Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Gdy malucha męczy ciemieniucha

| aktualizacja: 11.02.2014 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
noworodek, włosy
fot. Panthermedia
Pozbycie się żółtych łusek z główki maleństwa nie jest trudne, a sama przypadłość nie jest niebezpieczna. Jednak, jak z każdą zmianą na skórze, trzeba z nią odpowiednio postępować. Jak?
Skóra maleństwa, nie w pełni dojrzała (dojrzałość osiągnie ok. 2.-3. roku życia dziecka), jest podatna na występowanie różnego typu zmian. Z reguły są one niegroźne i wystarczy prawidłowa pielęgnacja, by zniknęły. To właśnie w związku z tym, że skóra maluszka jest bardzo cienka i delikatna, łatwo ulega podrażnieniom i odparzeniom. Z niedojrzałością skóry, a dokładnie gruczołów łojowych, związana jest jeszcze jedna przypadłość – ciemieniucha.

Skąd te łuski?

Jak wspomnieliśmy wyżej, przyczyną występowania ciemieniuchy są zaburzenia w pracy gruczołów łojowych dziecka. Gdy tego łoju produkują za dużo, skóra na głowie robi się sucha i zaczynają pokrywać ją żółtawe łuski. Takie zmiany mogą także pojawić się w okolicach brwi, nosa oraz w fałdkach skóry. Na szczęście ciemieniucha nie boli, jednak nie zniknie sama. Ponadto, nieleczona może doprowadzić do zakażenia, dlatego należy zacząć działać, gdy tylko dostrzeżemy zmiany.

Jak pozbyć się ciemieniuchy?

Leczenie ciemieniuchy nie jest ani trudne dla rodziców, ani bolesne dla maleństwa, ale wymaga cierpliwości systematyczności, ponieważ może potrwać nawet kilkanaście dni. Najlepiej sprawdzają się te 4 kroki pielęgnacyjne:
  • Rozmiękczanie. Łusek, pod żadnym pozorem, nie wolno szorować, zdrapywać czy skubać. Jedyny w pełni bezpieczny (i najskuteczniejszy) sposób, to rozmiękczanie. By zmiękczyć łuski warto użyć oliwki dla niemowląt. Nałożona na główkę dziecka przed kąpielą sprawi, że łuski staną się miękkie i dadzą łatwo się wyczesać. Jeśli ciemieniucha jest duża, można nasmarować dokładnie skórę głowy oliwką i założyć dziecku bawełnianą czapeczkę. Taki kilkugodzinny "kompres" jest sobie w stanie poradzić nawet z nasilonymi zmianami. Uwaga: czapeczka musi być bawełniana, bez domieszki włókien syntetycznych.
  • Usuwanie. Rozmiękczone łuski należy bardzo delikatnie wyczesać szczoteczką z miękkim włosiem (nigdy grzebieniem, może to bowiem doprowadzić do zadrapań, a to otwarta droga dla drobnoustrojów).
  • Pielęgnacja. Główkę dziecka można myć w specjalnym szamponie dla niemowląt bądź używać żelu do mycia ciała i włosów 2w1. Niedozwolone są szampony przeciwłupieżowe dla dorosłych, ani żadne inne kosmetyki, które nie są rekomendowane dla niemowląt.
  • Obserwacja. Uporczywie nawracająca ciemieniucha może być sygnałem, że dziecko jest alergikiem. Dlatego należy uważnie obserwować zmiany i konsultować je z pediatrą pociechy. Ponadto, długo nie chcące zniknąć zmiany mogą oznaczać, że doszło do jakiegoś zakażenia (bakteryjnego czy pasożytniczego) – o ewentualnym leczeniu także może zdecydować jedynie lekarz. Pod żadnym pozorem nie wolno działać na własną rękę.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?