Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co to jest owulacja?

| aktualizacja: 19.10.2017 | 9

Od owulacji zależy to, czy kobieta jest płodna i może zajść w ciążę. O tym niezwykłym procesie, który zachodzi w organizmie, opowiedział nam prof. dr hab. n. med. Jan Kotarski, ginekolog położnik. Wyjaśnił też, dlaczego kobieta może czasem mieć podwójną owulację.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(13)
kalendarz dni płodnych i owulacji
fot. Fotolia

Owulacja postrzegana jest jako tajemniczy proces – większość kobiet nie czuje, kiedy ona następuje, nie czujemy w tym czasie nic szczególnego, nie widzimy żadnych zewnętrznych zmian. Czasem dowodem na prawidłowo zachodzącą owulację jest... zaskoczenie w momencie zobaczenia dwóch pasków na teście ciążowym. Warto, by każda kobieta wiedziała, jak przebiega owulacja, jakie są jej objawy i kiedy są dni płodne.

Jak dochodzi do owulacji?

Owulacja (jajeczkowanie) to uwolnienie dojrzałej komórki jajowej ze znajdującego się w jajniku pęcherzyka Graafa. Dochodzi do niej w wyniku działania hormonów. Hormon folikulotropowy (FSH) wpływa na dojrzewanie komórki jajowej, a z kolei produkowane przez organizm estrogeny, 
wpływają na ilość wydzielanego FSH i LH (hormonu luteinizującego). Gdy pęcherzyk jest dojrzały (a wraz z nim komórka jajowa) następuje wyrzut dużej ilości hormonu luteinizującego, który powoduje uwolnienie komórki jajowej z jajnika. To właśnie jest owulacja.

Zobacz też: Jak wygląda owulacja na filmie

Czy liczba komórek jajowych jest z góry określona?

Tak, liczba komórek jajowych zostaje określona jeszcze przed urodzeniem. Ponieważ część z nich ulega zwyrodnieniu, z około 700 tysięcy (czy nawet 2 milionów) w życiu płodowym, w jajniku  kobiety dojrzałej występuje  tylko mniej więcej 40 tysięcy. Są one uwalniane w każdym cyklu miesiączkowym od momentu uzyskania dojrzałości płciowej, aż do menopauzy.

Czy może wystąpić podwójna owulacja?

Podwójna owulacja w cyklu jest możliwa. Może się zdarzyć tak, że dwa pęcherzyki dojrzewają jednocześnie w dwóch jajnikach, a nawet w jednym. Zdarza się, że dojrzewają synchronicznie, czyli w tym samym momencie, bywa jednak, że dojrzewają w niewielkim odstępie czasu. Trudno jednoznacznie określić w jakim momencie następuje owulacja – zdarza się to przypadkiem, np. w trakcie stosunku.

Po owulacji następuje wzrost temperatury

Za skok temperatury po owulacji odpowiedzialny jest progesteron. Pęknięty pęcherzyk tworzy gruczoł zwany ciałkiem żółtym, który wydziela progesteron. Hormon ten ma za zadanie przygotować błonę śluzową macicy do przyjęcia zarodka. Jeżeli zatem wykształciło się ciałko żółte to możemy zaobserwować skok temperatury. Na tym w dużej mierze opiera się działanie komputerów cyklu Lady-Comp, Baby-Comp czy Pearly – poprzez codzienny pomiar temperatury pod językiem komputer zbiera dane o charakterystyce cyklu kobiety i wychwytuje właściwy dla owulacji skok temperatury.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (9)
avatar

Pietruschka
Pietruschka | 2017-09-12 15:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Doskonale wiem, kiedy mam owulację, bo zawsze mam lekkie plamienie i ból w jajniku. Potwierdził to mój gin i przynajmniej starania o bobo będa łatwiejsze :)

Odpowiedz

Fut
Fut | 2017-09-12 15:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A ja byłam załamana, gdy się okazało, że mam cykle bezowulacyjne :(

Odpowiedz

Zalamka
Zalamka | 2017-09-12 15:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Niestety ja mam nieregularne cykle, dzięki czemu nie mogę precyzyjnie określić kiedy mam owulację :( Jedynie testy owulacyjne dają mi mniej-więcej pojęcie, kiedy dochodzi do jajeczkowania, ale też nie zawsze się to sprawdza :<<

Odpowiedz

Gryfik
Gryfik | 2017-09-12 15:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak starałam się o dzidziusia to korzystałam z kalendarza dni płodnych, testów owulacyjnych i pomiaru temperatury. Udało się za 1 razem!

Odpowiedz

viola
viola | 2016-06-22 20:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

bardzo pomocny wywiad, dziękuję Pani Doktor

Odpowiedz

Tereska
Tereska | 2015-08-24 22:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U mnie mikroskop owulacyjny się nie sprawdził- wystarczył termometr :-) wszystkie pomiary wrzucałam do ovufriend i wiedziałam kiedy mam "te dni". Trafilismy chyba za drugim razem

Odpowiedz

Mirabelka
Mirabelka | 2012-08-16 16:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Co to jest ten mikroskop owulacyjny? Nie słyszałam nigdy o czymś takim....

Odpowiedz

sylka
sylka | 2012-04-17 13:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja również używam komputerka, ale innej firmy niż jest wymieniony w artykule. Mój nazywa się cyclotest. Jestem bardzo zadowolona z antykoncepcji bez hormonów.

Odpowiedz

robbie
robbie | 2012-04-16 16:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bardzo fajny artykuł. Wszystko opisane dokładnie i rzeczowo. Od jakiegoś czasu uczę się npr. Oprócz tego używam jeszcze mikroskopu owulacyjnego :)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?