Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Alergia na gluten czy celiakia?

| aktualizacja: 08.03.2017 | 0

Celiakia i alergia na gluten. W obu chorobach konieczne jest wprowadzenie diety bezglutenowej. I to w zasadzie jedyne, co je łączy.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
alergia, gluten, celiakia

Wciąż wiele osób myśli, że alergia na gluten i celiakia to jedna i ta sama choroba. W obu przypadkach organizm źle reaguje na gluten, czyli białko ukryte w zbożach (pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie). Przygotowaliśmy zestawienie, które pomoże zrozumieć różnice między alergią na gluten i celiakią.

 

CZAS TRWANIA CHOROBY

Celiakia to choroba na całe życie.

Alergia na gluten – z wiekiem wyrasta się z niej.

 

 

• OBJAWY CHOROBY

Podczas wizyty u pediatry, powiedz o wszystkich niepokojących objawach, które zauważyłaś u dziecka.

 

Objawy alergii na gluten

Reakcja uczuleniowa może pojawić się natychmiast (w ciągu kilku minut) po zjedzeniu pokarmu z glutenem. Bywa jednak, że reakcja pojawia się dopiero po dwóch dniach. U dzieci uczulonych na gluten choroba objawia się: wymiotami, biegunką, wstrząsem anafilaktycznym, pokrzywką skórną, wodnistym katarem, skurczem oskrzeli, zmianami skórnymi w typie atopowego zapalenia skóry.

 

Objawy celiakii

W wypadku celiakii gluten niszczy kosmki jelitowe i upośledza wchłanianie cennych składników z jedzenia. To stopniowo osłabia cały organizm, dlatego objawy mogą się nasilać lub z czasem dochodzą nowe. Celiakia objawia się drażliwością, utratą łaknienia i przewlekłą biegunką z oddawaniem jasnych, brzydko pachnących kupek (jedna bardzo obfita) zawierających tłuszcz. U małych dzieci można też zauważyć zmniejszone napięcie mięśni (duży wzdęty brzuszek). Na śluzówkach jamy ustnej mogą pojawiać się owrzodzenia. Chory maluch ma mniejszą masę ciała, a później jest niższy od rówieśników. 


Zobacz, jakie są objawy celiakii

 

Pamiętaj! Tylko lekarz, po przeprowadzeniu odpowiednich badań diagnostycznych, może określić, czy smyk ma celiakię, czy alergię na gluten. Bez porozumienia z pediatrą nie wprowadzaj bezglutenowej diety!


 

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?