoryjnym wykonuje się do końca 41. tygodnia ciąży. Po tym czasie przyszła mama musi się znaleźć w szpitalu na oddziale patologii ciąży, gdzie poddaje się ją obserwacji i kolejnym badaniom. Przeprowadza się m.in. test dynamiczny wydolności łożyska (tzw. test oksytocynowy).

Ciężarna otrzymuje niewielką dawkę oksytocyny, która ma wywołać namiastkę czynności skurczowej. W tym czasie badane jest tętno płodu i gotowość macicy do skurczów. Lekarz ocenia dojrzałość szyjki macicy.

Zobacz też: co to jest stare łożysko

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (8)
avatar

Dere
Dere | 2010-09-26 22:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bardzo chwalę sobię oksytocynkę, ponieważ dzięki niej, mój pierwszy poród (14 dni po) trwał 2,5 godz. Bolało, fakt, ale mając ten wspomagacz mogłam dostać leki przeciwbólowe.
Drugi poród zaczął się sam (12 dni po) i nie dostałam nic przeciwbólowego aby nie spowolnić akcji.Bolało bardziej i trwał 6 godz. Teraz czekam na trzeciego dzidziusia i gdybym miała możliwość, chętnie skorzystałabym z tego przyspieszacza.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

przeterminowana
przeterminowana | Dere | 2017-02-13 13:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Oksytocyna to nie przyspieszacz tylko hormon to po pierwsze 😐😐😐

Odpowiedz

Marta
Marta | 2010-05-11 15:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam. Przenosiłam ciążę do 15 dni po terminie,odsyłali mnie ze szpitala do domu,twierdząc,że jeszcze mogę ponosić. W 15 dniu po terminie inny lekarz od razu dał mnie na wywołanie porodu. przez 11 godz byłam pod kroplówkami(3 z oksytocyny)i bez wód płodowych,co nie dało postępów i postanowiono że będzie cesarka. Miałam znieczulenie miejscowe tak więc byłam świadoma co się dzieje. Urodził się synek,jednak od razu po wyjęciu wydalił pierwszy kał.Dobrze że nie w brzuchu. Był siny jednak cały i zdrowy. Teraz ma 3 miesiące i jest bardzo energiczny i rozgadany. Więc przyszłe mamy,nie denerwujcie się tym że dziecku się nie śpieszy,zakończenie będzie na pewno wspaniałe. Pozdrawiam

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

monika27
monika27 | Marta | 2010-08-24 13:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

witam podniosłaś mnie na duchu ,bo u mnie jest już 11 dni po terminie i jutro jadę do szpitala na OCT i mam nadzieję ,że w końcu przyjdzie na świat mój ukochany i wyczekany skarbuś :-)

Odpowiedz

Elka
Elka | 2009-03-18 11:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dizeń dobry.
Mam dwoje dzieci a z trzecim jestem w ciąży. Obie ciążę oczywiście przenosiłam i byłam po terminie. Pierwsza ok.10 dni a druga ok. 14.
Jeśli jestem już po terminie czy są mogę w jakiś skuteczny sposób wywołać, spowodować poród?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Sylwus
Sylwus | Elka | 2009-04-22 15:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witaj!Ja mam termin na piatek,pojutrze.Chcialabym urodzic terminowo.Jednak moa pierwsza corka byla po terminie 13 dni,porod byl wywolywany.Wiec teraz polozna informuje mnie,ze moze byc podobnie/pisze polozna,bo mieszkam w Holandii i tu zajmuje sie mna polozna.To normalne.
Moja kolezanka aby przyspieszyc porod zastosowala taka metode`:Wysprzatala caly dom,poszla na spacer,po powrocie ciepla kapiel z mezem...pozniej kolacyjka...i seks...pomoglo.Kolejnego dnia na swiecie byla juz ich coreczka.To druga moja znajoma para,ktora doradza wlasnie kapiel,seks jako najbardziej skuteczny sposob przyspieszajacy porod.
Sprobowac mysle nie zaszkodzi.Chwiele piekne...a maga dac efekt.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

e
e | Sylwus | 2017-05-12 20:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

tez tak zrobie,mam jeszcze pare dni,juz troche sie stosujemy;) ale przed terminem trzeba bedzie caly dzien tak rozplanowac

Odpowiedz

ja
ja | 2007-10-13 21:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja urodziłam dwa lata temu wspaniałego synka prawdą jest ze poród po terminie jest ryzykowny urodziłam bez żadnych nacięć,bez pęknięcia ale powiedziano mi że mój synek był trzy razy obwinięty pępowiną i był niedotleniony ale bez żadnego wspomagania oddychania

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?