Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Jak się pozbyć kłopotliwej ciemnieniuchy u dziecka

| aktualizacja: 08.12.2016 | 0

Żółte łuski zaatakowały główkę twojego dziecka? To ciemieniucha! Choć nie jest groźna, nie pozwól jej się zadomowić. Zobacz kilka rad, jak szybko pozbyć się ciemieniuchy.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
ciemieniucha, ciemieniucha u niemowląt, ciemieniucha u noworodka, główka niemowlaka
fot. lagom - Fotolia

Ciemieniucha u niemowląt to wcale nie jest rzadki problem. Miewa ją 2/3 dzieci. Powstaje, gdy gruczoły łojowe produkują za dużo łoju, który łączy się ze złuszczonym naskórkiem. Może pojawiać się już w pierwszych tygodniach życia. Ciemieniucha u noworodka bywa efektem działania matczynych hormonów. U starszych dzieci mogą powodować ją nawet nieodpowiednie kosmetyki. Choć żółte łuski nie są objawem alergii, mali alergicy borykają się z ciemieniuchą częściej niż inne dzieci. Warto też pamiętać o tym, że niektóre dzieci mają po prostu do niej większą skłonność.

Jak wygląda ciemieniucha u dzieci?

Ciemieniucha to tłuste łuski we włosach dziecka. Główka nimi pokryta nie wygląda ładnie – skóra może sprawiać wrażenie pokrytej skorupką. Jeśli pozwolisz, by tłustych łusek przybywało, zmieniona skóra będzie narażona na infekcję.

Skóra z ciemieniuchą - zdjęcie:
 
ciemieniucha, ciemieniucha u niemowląt

Jak się pozbyć ciemieniuchy?

 • Główkę dziecka natłuść oliwką – zrób to na godzinę, a nawet na kilka, przed wieczorną kąpielą. Dzięki temu łuski staną się miękkie i łatwiej będzie je usunąć.
 • Umyj głowę – płynem do mycia ciała dziecka, najlepiej emolientem albo dziecięcym szamponem. Sprawdź, czy można używać ich od pierwszych dni życia dziecka. Te dla starszych dzieci mogą podrażnić skórę na głowie niemowlęcia.
 • Wyczesz włoski – najlepsza do tego jest miękka szczotka, a nie grzebień, który dodatkowo podrażni delikatną skórę bobasa. Uwaga! Łusek nigdy nie usuwaj na sucho – możesz uszkodzić skórę i w ten sposób utorować drogę bakteriom.
 • Nie przegrzewaj dziecka – skóra powinna oddychać, a nie kisić się pod grubą czapką (powietrze doskonale leczy podrażnienia). Zdejmuj dziecku czapkę, gdy wchodzicie do pomieszczeń, np. do sklepu.
 • Dbaj o odpowiednie nawilżenie skóry – najlepiej lekkim kosmetykiem, który zawiera w składzie emolienty.
 • Zrób kompres – gdy zmiany nie chcą zniknąć, pomocny jest kompres z nasączonego oliwką gazika, który trzeba umieścić pod bawełnianą czapeczką przynajmniej na kilka godzin. Po tym czasie umyj dziecku główkę i wyczesz włoski.
 • Zastosuj specjalny preparat – jeśli kompres z oliwki nie pomógł, kup w aptece preparat na ciemieniuchę zawierający kwas salicylowy. Stosuj go tak, jak zaleca producent.
 • Kontroluj codziennie – niech nie uśpi twojej czujności to, że szybko uporałaś się z ciemieniuchą. Oglądaj główkę dziecka codziennie. Jeśli szybko zauważysz łuski, łatwiej je zlikwidujesz.

Dziecko ma ciemieniuchę – kiedy do lekarza?

Zabierz dziecko do pediatry, jeśli domowa pielęgnacja skóry na główce nie daje efektów, a także gdy:
 • Zmiany są nie tylko na owłosionej skórze główki, ale także na buzi, tułowiu, w okolicach krocza. Czasem można nawet zauważyć ciemieniuchę na brwiach.
 • Ciemieniusze towarzyszą inne objawy, np. biegunka, bóle brzucha. To mogą być objawy alergii.
 • Skóra dziecka jest zaczerwieniona. Mogło dojść do zakażenia drobnoustrojami.
 • Łuski są trudne do usunięcia. Albo powracają często, choć prawidłowo pielęgnujesz główkę dziecka.
Czytaj też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?