Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co to jest cholestaza ciążowa?

| aktualizacja: 30.11.2016 | 0

Cholestaza ciążowa to choroba wątroby występująca u kobiet w ciąży. Dlaczego się przydarza ciężarnym i czy to coś poważnego?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
co to jest cholestaza ciążowa
fot. Fotolia
Cholestaza ciążowa (wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych) to poważna choroba wątroby występująca u kobiet w ciąży. Cholestaza ciążowa pojawia się najczęściej w ostatnim trymestrze ciąży, a jej pierwsze objawy to nasilone swędzenie nóg i rąk. Cholestazę ciążową powoduje wysokie stężenie hormonów płciowych w ciąży – estrogenu i progesteronu. Stężenie tych hormonów jest najwyższe w 3 trymestrze ciąży i wtedy najczęściej obserwuje się pierwsze objawy cholestazy. Wątroba nie radzi sobie z tak dużą ilością hormonów i dochodzi do zastoju żółci w wątrobie.  

Cholestaza ciążowa - zagrożenia i diagnoza

Zawsze należy poinformować lekarza prowadzącego ciążę, jeśli kobieta w ciąży zaobserwuje u siebie uporczywe swędzenia ciała. Cholestaza ciążowa to choroba groźna dla płodu, może wywołać nagły przedwczesny poród, a nawet zagrażać życiu dziecka. Dla zminimalizowania ryzyka ważna jest prawidłowa diagnoza cholestazy ciążowej i odpowiednie leczenie. W celu zdiagnozowania cholestazy w ciąży konieczne jest wykonanie badań biochemicznych krwi, tzw. prób wątrobowych. Podwyższone parametry świadczą o cholestazie ciążowej. 

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?