Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co się dzieje w 9. tygodniu ciąży ? [WIDEO]

| aktualizacja: 29.09.2017 | 0

Twoja macica jest jak piłeczka tenisowa. Hormony szaleją, co wpływa na zmienne nastroje i twoją urodę. A u maluszka, który ma aktualnie wielkość oliwki, zaczynają formować się powieki, rozwijają się kubki smakowe i więzadła głosowe.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)

Jesteś w 9. tygodniu ciąży albo to już za chwilę? Zastanawiasz się, jakie zmiany zajdą u Ciebie i jak wygląda teraz twoje maleństwo? Całkiem sporo się dzieje, choć nadal powinnaś móc swobodnie dopinać ubrania w pasie ;).

Co się dzieje u Ciebie?

Poziom hormonów odpowiedzialnych za nudności w 9. tygodniu ciąży osiąga najwyższy poziom. Nadal nie widać gołym okiem ciążowego brzuszka  za to zmiany nastrojów mogą stać się bardzo wyraźne. Nie martw się, już od następnego tygodnia, w miarę stabilizacji hormonów, twoje samopoczucie zacznie się poprawiać.

Twoja macica powiększyła się już 20-krotnie i ma wielkość piłki tenisowej. Możesz także wyczuć, że okolica tuż poniżej pępka stała się wyraźnie twardsza.

Wygładza się twoja cera, a Twoje włosy albo pięknieją w oczach – są grube i lśniące – albo niestety odwrotnie: łatwiej się przetłuszczają.

Co słychać u dziecka?

U maluszka kształtują się półkule mózgowe. Twarz dziecka również się zmienia: coraz wyraźniejsze są nosek, podbródek, uszy. W jamie ustnej zaczynają się rozwijać kubki smakowe, a w krtani więzadła głosowe. Gałki oczne dziecka pokrywają się powiekami i przesuwają na właściwe miejsce. Dziecko ma ciągle zamknięte oczka i wygląda, jakby nieustannie spało. Jeśli to chłopiec, rozwijają się jądra.

Dziecko jest JUŻ wielkości oliwki!

Jakie zrobić badania?

9. tydzień to ostatni dzwonek na badanie wykrywające przeciwciała przeciwko różyczce. Jeśli w dzieciństwie chorowałaś na tę chorobę lub byłaś szczepiona, masz przeciwciała IgG. Jeśli nie masz przeciwciał, istnieje ryzyko zachorowania na tę chorobę, która jest bardzo niebezpieczna dla płodu. Wirus wywołujący różyczkę może wywołać zakażenie wewnątrzmaciczne, przyczynić się wad wrodzonych dziecka, a nawet do poronienia.

O tym pamiętaj!

Zacznij ćwiczyć mięśnie krocza, które podtrzymują dno miednicy. Dzięki ćwiczeniom zapobiegniesz wysiłkowemu nietrzymaniu moczu w ciąży i po porodzie. Poza tym regularna gimnastyka mięśni krocza sprzyja ukrwieniu narządów miednicy.

Tekst: Aneta Grinberg-Iwańska
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?