Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co robić, gdy jest za mało mleka w piersiach

| aktualizacja: 10.04.2015 | 20
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(5)
kobieta, biust, stanik
Dziecko jest głodne i wciąż płacze, a w twoich piersiach prawie pusto. Sprawdź, jak krok po kroku zwiększyć ilość mleka i kiedy konieczne jest dokarmianie maluszka mieszanką.
Najczęściej kryzysy laktacyjne zdarzają się około trzeciego i szóstego tygodnia po porodzie oraz w trzecim i dziewiątym miesiącu. Są wynikiem zmian hormonalnych w twoim organizmie, a także wzrostu apetytu dziecka. Łatwo jednak teoretyzować, trudniej spokojnie przeczekać kryzys. Wiemy, że taka sytuacja to duży stres dla mamy. Jak zatem sobie wtedy radzić?

Bądź spokojna

Przede wszystkim przestań się denerwować. Przy dziecku musisz być spokojna (ono wyczuwa twoje emocje). Pomyśl, że na pewno poradzisz sobie, że dasz radę wykarmić swoje dziecko. Bo to, czy będziesz miała wystarczającą ilość pokarmu, w dużej mierze zależy od twojej psychiki.

Przystawiaj do piersi prawidłowo

Gdy dziecko ssie, w jego ustach powinna się znaleźć brodawka wraz z dużą częścią otoczki. Jeśli niemowlę zbyt płytko chwyta pierś lub nieprawidłowo ssie (słychać cmokanie), wypija mniej mleka, a piersi produkują mniej pokarmu.

Polecamy: 5 najlepszych pozycji do karmienia piersią

Karm jak najczęściej

Niemowlę w pierwszych miesiącach życia powinno być karmione nie rzadziej niż 7–10 razy w ciągu doby. Przy każdym karmieniu przystawiaj dziecko do obydwu piersi. Najpierw do tej, którą ssał jako ostatnią. Drugą pierś podaj dopiero wówczas, gdy dziecko opróżni pierwszą.

Podawaj pierś w nocy

Nocą jest bardzo duże stężenie prolaktyny, a im jej więcej, tym więcej „produkuje się” mleka. Pokarm nocny jest też bogatszy w tłuszcz i kalorie, dzięki czemu niemowlę szybciej przybiera na wadze. Dlatego nie pozwalaj dziecku przesypiać bez jedzenia całej nocy. Ten sposób warto stosować zwłaszcza w czasie kryzysów laktacyjnych w pierwszych tygodniach życia noworodka.

Nie dawaj smoczka

Jego ssanie to jedna z najczęstszych przyczyn zbyt płytkiego chwytania piersi. Dlatego zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia dziecka nie podawaj mu smoczka.

Dużo pij

Powinnaś wypijać dziennie co najmniej 2–2,5 litra płynów (wliczając w to także zupy). Może to być niegazowana woda mineralna, soki owocowo-warzywne, herbatki wzmagające laktację, mleko i mleczne napoje. Nie musisz jednak pić bawarki. To mit, że dzięki temu zwiększa się ilość mleka.

Polecamy: 9 sposobów, jak zwiększyć laktację - radzi doradca laktacyjny
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (20)
avatar

ULa
ULa | 2017-11-29 15:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przede wszystkim nie denerwować się, tak po prostu czasami bywa. Przystawiać często dziecko do piersi, pić dużo wody, odpoczywać, karmić w nocy, ja się jeszcze wspomagałam prolaktanem prenalen, no i poprawiło się, do następnego skoku rozwojowego, potem znów chwilowy kryzys i dalej dobrze.

Odpowiedz

kafirka
kafirka | 2016-08-25 14:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

to był taki proszek który rozpuszczało się w mleku, generalnie na bazie słodu jęczmiennego który wspomaga laktację. Nazywało się to femaltiker. Jest bez recepty więc bez problemu można go dostać w każdej aptece

Odpowiedz

neskana
neskana | 2016-08-22 15:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Na pewno warto walczyć bo nie ma dla dziecka nic lepszego niż mleko matki. Wiadomo że czasami może być ciężej ale wtedy warto zgłosić się po pomoc do poradni laktacyjnej jeżeli same nie dajemy rady. Możesz napisać co to za suplement?

Odpowiedz

kafirka
kafirka | 2016-08-18 13:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

herbatki się u mnie zupełnie nie sprawdziły a potem jeszcze rozmawiałam z lekarką i dowiadywałam się że wcale nie są takie zdrowe i polecane bo mogą wręcz hamować laktację zamiast ją pobudzać. Poleciła mi wtedy inny suplement dla karmiących matek i na szczęscie się sprawdził. Miałam już moment zwątpienia i już prawie przestawiałam się na mm, ale okazuje się że warto walczyć bo są skuteczne sposoby

Odpowiedz

oxi
oxi | 2015-08-28 00:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

próbowałam i herbatki, na apteko.pl jest duzy wybor produktow w dobrej cenie, można sobie skompletowac wyprawke dla siebie i dziecka;=)

Odpowiedz

aguda
aguda | 2015-05-23 15:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Też piłam lactosan przez cały czas gdy karmiłam swojego synka piersią. i po początkowych problemach już potem wszystko było ok. Miałam dużo pokarmu, a do tego jeszcze synek zdecydowanie mniej kolek miał po lactosanie.

Odpowiedz

sekka
sekka | 2015-03-01 16:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mnie bardzo pomogła ziołowa herbatka lactosan, która pobudza laktację. Piłam ją trzy raz dziennie i zaczęłam mieć wreszcie wystarczającą ilość pokarmu, a wcześniej mój synek był ciągle głodny i nawet w szpitalu to położne radziły mi go dokarmiać.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

kawka
kawka | sekka | 2015-03-30 16:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bardzo dobra jest ta herbatka. Szybko pojawił mi się po niej pokarm. Do tego też łagodzi kolki u dziecka, bo zawiera koper włoski i działa uspokajająco (melisa). No i smak ma całkiem fajny

Odpowiedz

helena23
helena23 | 2013-12-10 16:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Femaltiker to suplement który jest polecany: •aby karmić naturalnie •dla matek pragnących karmić piersią •w celu wspomagania organizmu kobiety w okresie laktacji •w przypadku stresu związanego z wywołaniem laktacji.

Odpowiedz

agata
agata | 2013-12-05 19:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To suplement który jest polecany:
•aby karmić naturalnie
•dla matek pragnących karmić piersią
•w celu wspomagania organizmu kobiety w okresie laktacji
•w przypadku stresu związanego z wywołaniem laktacji

Odpowiedz

zosia
zosia | 2013-11-09 09:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Musze Wam powiedziec ze mnie bardzo pomógł suplement Femaltiker.Ja rozpuszczam saszetkę w mleku i wypijam np. po sniadaniu. I rzeczywiscie zauwazyłam naprawde dobre efekty.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

ja111111
ja111111 | zosia | 2013-11-13 15:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a co to jest Femaltiker?

Odpowiedz

wera
wera | ja111111 | 2013-12-08 17:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

to coś takiego jak karmi, tylko z badaniami bez alkoholu - słód jęczmienny, tak mówiła Pani położna,
jest super, bardzo dobry w smaku i pomaga,

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?