Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co robić, by dzieci nas słuchały?

| aktualizacja: 04.12.2017 | 15
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(33)
tata. maluch, dziecko, rozmowa, słuchać
Ciągle mówi „nie chcę!” albo „nie będę!”? Sprawdź, co robić (a czego lepiej nie), by dziecko zaczęło cię słuchać.
Twoje dziecko nie chce cię słuchać? Sprawdź, jak to zmienić.

Spraw, by dziecko cię zauważyło

Zawołaj je po imieniu, kucnij obok, spójrz mu w oczy. Możesz także wziąć je za ręce. Warto to zrobić zwłaszcza wtedy, gdy dziecko jest rozzłoszczone, przestraszone albo płacze.

Mów konkretnie

Dziecko powyciągało z szafy wszystkie buty? Zamiast mówić: „Masz być grzeczny!” czy „Znowu narozrabiałeś?”, powiedz: „Miejsce butów jest w szafce. Powkładaj je tam, proszę”. Zamiast nakazywać: „Posprzątaj swój pokój”, poproś: „Pozbieraj klocki i ustaw wszystkie samochody na półce”. Proste, jednoznaczne i konkretne komunikaty łatwiej jest dziecku zrozumieć i zapamiętać. A jeśli trzeba dziecku przypomnieć, co ma zrobić, wystarczy jedno słowo: „Klocki!” – to zadziała lepiej niż długie kazanie.

Zobacz: Jak dziecko może ci pomagać w domu

Ogranicz mówienie „nie”

Zamiast mówić: „Nie hałasuj”, lepiej powiedzieć: „Mów ciszej, proszę”.

Zachęcaj

Perspektywa przyjemnego zajęcia („Jeśli szybko posprzątasz zabawki, będziesz mogła pobawić się w wannie dinozaurami”) działa zazwyczaj lepiej niż groźba kary („Jeżeli nie posprzątasz zabawek, nie pozwolę ci zabrać dinozaurów do wanny”).

Pozwól decydować

Dziecko, które może czasami samo podjąć decyzję (np. którą koszulkę założy, co zje: kanapki z rzodkiewką czy z ogórkiem), rzadziej upiera się „dla sportu.”

Bądź konsekwentna

Jeśli mówisz: „Czas na kąpiel”, ale nie reagujesz, gdy smyk dalej ogląda kreskówki, nie traktuje on poleceń poważnie. Skoro nie słucha, weź go za rękę i zaprowadź do łazienki. Gdy chcesz, by coś zrobił, np. poszedł umyć zęby, nie pytaj: „Umyjesz zęby?”, tylko wydaj polecenie. Stanowczość nie oznacza jednak krzyku ani rozkazującego tonu. Lepiej powiedzieć: „Czas myć rączki” niż „Natychmiast myj ręce!”. Nikt nie lubi rozkazów, za to pomaga słowo „proszę”. Dziecko musi znać skutki nieposłuszeństwa. Najlepiej, gdy wynikają one z sytuacji (nie sprzątnie, więc nie zdąży na dobranockę).

Tłumacz

Nie zakazuj na zasadzie: „Nie, bo nie”, „Ma być tak, jak mówię i koniec”. Tłumacz prostymi słowami („Mów ciszej, bo tatę boli głowa”), nie wdając się w zawiłe wyjaśnienia.

Nazywaj swoje uczucia

„Jest mi przykro, gdy tak nieładnie do mnie się odzywasz” działa lepiej niż: „Jesteś złośliwy i niegrzeczny”. I nie upokarza.

Nie zaskakuj

Dziecku bardzo trudno jest przerwać pasjonujące zajęcie. Dlatego, o ile chcesz, żeby maluch przyszedł na obiad, uprzedź go o tym nieco wcześniej („Zaraz obiad. Kończ już zabawę i idź umyć ręce”).

Nagradzaj dobre zachowanie

Niekoniecznie prezentem – najlepiej swoją uwagą i pochwałami. Często koncentrujemy się na dziecku dopiero wtedy, gdy narozrabia. To błąd, bo doceniając dobre zachowania, jasno pokazujemy, czego od malca oczekujemy.

