Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Co robić, gdy dziecko się oparzy?

| 26.02.2013, aktualizacja: 03.06.2015 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
dziecko, płacz, przedszkolak
Oparzenie, zwłaszcza w przypadku niemowląt i małych dzieci (a właśnie w tej grupie wiekowej zdarza się najczęściej) to bardzo poważna sprawa. Przekraczające 15 procent powierzchni ciała może nawet zagrażać życiu.
Skóra małego dziecka jest nieporównanie cieńsza niż u dorosłych, oparzenia są więc znacznie głębsze. To, co u dorosłego mężczyzny spowoduje najwyżej rumień i krótkotrwałe poczucie dyskomfortu, u kilkumiesięcznego niemowlęcia doprowadzi do głębokiego oparzenia ze zniszczeniem wszystkich warstw skóry.
Takie oparzenie trzeba leczyć operacyjnie, a blizny zostają do końca życia. Długie gojenie się oparzenia w okolicy stawu może doprowadzić do przykurczu, a w konsekwencji do kłopotów z poruszaniem się.
Jeśli dziecko jest ubrane, wysoka temperatura działa na nie znacznie dłużej niż mogłoby się wydawać: nie tylko w momencie wylania się na ciało gorącego płynu, ale także później, gdy skóra dosłownie gotuje się w zetknięciu z nasączonymi ukropem ciuszkami.

Jak najczęściej dochodzi do oparzeń?

Nie ma się co czarować: winę za oparzenie ponosi najczęściej opiekun. Choć trudno w to uwierzyć, najpowszechniejszy scenariusz jest taki: niemowlę siedzi na kolanach mamy, która pije gorącą herbatę albo kawę. Zaciekawiony maluch wyciąga rączkę i zawartość kubka wylewa się na niego. Albo inaczej: dziecko ciągnie za obrus i ściąga na siebie talerz z parującą zupą. I najtragiczniejszy przypadek: wykorzystując moment nieuwagi opiekunów mały odkrywca drepcze do kuchni i ściąga z palników garnek z wrzącym rosołem.

Trzymaj dziecko z dala od tego, co gorące!

  • Nigdy nie pij niczego gorącego, mając malucha na kolanach. Prędzej czy później dziecko się tym zainteresuje.
  • Przewiduj. Trzymaj go na dystans nie tylko od gorących zup, gotujących się w garnkach potraw, czajników elektrycznych, żelazek, farelek.
  • Ucz, że to, co gorące, jest groźne i nie wolno się do tego zbliżać.
Przeczytaj: Jak jeszcze dbać o bezpieczeństwo dziecka w domu i poza nim

Jak postępować w przypadku oparzenia?

Jeśli dojdzie do poważnego oparzenia:
  • Natychmiast ochłodź oparzone miejsce zimną wodą. Jeśli powierzchnia oparzenia jest duża, postaw dziecko w wannie i polewaj prysznicem.
  • Nie ściągaj ubranka na siłę.  Możesz w ten sposób dodatkowo urazić skórę.
  • Wezwij pogotowie i podaj środki przeciwbólowe. Pamiętaj, że musi to być preparat przeznaczony dla dziecka. Okryj ranę jałowym opatrunkiem.
  • Jeśli oparzenie jest lekkie wystarczy schłodzenie. Pamiętaj, że nie wolno przekłuwać pęcherzy ani smarować oparzonego miejsca tłuszczem.
Uwaga! Jeśli poparzeniu uległo niemowlę albo dziecko, które ma mniej niż dwa lata, skontaktuj się z lekarzem, niezależnie od tego, na ile poważne wydają ci się obrażenia. Zrób to także gdy malec (niezależnie od wieku) ma  oparzoną twarz, dłonie, stopy albo krocze.

Pytanie do specjalisty

Czy po każdym oparzeniu pozostaje blizna? Jak można jej uniknąć?

Odpowiada dr hab. n. med. Jan Godziński, ordynator oddziału chirurgii dziecięcej Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka – centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu:
 
W przypadku niemowląt i małych dzieci tylko bardzo powierzchowne oparzenia (takie, które powodują jedynie rumień albo bardzo małe, płytkie pęcherzyki)  mają szansę zagoić się bez blizn. Te poważniejsze niestety pozostawiają ślad. Czasem konieczny jest przeszczep skóry.  Skórę przeszczepia się nie dlatego, żeby ciało nie było zeszpecone, tylko po to, by zamknąć ranę, bo bez tego goiłaby się bardzo długo.
Głębokie oparzenie polega na tym, że skóra staje się na całej swojej grubości martwa i z czasem toksyny z tej martwej tkanki zatruwają cały organizm. Zniszczony fragment trzeba więc usunąć, a miejsce wycięcia pokryć cienka warstwą naskórka pobrana z innego miejsca. Nie da się tego zrobić tak, by nie pozostała blizna.

Polecamy: Długi weekend: grill, podpałka i oparzenia
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?