Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Ciemiączko zanim zarośnie

| 18.06.2008, aktualizacja: 28.11.2008 | 0

Miękkie miejsca na głowie noworodka są absolutnie niezbędne do jego prawidłowego rozwoju. I wbrew pozorom wcale nie tak delikatne, na jakie wyglądają.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)
mama, nowowrodek
Dlaczego żaden noworodek nie może przyjść na świat z kształtną głową, całą pokrytą twardymi kośćmi. Bo takie narodziny są po prostu niemożliwe.

Układanka w głowie noworodka

Dzięki ciemiączkom podczas porodu kości czaszki dziecka zaczynają na siebie zachodzić. Głowa staje się węższa i maleństwo może się przecisnąć przez kanał rodny. Aby kości odzyskały swoje pierwotne położenie, potrzebują czasu. Już po kilku dniach główka dziecka stanie się zgrabniejsza. Zostaną tylko ciemiączka. Jedno znajdziesz, przesuwając palec przez środek dziecięcego czoła w kierunku czubka głowy – to tzw. ciemię przednie. Prowadząc palec dalej, w dół główki, napotkasz drugie ciemię – tylne.

Ciemiączko u noworodka jest wklęsłe lub wypukłe
Ciemiączko jest lekko zapadnięte i nieznacznie pulsuje. Reaguje na zmianę ciśnienia w główce.  Może uwypuklać się, np. podczas płaczu dziecka. Gdy jednak dziecko zachowuje się spokojnie, a mimo to ciemię jest wypukłe, twarde, napięte – to sygnał, że doszło do wzrostu ciśnienia śródczaszkowego. Wówczas dziecko koniecznie musi obejrzeć lekarz!
O problemach ze zdrowiem oseska może też świadczyć ciemię zbyt wklęsłe. To zwykle sygnał odwodnienia organizmu. Towarzyszą mu wtedy inne objawy: wyostrzone rysy, spierzchnięte wargi, suche śluzówki, zapadnięte oczy. A ponieważ odwodnienie niemowlaka jest niebezpieczne, należy jak najszybciej wezwać lekarza.

Kiedy ciemiączko u noworodka zniknie
W pierwszych tygodniach ciemiączka się powiększają. Dopiero potem zaczynają zarastać. Proces ten toczy się powoli, własnym tempem, aby mózg dziecka miał miejsce do wzrostu. Tylne ciemię znika najczęściej między szóstym tygodniem a czwartym miesiącem życia. Zaś przednie – między 10. a 18. miesiącem życia maleństwa. Zbyt szybkie zarastanie ciemion u dziecka może zaburzać prawidłowy rozwój mózgu. Zbyt wolne z kolei bywa sygnałem krzywicy lub niedoczynności tarczycy. Najczęściej jednak takie nierówne tempo zarastania nie oznacza wcale poważnej dolegliwości, tylko jest po prostu waszą cechą rodzinną.

Noworodek pod kontrolą
Lekarz pediatra podczas każdej waszej wizyty w przychodni bada rozmiar ciemion dziecka.
• Jeśli uzna, że ciemiączka nie zarastają w odpowiednim tempie, skieruje malca na badanie krwi oceniające gospodarkę wapniowo-fosforanową. Być może będzie konieczna zmiana dawkowania witaminy D3. Ale nigdy nie odstawiaj witaminy na własną rękę!
• Czasem dzieciom (najczęściej wcześniakom i malcom po trudnych porodach) wykonuje się przezciemiączkowe USG, aby ocenić czy rozwój mózgu przebiega u nich prawidłowo. 


Konsultacja: dr Katarzyna Nowicka, specjalista pediatra.

mtj_dopisek.gif


separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?