Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co wolno, a czego nie w ciąży – fakty i mity

| aktualizacja: 30.03.2015 | 2
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
kobieta, ciąża, mama, rozmowa
Przesądy dotyczące ciąży mieszają się z najnowszymi odkryciami naukowymi, a w twojej głowie mnożą się różne pytania. Sprawdziliśmy, czy opinie, które słyszy większość przyszłych mam, są prawdziwe, czy nie.

Popularne powiedzenie mówi, że ciąża to nie choroba. A jednak przyszłe mamy co i rusz słyszą, że czegoś im nie wolno lub że coś jest w ich stanie niewskazane. Na dodatek wiele z tych opinii jest sprzecznych. W co więc wierzyć, a co włożyć między bajki? Wyjaśniamy. 

W ciąży nie można pracować przy komputerze

MIT. Obecnie monitory komputerowe zawierają specjalne filtry, które skutecznie chronią przed promieniowaniem. Najbezpieczniejsze są laptopy lub płaskie monitory LCD. Niewskazane jest jednak długotrwale siedzenie w jednej pozycji – to zapewne stąd bierze się wiele mitów dotyczących korzystania z komputera przez kobiety w ciąży.

Kuchenka mikrofalowa może być groźna dla płodu

FAKT/MIT. Każda wibracja niekorzystnie stymuluje dziecko, które powinno rozwijać się w ciszy i spokoju. Jeżeli więc musisz skorzystać z mikrofalówki, to najlepiej nastaw ją, wyjdź z kuchni i odczekaj dwie minuty po wyłączeniu, zanim ją otworzysz. Podobnie postępuj z kuchnią indukcyjną, która może wpływać na płód, zwłaszcza w pierwszym okresie ciąży, podczas organogenezy, gdy tworzą się wszystkie narządy i organy dziecka. Przynajmniej do 20. tygodnia najlepiej włączyć ją i odejść – nie stać przy niej i nie mieszać.

Przez całą ciążę nie wolno farbować włosów

MIT. Lekarze są zgodni, że z farbowaniem włosów należy się wstrzymać do ukończenia pierwszego trymestru ciąży, gdyż składniki zawarte w farbie mogą niekorzystnie wpływać na rozwój dziecka. W późniejszym okresie nie ma już raczej takiego ryzyka. Zaleca się jednak, by mimo to zamiast silnie działających farb stosować te oparte na naturalnych składnikach lub działające łagodnie szampony koloryzujące.  I jeszcze jedno: jeśli zdecydujesz się na farbowanie włosów, musisz jeszcze zadbać o to, aby pomieszczenie było dobrze wentylowane.

Przyszła mama nie może rozmawiać przez telefon komórkowy

MIT. Telefon komórkowy sam w sobie nie jest zagrożeniem dla płodu, jednak – ze względu na silne promieniowanie – przyszła mama nie powinna nosić komórki zbyt blisko brzucha, np. w kieszeni spodni. Najlepiej, by trzymała ją w torebce.

Ciężarna nie powinna zażywać kąpieli słonecznych

FAKT. W czasie ciąży nie wolno korzystać z solarium, niewskazane jest także długotrwałe przebywanie na słońcu. Absolutnie konieczne jest stosowanie kremów z mocnym filtrem. Kąpiele słoneczne mogą osłabiać organizm i przyczyniać się do częstszych infekcji. Ponadto skóra kobiety w ciąży jest bardzo podatna na słońce, które może doprowadzić do trwałych przebarwień. Niebezpieczne jest także ewentualne odwodnienie – powoduje zakłócenia gospodarki wodno-elektrolitowej.
Ciąża latem – jak ją przetrwać?

Przyszła mama nie powinna podróżować

FAKT/MIT. Kobietom w ciąży odradza się podróże samolotem w pierwszym (ze względu na ryzyko krwawienia) i trzecim trymestrze (z powodu zagrożenia porodem przedwczesnym) – dużo  zależy od jej stanu zdrowia i tego, czy ciąża przebiega prawidłowo. Prawdą jest, że ciśnienie w kabinach samolotów pasażerskich jest utrzymywane na nieco niższym poziomie i dlatego przyszła mama może czuć się z tego powodu bardziej niż zwykle zmęczona i śpiąca. Zdecydowanie lepszym wyjściem jest przemieszczanie się pociągiem. Podróże samochodem, jeżeli już, to z przerwami na odpoczynek, nocleg i nie dłuższe niż dwudniowe. Przyszłym mamom odradza się prowadzenie samochodu po 32. tygodniu ciąży ze względu na ryzyko urazu o kierownicę i odklejenia się łożyska podczas nawet małego zderzenia.
Czytaj też: Kiedy i jak można podróżować w ciąży
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

K.
K. | 2015-05-29 21:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kiedy się kogoś cytuje, warto o tym wspomnieć!!! część artykułu to ordynarna kopia wypowiedzi profesor z UMW.

Odpowiedz

Anna
Anna | 2014-04-24 15:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój mąż nie chce sie ze mną kochać w ciąży, bo się boi o dziecko. Mówi, że żaden tekst go nie przekona, że to bezpieczne.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?