Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co to jest gradówka?

| aktualizacja: 17.02.2017 | 0

Gradówka i jęczmień to jedne z najpopularniejszych schorzeń oka u dzieci i dorosłych. Co to jest i czym się różni od jęczmienia? Tłumaczymy.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
gradówka czy jęczmień?
fot. Fotolia.com

Jak wygląda gradówka? To stan zapalny – nieduży guzek, który tworzy się  na dolnej lub górnej powiece oka. Ma galaretowatą, ropno-krwistą zawartość. Często myli się ją z jęczmieniem, jednak gradówka różni się od niego wyglądem i sposobem leczenia.
Miejscem zapalenia są gruczoły łojowe, zwane gruczołami Meiboma, znajdujące się po wewnętrznej stronie powieki. Produkują i wydzielają łój, który natłuszcza powieki. Do powstania stanu zapalnego dochodzi, gdy ujście gruczołu ulegnie zaczopowaniu. W takim przypadku wydzielina gromadzi się i rozwija się zakażenie bakteryjne.
 

Cechy charakterystyczne gradówki:

 
  • gradówka nie jest bolesna (powieka, na której jest jęczmień zazwyczaj boli)
 
  • powstaje na skutek przewlekłego zapalenia gruczołu Meiboma (jednego z wspomnianych gruczołów łojowych) lub zakażenia gronkowcem, ewentualnie przechodzi w nią niedoleczony jęczmień 
 
  • gradówka ma wyraźne granice, nie jest „rozlana” po powiece
 
  • wymaga leczenia – lekarz może zalecić smarowanie gradówki maścią antybiotykowo-sterydową, stosowanie kropli lub – ewentualnie – zabieg operacyjny. Polega on na nacięciu chorego miejsca i usunięciu zgromadzonego w nim, zablokowanego łoju.
Niestety, gradówka może powracać – zazwyczaj co kilka lat, ale może też pojawiać się częściej. 


Zobacz też: Jak odróżnić jęczmień od gradówki?

 

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?