Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Zasady właściwego postępowania z biegunką

| aktualizacja: 13.05.2016 | 4

Twoje dziecko ma biegunkę? Oto kilka ważnych zasad, które pomogą Ci szybko i skutecznie pomóc dziecku w biegunce.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Niemowlę
fot. materiały prasowe
Biegunka to dosyć powszechna przypadłość, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jednak może mieć ona naprawdę niebezpieczne skutki, szczególnie w przypadku naszych małych podopiecznych. Warto zatem wiedzieć, jak z nią postępować, aby nie doprowadzić do groźnych jej następstw. Dlatego przedstawiamy zbiór najważniejszych zasad i wskazówek postępowania.

Higiena, czyli zapobieganie biegunce

Najczęstszymi przyczynami biegunki są zakażenia wirusami, rzadziej bakteriami. Do infekcji może dojść na skutek spożycia zakażonej żywności lub kontaktu z osobą chorą, zarażoną drobnoustrojem. Mając to na uwadze, warto pamiętać o kilku istotnych poradach, które pomogą uniknąć biegunki.
  • Pamiętaj o dokładnym myciu dłoni przed każdym posiłkiem.
  • Pamiętaj o dokładnym myciu owoców i warzyw.
  • Nie spożywaj posiłków na stojąco, w drodze, pośpiechu.
  • W okresie letnim unikaj barów szybkiej obsługi.
  • Spożywaj częściej potrawy gotowane i duszone zamiast pieczonych i smażonych.

Szczepienie dzieci

W przypadku noworodka warto zaszczepić malucha przeciwko rotawirusom, które są najczęstszą przyczyną występowania ostrej biegunki. Po tym, jak dziecko zostanie zaszczepione poziom ochronny przeciwko rotawirusowi utrzymuje się co najmniej przez trzy lata, czyli przez okres największego ryzyka zachorowania na ostrą biegunkę rotawirusową. Należy jednak pamiętać, że takie szczepienie nie chroni przed biegunką spowodowaną innymi wirusami oraz bakteriami. 

Zachowaj spokój

Spokojny i opanowany rodzic jest skuteczniejszy w opiece nad chorym maluszkiem. Panika i nerwowość nie są dobrymi doradcami. Oczywiście nie jest to łatwe, szczególnie gdy na biegunkę cierpi niemowlę lub małe dziecko. Musimy jednak pamiętać, że zdezorientowani rodzice to dla dziecka dodatkowy i niepotrzebny stres, który może nasilić objawy dolegliwości.

Działaj szybko

Pamiętaj, biegunka bardzo szybko odwadnia organizm. Szczególnie narażone na odwodnienie są dzieci oraz osoby starsze. Im szybsza będzie Twoja reakcja, tym lepiej. Natychmiastowe podjęcie skutecznych działań przyniesie ulgę, zmniejszy uciążliwe objawy i zdecydowanie zmniejszy ryzyko powikłań.

Dbaj o prawidłowe nawodnienie

Głównym problemem podczas biegunki jest wysokie ryzyko odwodnienia spowodowane obfitymi oraz częstymi wypróżnieniami i wymiotami.  Odwodnienie jest bardzo niebezpieczne dla naszego organizmu. Aby tego uniknąć, od pierwszej chwili wystąpienia objawów biegunkowych należy rozpocząć odpowiednie nawadnianie. Najskuteczniejszą i zarazem najlepiej udokumentowaną naukowo metodą leczenia biegunki jest podawanie, tak zwanych doustnych płynów nawadniających (DPN).

Skutecznie nawadniaj i bezpiecznie skracaj biegunkę – ORSALIT ® plus smektyn

Wiedza o tym, że podczas biegunki następuje odwodnienie jest dość powszechna. Wydaje się, że naturalną reakcją wspomagającą walkę naszego orgiazmu z infekcją jest picie dużej ilości płynów. Oczywiście to prawda, jednak aby skutecznie nawadniać organizm musimy wiedzieć, co dokładnie należy pić. To, co głównie organizm traci podczas biegunki to elektrolity. Niezwykle ważne jest by je regularnie uzupełniać i w ten sposób nie dopuścić do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej.
Według aktualnych badań klinicznych, najskuteczniejszą metodą w walce z odwodnieniem jest nawadnianie doustnymi płynami nawadniającymi. Dlaczego akurat te płyny są tak skuteczne? DPN charakteryzuje się odpowiednim stężeniem glukozy oraz zawartością sodu, potasu i chloru, co wspomaga osłabiony organizm. Należy pamiętać, że doustny płyn nawadniający skutecznie nawadnia organizm, natomiast nie wpływa na skrócenie czasu trwania biegunki.

