Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wszystko o mononukleozie u dzieci

| aktualizacja: 08.08.2017 | 3

Mononukleoza to choroba, na którą mogą chorować już niemowlęta, chociaż zdecydowanie częściej zdarza się u starszych dzieci. Sprawdź, jakie ma objawy i jak pomóc dziecku.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
dziecko, zdrowie dziecka, maskotka, smoczek
fot. Panthermedia
Mononukleoza to ostra infekcja wirusowa. Mononukleoza u dzieci pojawia się najczęściej powyżej 3 roku życia. U niemowląt choroba ta może przebiegać niezauważalnie, choć w 1 roku życia dzieci chorują na nią rzadko. Na początku objawy mononukleozy zakaźnej przypominają zwykłe przeziębienie, potem dochodzi do znacznego powiększenia węzłów chłonnych, może pojawić się obrzęk powiek i wysypka.

Co wywołuje mononukleozę?

Mononukleozę powoduje ją wirus Epsteina-Barra, który należy do grupy wirusów opryszczkowych. Ten drobnoustrój przenosi się drogą kropelkową lub przez ślinę. Atakuje głównie migdałki, węzły chłonne i śledzionę, która podczas choroby może się powiększyć do znacznych rozmiarów.

Objawy mononukleozy

Symptomy chorobowe przy mononukleozie są różne, ale żaden nie jest typowy tylko dla tej choroby. Początkowo przypomina zwykłe przeziębienie u dziecka lub grypę.
 • Zwykle nie ma apetytu, czasami dołącza się także ból brzucha.
 • Dziecko wyraźnie źle się czuje, jest zmęczone, senne, skarży się na ból głowy.
 • Później pojawia się ból gardła utrudniający mówienie i połykanie oraz katar z obfitą ropną wydzieliną.
 • Dziecko gorączkuje  – temperatura dochodzi do 38–39oC – lub ma jedynie stan podgorączkowy, który może utrzymywać się przez tydzień lub dłużej. Warto pamiętać, że za każdą długo utrzymującą się gorączką może kryć się mononukleoza.
 • U chorego powiększają się węzły chłonne, głównie szyjne, zaś na migdałkach występują naloty ropne.
 • Na skórze może pojawić się wysypka przypominająca odrę lub różyczkę.
 • Charakterystyczne są obrzęki powiek.
Objawy mononukleozy miewają różne nasilenie, więc choroba może nie być rozpoznana od razu. Jednak nie można ich lekceważyć. Należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza.

Diagnozowanie mononukleozy

Pediatra na początku może rozpoznać anginę u dziecka, która mimo leczenia antybiotykami nie ustępuje.
U większości chorych dzieci powiększa się wątroba i śledziona. W postawieniu prawidłowej diagnozy pomaga badanie krwi:
 • charakterystyczne są zmiany w postaci tzw. wirocytów, czyli limfocytów o nieprawidłowej budowie
 • podwyższone mogą być też transaminazy, co świadczy, że wirus zaatakował wątrobę.
Uwaga!
Objawy mononukleozy w pewnej fazie mogą przypominać białaczkę. Rozpoznanie mogą potwierdzić specjalne testy serologiczne wykrywające odpowiedź układu immunologicznego dziecka na zakażenie wirusem mononukleozy zakaźnej (test Paull-Bunella).

Jak się leczy mononukleozę?

Tę chorobę leczy się wyłącznie objawowo. Leczenie mononukleozy polega na łagodzeniu objawów: obniżaniu gorączki, podawaniu leków przeciwkaszlowych. Poza tym:
 • nie stosuje się antybiotyków;
 • podczas choroby dziecko powinno leżeć w łóżku.
Uwaga! Gdy minie ostra faza choroby, malec powinien pozostać w domu przez co najmniej miesiąc. Po przechorowaniu mononukleozy u dziecka często utrzymuje się przez jakiś okres tzw. zespół przewlekłego zmęczenia. Konieczny jest wtedy oszczędzający tryb życia.
Polecamy także: Normy wyników badań u dzieci
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

Jessika
Jessika | 2017-08-23 13:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Klaudia przeszła mononukleozę bardzo łagodnie. W zasadzie oprócz powiększonych węzłów chłonnych i lekkiej gorączki (bodajże 38 stopni) nie miała większych objawów. Oczka trochę spuchły, ale nie jakoś tragicznie.

Odpowiedz

Maminka
Maminka | 2017-08-23 13:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U Andżeliki zaczęło się od wysokiej gorączki i bólu gardła. Oczka jej spuchły dopiero na trzeci dzień. I takie same zalecenia - zbijać gorączkę i leżeć.

Odpowiedz

Ulka
Ulka | 2017-08-23 13:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To, co mnie zaalarmowało, gdy Przemusiowi spuchły oczka :( Do tego nagle dostał gęstego kataru i nie chciał jeść. W nocy dostał gorączki 39 stopni, byłam przerażona! Pediatra uznał, że niestety może dać mu jedynie paracetamol i musi mononukleozę przeleżeć :(((

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?