Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co powinien umieć kilkulatek? Sprawdź!

aktualizacja: 27.08.2012 | 3

Czy czterolatek powinien jeździć na dwukołowym rowerku? Czy trzylatek powinien jeść samodzielnie? Rozwiewamy wątpliwości rodziców.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)

Choćbyśmy nie wiem jak się starali, nie nauczymy przeciętnego trzylatka jazdy na dwukołowym rowerze, bo jego ciało i układ nerwowy nie są jeszcze na tyle dojrzałe, by sprostać takiemu wyzwaniu. Pięciolatek ma spore szanse na sukces, ale problemy zdarzają się też siedmiolatkom. Podobnie jest z innymi złożonymi czynnościami: jazdą na nartach, układem tanecznym, wycinaniem precyzyjnych kształtów itd. Do wszystkiego trzeba dorosnąć i trenować.

Co więc powinien umieć przedszkolak?  – Różnice między dziećmi w tym samym wieku mogą być spore, dlatego wszelkie tabele rozwojowe radzę traktować z dużą ostrożnością. Bo każdy człowiek rozwija się nieco inaczej – mówi prof. dr hab. Joanna Kruk-Lasocka z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej Edukacji Towarzystwa Wiedzy Powszechnej we Wrocławiu. Trzeba obserwować rozwój własnego dziecka (również na tle rówieśników), by w razie potrzeby mu szybko pomóc. Można założyć (za E.J. Kiphardem, ojcem niemieckiej psychomotoryki), że „statystyczny”:

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

KO
KO | 2013-05-25 12:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tu nie chodzi o to, żeby 2 latek robił to co 3 latek, jak tak się dzieje samo to super tylko się cieszyć, ale raczej o to by uspokoić rodziców, że np jak 3 latek nie jeździ na rowerku 2 kołowym to jest normalne w tym wieku i nie ma co zmuszać, tak samo jak z chodzeniem, siadaniem, musi być gotowe! Moja nadal pomyka na biegowym a na 5 ur. dostanie 2 kołowy, ale bez żadnych kółek bocznych i kijów. Cóż że 3 latek jeździ na 2 kołowym jak wymaga to kija np. dla mnie jazda to jest wtedy kiedy robi to samo. Tak jak z siadaniem, rodzic pisze że ma 5 m-cy i siedzi, ale czy siada samo? być posadzonym otoczonym poduchami i podpartym kolejną to nie siadanie...

Odpowiedz

balancebike
balancebike | 2012-09-04 12:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wcale nie trzeba się bardzo starać aby trzylatek jeździł na dwukołowym rowerze. Wystarczy dać mu do zabawy rowerek biegowy w wieku dwóch lat. Nauczy się równowagi i jako trzylatek będzie gotowy na rower dwukołowy.
Niestety, u nas niestety ciągle pokutują tradycyjne metody nauki:boczne kółka, bieganie z kijem itp.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mama
mama | balancebike | 2012-09-17 09:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ale mi rewelacja, moja dwulatka umie to co dzieci 3 letnie( wielka mi rzecz)?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?