Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Nie włożę czapki! Maluch odmawia współpracy? Wiemy jak ci pomóc

| aktualizacja: 13.10.2015 | 1

Włożysz, kochanie... Poznaj sposoby na przekonanie małego uparciucha. Dostosuj strategię do wieku dziecka.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
dziecko, dziewczynka, czapka, czapka w paski
fot. Fotolia
Twoje dziecko chce samo decydować, w co się ubierze? Odmawia noszenia ciepłych okryć? Możesz go do tego przekonać wypróbowanymi sposobami! Jak to zrobić podpowiada psycholog Aleksandra Godlewska.

Im młodsze jest twoje dziecko, tym staranniej powinnaś ochraniać przed zimnem jego najbardziej wrażliwe części ciała: głowę, uszy, szyję, rączki i nóżki. Chodzi nie tylko o uniknięcie odmrożeń, ale także o zabezpieczenie organizmu przed wychłodzeniem.
Pamiętaj, że najwięcej ciepła dziecko traci, gdy ma odsłoniętą głowę. Dlatego nawet w słoneczne zimowe dni maluchy powinny nosić czapkę. I tu pojawia się problem, bo kilkulatek nie lubi opatulania, które krępuje swobodę ruchu. Nawet jeśli uda ci się nałożyć mu coś na głowę, potrafi to zdjąć natychmiast po wyjściu na dwór. Dlaczego małe dzieci tak się zachowują?

Dlaczego dziecko nie chce nosić czapki?

Dlaczego dzieci nie lubią nosić czapek? Bo muszą je nosić! A maluchy nie lubią być ograniczane. Nie tylko dwulatek próbuje postawić na swoim i przeciwstawić się zdaniu rodziców. Okres przekory trwa nieraz dłużej i powraca pod koniec wieku przedszkolnego. Poza tym powody niechęci do noszenia czapki bywają zupełnie prozaiczne. Materiał może być szorstki, „gryzący” lub drażniący delikatną skórę dziecka, nawet gdy rodzicom wydaje się wystarczająco miękki. Czapka może być też zbyt ciepła. Na dworze maluchy są ciągle w ruchu, więc niektóre szybko się pocą. Zdejmują okrycie głowy, bo im za gorąco. Wreszcie, choć czapka jest modna i pasuje do kurtki, może się dziecku nie podobać: nie ten kolor, nie ten fason. A czasem jest zwyczajnie niewygodna.

Jak zachęcić dziecko do noszenia czapki?

Wbrew pozorom, problemy z ubieraniem wcale nie kończą się w okresie niemowlęcym. Starsze dziecko potrafi stanowczo sprzeciwiać się nakładaniu pewnych części garderoby, także tych, bez których nie powinno wychodzić na spacer. Jeśli jesteś mamą trzylatka, pewnie zauważyłaś, że w życiu Twojego malucha duże znaczenie zaczyna odgrywać wygląd zewnętrzny. Ma on swoje ulubione ubrania, za którymi przepada, oraz takie, których za nic nie chce włożyć. Pamiętaj też, że przedszkolak woli wyglądać podobnie do swoich kolegów, niż się od nich bardzo różnić.
Gdy chcesz skutecznie nakłonić malucha do noszenia czapki, weź pod uwagę jego wiek i możliwości. W przypadku trzylatka wykorzystaj jego chęć do naśladowania innych – kup mu okrycie głowy podobne do tego, jakie nosi tata. Spróbuj też zaproponować zawody, kto pierwszy nałoży czapkę. Innych pomysłów wymaga postępowanie z czterolatkiem, który miewa skłonność do przesady. Jeśli się sprzeciwia, użyj ciekawych dla niego sztuczek, np. spytaj: „Czy potrafisz nałożyć czapkę, zanim doliczę do pięciu?”. Gdy masz zbuntowanego pięciolatka, nie spieraj się z nim, nie pouczaj. Tak duże dziecko jest wrażliwe na lekceważenie. Jeśli potraktujesz je z szacunkiem, łatwiej się podporządkuje.

Sprawdzone sposoby na uparciucha!

Zachęcanie dziecka do noszenia nielubianej części garderoby nie jest łatwe, ale możliwe. Krzykiem nie osiągniesz celu. Spróbuj inaczej.
  • Spytaj, dlaczego maluch nie chce nakładać czapki lub ją szybko zdejmuje. Jego odpowiedź może Ci wiele wyjaśnić.
  • Pozwól mu decydować, w co chce się ubrać. Nie dawaj mu jednak dużej swobody – niech dziecko wybierze jedną spośród dwóch czapek odpowiednich do pogody.
  • Nie stosuj przekupstwa, bo to metoda krótkowzroczna. Jeśli za każdym razem dajesz dziecku prezent, szybko wyczerpiesz możliwości nagradzania.
  • Dawaj dobry przykład. Jeśli sama zawsze nakładasz czapkę, maluch z pewnością będzie chciał Cię naśladować.
  • Poszukaj innych fasonów, najlepiej takich, jakie noszą inne dzieci. Córce kup polarową chusteczkę, a synkowi pilotkę.
  • Daj mu się pozłościć. Okazywanie niezadowolenia pomaga dziecku dostosować się do ograniczeń.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Mira
Mira | 2013-03-02 23:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Skąd ja to znam? Moje dziecko też należy do tych małych uparciuchów, które lubią same zdejmować sobie czapkę na spacerach, nawet w chłodniejsze dni. Pomimo, że dawałam mu dobry przykład, sama nosząc czapkę, rozmawiałam z nim, dlaczego ją zdejmuje, nic na niego nie pomogło. Poskutkowało dopiero, gdy wybraliśmy się do sklepu i wybrał sam sobie wybrał czapkę - kolorową, firmy Yo.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?