Trzymaj nerwy na wodzy

Rzeczywiście, kilkulatek byłby w stanie wyprowadzić z równowagi nawet Dalajlamę. Jednak staraj się panować nad sobą – nerwy nic nie dadzą. Mogą jedynie pogorszyć sytuację.

Nie traktuj wszystkiego ze śmiertelną powagą

Mnóstwo codziennych problemów da się opanować za pomocą zabawnych komentarzy („Ciekawe, czy buty same wejdą do szafki?” plus mrugnięcie okiem) i sympatycznych rytuałów (np. zamiast zapędzać dziecko do kąpieli, można sprawić, by stała się ona dla niego przyjemnością – np. pozwolić mu zabrać zabawki, kąpać lalę itp).

Ustal jasne zasady

Dziecko musi wiedzieć, co mu wolno, a czego nie – czuje się wtedy bezpieczniej. Zasady nie mogą się zmieniać w zależności od twojego widzimisię czy samopoczucia. Jeśli nie wolno np. bić, kopać, to nie wolno i już.

Uporządkuj dzień

Ustal w miarę stałe pory posiłków, kąpieli, znajome rytuały (np. czytanie przed snem). Przedszkolaki wolą, gdy w ich życiu panuje porządek, bo w chaosie nie czują się bezpiecznie. Można, wzorem Superniani, spisać plan dnia na kartce lub tablicy.

Zawrzyj z dzieckiem umowę

Jeśli dziecko regularnie ma z czymś problem, np. nie szanuje zabawek, można z nim spisać umowę. Obie strony muszą dotrzymać zobowiązań!

Podaruj dziecku minutnik

Dla przedszkolaka zdanie:„Za pięć minut koniec kąpieli” nic nie znaczy. Kuchenny minutnik pomoże mu zrozumieć upływ czasu.

Polecamy także: 6 gadżetów, które przydają się rodzicom małych dzieci (choć na to nie wyglądają)

Napisz do niego list

Nie mów po raz dziesiąty: „Posprzątaj!”. Napisz list i przeczytaj go dziecku, jeśli samo nie umie: „Droga Zosiu, chcemy wrócić do swoich domów. Twoje lale.”

Przeczytaj także: Dlaczego dzieci nie słuchają rodziców

Wymyśl fajną zabawę

Zamiast ponaglać: „Szybciej, bo spóźnimy się do przedszkola”, powiedz „Kto pierwszy dotrze do drzewa?”

Ignoruj złe zachowania

Gdy dziecko zachowuje się źle (np. wrzeszczy), by zwrócić na siebie uwagę, zignoruj to. Zobaczy, że nie tędy droga. Oczywiście nie da się ignorować wszystkiego (np. niszczenia przedmiotów).

Zajrzyj na następną stronę: przedstawiamy tam metody, które nigdy nie działają

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (15)
avatar

ojciec
ojciec | 2017-11-16 16:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

to pisał jakies nierozgarniety człowiek

Odpowiedz

ola
ola | 2017-10-26 13:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nic z tego co opisano nie działa!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Jo
Jo | ola | 2017-10-31 21:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem przerażona bo jak mój dwulatek wpadnie w histerię to nie działa żadna z tych rad, zupełnie nic. Postanawia np. że nie da się ubrać po kąpieli i nie daje sobie założyć nawet pieluszki. Próby ubrania kończą się tym, że słyszy go cały blok.Biega na golasa i drze się w niebo głosy.Mam ignorować? Tłumaczyć? Nic nie pomaga. Nie jest jeszcze zupełnie zdrowy po przeziębieniu więc pozwolenie żeby do północy biegał bez ubrań nie wchodzi w grę

Odpowiedz

matka
matka | 2017-09-18 21:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Klapsy. Bicie uczy jedynie tego, że silniejszy ma rację, a przemoc jest dobrym sposobem rozwiązywania konfliktów. ????? chyba sie cos komus pomylilo w tym artykule....

