Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy niskie TSH oznacza nadczynność tarczycy?

| aktualizacja: 06.07.2017 | 0

Masz za niskie TSH? Powodów obniżonego TSH może być kilka, m.in. nadczynność tarczycy lub wczesne stadium Hashimoto. Także nieodpowiednia dieta może wpływać na wynik poniżej normy.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
objawy nadczynności tarczycy
fot. Fotolia
Wyniki badań tarczycy wiele mówią o stanie naszego zdrowia, ponieważ ten znajdujący się poniżej krtani gruczoł, kontroluje pracę całego organizmu. Jednym z najpopularniejszych badań diagnostycznych w przypadku zaburzeń pracy tarczycy jest oznaczenie stężenia TSH - hormonu tyreotropowego, który reguluje pracę hormonów tarczycy. Wynik tego badania może wskazywać m.in. na niedoczynność lub nadczynność tarczycy.

Za niskie TSH

Obniżone stężenie TSH w surowicy najczęściej oznacza pierwotną nadczynność tarczycy. Aby ją zdiagnozować, należy wykonać również badanie stężenia fT4 i fT3. Jeśli są granicznie wysokie lub tylko podwyższone – wskazują na nadczynność tarczycy.

Jeśli stężenia T4 i T3 są normalne, a TSH za niskie, może wskazywać to na autonomiczną lub utajoną nadczynność w chorobie Gravesa-Basedowa lub wczesne stadium Hashimoto.
Dolna granica TSH
dla dorosłych 0,35 mU/L
dla kobiet w ciąży 0,01
dla dzieci: 1–24 miesiąca: od 0,87 mU/L
2–12 lat: 0,67 mU/L
12–20 lat: od 0,48 mU/L

Objawy nadczynności tarczycy

Jeśli zauważysz u siebie któryś z poniższych objawów, poproś o skierowanie na badanie TSH :

Pozostałe powody niskiego TSH

Zbyt niskie TSH może również być wynikiem:
  • wtórnej niedoczynności tarczycy: w przypadku obniżonych T4 i T3 mamy do czynienia najczęściej z całkowitą niedoczynnością przysadki;
  • głodzenia;
  • stosowania leków.
Aby postawić wiarygodną diagnozę chorób tarczycy, należy wykonać pakiet badań. Twój lekarz będzie wiedział, co robić, nie diagnozuj się na własną rękę.

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?