Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co to jest ciąża pozamaciczna?

| aktualizacja: 29.06.2017 | 0

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
kobieta, mama, smutek, zamyślenie
fot. fotolia
Moja koleżanka miała ciążę pozamaciczną. Gdy pękł jajnik, nastąpił krwotok wewnętrzny i to, że przeżyła operację, graniczy z cudem. Marzę o tym, by mieć dziecko, ale boję się, że to samo i mnie może się przydarzyć. Jakie są przyczyny ciąży pozamacicznej?

Rozumiem, że bardzo się Pani przejęła operacją koleżanki, ale nie ma racjonalnego uzasadnienia, by odnosić jej problemy z ciążą pozamaciczną do swojej sytuacji.

Najczęstszą postacią ciąży pozamacicznej jest ciąża jajowodowa, a jej przyczyną zwężenie jajowodu. Zapłodnione jajeczko zamiast w macicy zagnieżdża się w jajowodzie i tam następuje jego dalszy rozwój.

Na początku objawy ciąży pozamacicznej niczym się nie różnią od objawów ciąży prawidłowo przebiegającej. Wkrótce jednak pojawiają się:
  • bóle w dole brzucha,
  • plamienia lub lekkie krwawienia.
Jeśli dojdzie do pęknięcia jajowodu, pojawia się ogromny ból, omdlenia, krwotok do jamy brzusznej, który zagraża życiu - w tym przypadku ratunek może przynieść tylko natychmiastowa operacja.

Ciążę pozamaciczną jajowodową można rozpoznać za pomocą badania ultrasonograficznego z sondą dopochwową lub badania laparoskopowego.


Odpowiada: prof. Włodzimierz Fijałkowski, ginekolog położnik
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?