Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Wszystko o mononukleozie u dzieci

| 23.03.2012, aktualizacja: 07.12.2016 | 0

Mogą na nią chorować już niemowlęta, chociaż zdecydowanie częściej zdarza się u starszych dzieci. A wtedy zawsze pojawia się wysoka gorączka i bardzo silny ból gardła.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
dziecko, zdrowie dziecka, maskotka, smoczek
fot. Panthermedia
Mononukleoza jest ostrą infekcją wirusową. Najczęściej zakażają się dzieci powyżej trzeciego roku życia. U niemowląt może przebiegać niezauważalnie, choć w pierwszym roku życia dzieci chorują na nią rzadko.

Co wywołuje mononukleozę?

Powoduje ją wirus Epsteina-Barra, który należy do grupy wirusów opryszczkowych. Ten drobnoustrój przenosi się drogą kropelkową lub przez ślinę. Atakuje głównie migdałki, węzły chłonne i śledzionę, która podczas choroby może się powiększyć do znacznych rozmiarów.

Czytaj też: Szkarlatyna - objawy i leczenie

Jakie są najczęstsze objawy mononukleozy?

Symptomy są różne, ale żaden nie jest typowy dla mononukleozy. Jej początek mononukleozy przypomina zwykłe przeziębienie lub grypę. Dziecko wyraźnie źle się czuje, jest zmęczone, senne, skarży się na ból głowy. Zwykle zupełnie nie ma apetytu, czasami dołącza się także ból brzucha. Później pojawia się ból gardła utrudniający mówienie i połykanie oraz katar z obfitą ropną wydzieliną. Dziecko gorączkuje wysoko – temperatura dochodzi do 38–39oC – lub ma jedynie stan podgorączkowy, który może utrzymywać się przez tydzień lub dłużej. (Warto pamiętać, że za każdą długo utrzymującą się gorączką może kryć się mononukleoza). U chorego powiększają się węzły chłonne, głównie szyjne, zaś na migdałkach występują naloty ropne. Na skórze może pojawić się wysypka przypominająca odrę lub różyczkę. Charakterystyczne są obrzęki powiek. Objawy miewają różne nasilenie, więc choroba może nie być rozpoznana od razu. Jednak nie można ich lekceważyć. Należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza.

Czytaj też: Zapalenie oskrzeli  - objawy i leczenie

Diagnozowanie mononukleozy

Pediatra na początku może rozpoznać anginę, która mimo leczenia antybiotykami nie ustępuje. U większości chorych dzieci powiększa się wątroba i śledziona. W postawieniu prawidłowej diagnozy pomaga badanie krwi, w którym pojawiają się charakterystyczne zmiany w postaci tzw. wirocytów, czyli limfocytów o nieprawidłowej budowie. Podwyższone mogą być też transaminazy, co świadczy, że wirus zaatakował wątrobę. Objawy mononukleozy w pewnej fazie mogą przypominać białaczkę. Rozpoznanie mogą potwierdzić specjalnetesty serologiczne wykrywające odpowiedź układu immunologicznego dziecka na zakażenie wirusem mononukleozy zakaźnej (test Paull-Bunella).

Jak leczy się mononukleozę?

Wyłącznie objawowo. Leczenie polega na łagodzeniu objawów: obniżaniu gorączki, podawaniu leków przeciwkaszlowych. Nie stosuje się antybiotyków. Podczas choroby dziecko powinno leżeć w łóżku, a gdy minie ostra faza, pozostać w domu przez co najmniej miesiąc. Po przechorowaniu mononukleozy u dziecka często utrzymuje się przez jakiś okres tzw. zespół przewlekłego zmęczenia. Konieczny jest wtedy oszczędzający tryb życia.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?