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mamagooo
Mamagooo | matka | 2017-10-09 08:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U góry jest napisane że te rzeczy nie działają...

Odpowiedz

Renia
Renia | 2017-09-08 09:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja 6,5 letnia córka kompletnie nie chce dostosować się do ogólnie przyjętych zasad. Wszystko robi na przekór. Zawsze chce mieć ostatnie zdanie. Ma problem z ubieraniem się do szkoły. Zdarzalo się ze nie chciala ubierać majtek i czyste chowala gdzies po domu. Nic jej nie pasuje. Od skarpetek po rękawy pod kurtką, ktore wyciąga i zawija na kurtkę. Do niczego nie chce się dostosować... wymusza histerią ...Nie mam już siły ani sposobów na nią. Nic nie działa... ;( Z kolei młodszy syn jest jej zupełnym przeciwieństwem. Nigdy nie robi histerii, bez problemu robi wszystko o co go prosimy

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Piotr
Piotr | Renia | 2017-11-01 13:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Spróbuj zabrać ulubioną zabawkę na cały dzień, ale wcześniej poinformuj ją że to zrobisz jeśli nie zmieni swojego zachowania.

Odpowiedz

BARBARA
BARBARA | 2017-07-01 23:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

CO JA ROBIE ZLE ?

Odpowiedz

BARBARA
BARBARA | 2017-07-01 23:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

MOJA 7 LETNIA CORKA MNIE NIEI SLUCHA KRZYCZY CIAGLE NIE POWIE CO CHCE WYMUSZA ZE CHCE ZABAWKE TLUMCZE JEJ ZE TERAZ PIENIAZKOW NIE MAMY .NIE SLUCHA MNIE JJAK JES Z KOLEZANKA UCIEKA SAMA Z KOLEZANKA NA PLAC ZABAWDAJE KARY A CZYTAC NIE CHCE BIJE MNIE REKE PODNOSI I BRZYDKO SIE OODNSI OSTATNIO

Odpowiedz

basia
basia | 2016-11-17 16:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moim problemem jest to ze dziecko będąc w przedszkolu strasznie wymusza krzyczy opiekunki nie wiedza co maja robić dzieci zaczynają się bać córki w domu grzeczna posłuszna w przedszkolu diabeł nie wiem jak dotrzeć do córki stawianie w koncie i różnorodne kary nic nie dają. w jej wieku (5 lat) mamie pomagałam w gotowaniu obiadu a córka nie rozumie co sie mów do niej jeszcze bardzo często się kłuci stawianie na swoim najbardziej na nie nic nie działa

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Brak
Brak | basia | 2017-11-04 14:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie da się tego czytać, kto to pisał???

Odpowiedz

beata 84
beata 84 | 2016-10-27 10:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam problem moje dziecko jest nadpobudliwe mam problem z nim ze nie slucha co mowie ma 10 lat wydaje dziwne dzwieki mowie posprzataj idrob zadanie a on zaraz ktzykiem odpowiada prosze o pomoc jak mam mowic zrobic zeby sie sluchalo dziekuje

Odpowiedz

Lolka
Lolka | 2012-09-04 23:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Rozwiązujemy razem zagadki, łamigłówki, kolorujemy, łączymy punkty. Kupuję dla Mareczka książeczki z zadaniami np. "Puzzlemania" i mamy zabawy co nie miara

Odpowiedz

ania
ania | 2012-03-13 14:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

POLECAM GENIALNA KSIĄŻKĘ!!!!!!!!!!!!kIEDY POZWOLIĆ? kIEDY ZABRONIĆ? WYDAWNICTWO gwp, Dzieki tej ksiazce zrozumiałam że to nie moje dziecko jest niegrzeczne, tylko moje metody wychowywania sa beznadziejne!!!!!dzieci potrzebuja granic, dzieki postawionym granica , wykonuja polecenia bez przeciagania, wiedza czego nie wolno i nie robia tego.przeczytałam ta książke i wprowadziłam nowe zasady tak ja tam opisali- szok !!!!!! moje dziecko jest aniołkie :)polecam :)mama 9 latki i 2 latki :)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?