Z myślą o efektywnym nawadnianiu i skutecznej walce z wirusami i bakteriami wywołującymi biegunkę stworzono ORSALIT ® plus smektyn, który zaleca się zarówno dzieciom powyżej 1. roku życia, jak i dorosłym. Jest to jedyne na rynku połączenie doustnego płynu nawadniającego i smektynu dwuoktanościennego. Produkt ten nie tylko chroni przed odwodnieniem organizmu, ale również hamuje biegunkę i łagodzi objawy, zarówno w przypadku biegunki u dzieci, jak i u osób dorosłych. Smektyn dwuoktanościenny to substancja posiadająca właściwości adsorbujące bakterie, wirusy i toksyny bakteryjne wywołujące biegunkę, ponadto wytwarza warstwę ochronną, która powleka błonę śluzową przewodu pokarmowego, zmniejszając nasilenie stanu zapalnego. Smektyn działa miejscowo, czyli nie wchłania się z przewodu pokarmowego, a jedynie działa w jego świetle.

Dieta jest ważna, ale nawodnienie najważniejsze

Nie ma medycznych dowodów na to, by popularna dieta węglowodanowa (suchary, ryż i kaszki) skracała czas trwania biegunki. Osłabionego organizmu nie należy przeciążać, dlatego najlepiej podawać chorej osobie lekkostrawne produkty, które nie obciążą układu pokarmowego. Dobrym sposobem na wsparcie procesu nawodnienia, oprócz doustnych płynów nawadniających, jest podanie lekkiej zupy.

Unikaj cukrów

Podczas biegunki należy unikać produktów bogatych w cukry proste. Spożywając słodkie napoje i słodycze, dostarczamy „pokarm” dla drobnoustrojów chorobotwórczych, dzięki czemu mogą one się szybciej namnażać, a co za tym idzie zaostrzyć chorobę. Najważniejsza jest dieta przestrzegająca zasady zdrowego żywienia oraz efektywne nawadnianie organizmu doustnymi środkami nawadniającymi i hamowanie objawów biegunki, w czym pomoże ORSALIT ® plus smektyn.

Kontynuuj nawadnianie

Pamiętaj, że proces rekonwalescencji i, co za tym idzie nawadniania nie kończy się wraz z ustąpieniem wszystkich objawów. Osłabiony chorobą organizm jeszcze przez pewien czas będzie wracał do stanu równowagi i wciąż będzie potrzebował doustnych płynów nawadniających aby unormować poziom elektrolitów w organizmie.
 
 
Zobacz także: Biegunka! Poradnik dla każdego rodzica
Więcej informacji na www.orsalit.pl
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

Zosia
Zosia | 2017-05-24 13:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

przy biegunkach ja podaję zawsze probiotyk active florę baby. jest niedrogi i bezpieczny dla nawet malutkich dzieci.

Odpowiedz

~aniella
~aniella | 2016-08-29 09:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

orsalit plus smektyn swietnie sie u nas sprawdza, dziecko chetnie go wypija, nie ma marudzenia ze nie dobre! a biegunka mija znacznie szybciej, do tego organizm szybko wraca do sil bo skutecznie sie nawadnia! ostatnio wpadlam na stronke gdzei orsalit mozna miec calkiem za darmo i juz skorzystalam, wiec zachecam: testujemy.orsalit.pl/?smclient=b46f8328-1a65-4c4c-a98f-78294ffbe541&smconv=423b1462-f366-4154-81ca-86e2b83c7e54&smlid=20&utm_source=salesmanago&utm_medium=email&utm_campaign=default

Odpowiedz

alicja
alicja | 2016-07-01 02:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

córka właśnie dziś wieczorem dostała biegunkę, podałam jej na noc orsalit plus smektyn, już nie raz pomógł nam w walce z biegunką, staram sie mieć go zawsze w domowej apteczce na wszelki wypadek, bo szczególnie w okresie letnim o biegunkę nietrudno

Odpowiedz

~jolanta
~jolanta | 2016-06-01 12:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

kiedys na biegunki stosowalam zwykly orsalit, bo wiadomo nawodnienie najwazniejsze, a potem podawalam smektyn, ktory niestety ma okropny smak... bardzo sie wiec ciesze ze teraz mozna kupic orsalit plus smektyn, czyli polaczenie tych dwoch roznych srodkow w jeden i to o calkiem dobrym smaku! nawodnienie zapewnione, biegunka zalagodzona za jednym rzem i nawet dzieci chetnie pija!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?