Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co piąte dziecko w Polsce ma wadę słuchu – alarmuje prof. Skarżyński

| aktualizacja: 02.10.2017 | 0

Badania wykonane u ponad miliona dzieci w wieku 7 lat potwierdziły, że co 5. dziecko ma różne zaburzenia słuchu, które wpływają na jakość jego kontaktów z rówieśnikami, a potem na edukację w szkole. Wada słuchu nie rodzi się znikąd.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, kierowany przez prof. Henryka Skarżyńskiego, od lat przeprowadza badania słuchu u dzieci. W efekcie zostało już przebadanych milion dzieci – to skala niespotykana na świecie.
– Wszystkie dzieci powinny przejść przesiewowe badania słuchu: to szansa, by dzieci były leczone – mówi prof. Skarżyński.

Zobacz także: Katar to nie jest banalna sprawa. Może zniszczyć słuch – wywiad z prof. Skarżyńskim

Skąd biorą się wady słuchu u dzieci

Najczęściej problemy ze słuchem to następstwa infekcji dróg oddechowych. – Wydaje nam się, że katar to jest coś banalnego w obrębie górnych dróg oddechowych, że można go wydmuchać, to przejdzie. Niektórzy mówią: leczony czy nieleczony katar przejdzie w ciągu 7 dni. Tak nie jest – mówi prof. Skarżyński.
Tłumaczy, że rzeczywiście objawy dotyczące nosa mogą ustąpić po kilku dniach, ale zmiany w nosogardle, trąbkach słuchowych, które łączą nosogardło z uszami, mogą utrzymywać się przez wiele tygodni, a nawet miesięcy.

Uwaga na częste infekcje

Jeśli infekcje występują często, do takich zmian obrzękowych dołączają się zmiany wysiękowe, a następnie zarostowe. – To ma wpływ na pogorszenie słuchu. Często konieczne jest leczenie operacyjne, co nie jest dla takiego dziecka obojętne – przekonuje prof. Skarżyński.
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?