Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Moje dziecko nie chce spać!

| aktualizacja: 28.03.2014 | 3

Nie wystarczy, położyć dziecko do łóżka. Żeby chciało w nim zostać, trzeba użyć sprytu.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
tata, maluch, dziewczynka, butelka, leżeć

Dopóki Twoja pociecha była kilkumiesięcznym szkrabem, łatwiej znosiłaś zarwane noce. Teraz szukasz sposobu, by skutecznie ukrócić wieczorne wybryki, próby wychodzenia z łóżeczka i nawoływanie. Jak to zrobić radzi psycholog Krystyna Zielińska.

Dlaczego dziecko nie chce spać?

Gdy starasz się zbyt szybko osiągnąć upragniony cel, zaczynasz wprowadzać w życie każdy pomysł, który przychodzi ci do głowy. Zamiast tego postaraj się uważnie obserwować dziecko i przeanalizuj jego plan dnia. Pomoże ci to zrozumieć, co sprawia, że trudno mu usnąć lub jest niespokojne w nocy.
Może malec jest skory do zabawy po tym, jak późno dostał jeść? Jeśli tak, przesuń porę karmienia. Gdy marudzi, bo nie napił się przed zaśnięciem, podawaj mu wodę przed snem. A czy nie śpi gorzej po długiej zabawie, za to łatwiej po spacerze? Jeśli wszystko, co zakłóca mu sen, wyeliminujesz spokojnie i konsekwentnie, na efekty nie będziesz długo czekać.

Wieczorne szaleństwa zakazane

Czy pozwalać dziecku na szaleństwa z tatą przed snem? Lepiej nie - odpowiada psycholog Krystyna Zielińska. Aktywne zabawy nie powinny odbywać się tuż przed porą pójścia do łóżka. Utrudniają bowiem dziecku zaśnięcie. Poza tym zmęczony maluch nie potrafi skończyć zabawy. A kiedy zostanie położony do łóżeczka, jeszcze długo ją przeżywa. Może się zdarzyć, że zacznie płakać ze zmęczenia, ale jednocześnie będzie wstawać, domagać się czegoś innego niż leżenie. Dwu-, trzylatek sam nie potrafi nazwać, czego chce, ale jest coraz bardziej rozdrażniony sytuacją. By spokojnie zasnął, musi się wyciszyć.

Wprowadź wyciszające rytuały

Wieczorem staraj się stopniowo wyciszać malucha. Zapowiadaj koniec zabawy, a potem zorganizuj wspólne sprzątanie klocków. Zachęć go do dłuższej kąpieli, która rozluźnia i uspokaja. Jeśli ogląda telewizję, zadbaj, by tego nie przedłużał.

Zobacz też: Oglądanie telewizji przed snem utrudnia zasypianie!

Stały wieczorny rytm jest dla dziecka bardzo ważny, bo je uspokaja. Z dwulatkiem możesz ustalić, czy woli, żebyś czytała mu bajkę, rozmawiała z nim, czy tuliła go. Określcie, jak długo to będzie trwało (ile stron przeczytasz, jak długo będziesz coś opowiadać).
Nie rezygnuj z tych rytuałów, nawet gdy jesteś bardzo zajęta lub zmęczona, ale też nie zmieniaj ich na każdą prośbę dziecka. Nie wprowadzaj również takich zwyczajów, które będą trudne do utrzymania, np. codziennego masażu czy noszenia na rękach. Jeśli malcowi przypadnie do gustu ten sposób usypiania, trudno ci będzie się z niego nagle wycofać.

Poznaj upodobania dziecka

Układając dziecko do snu, możesz zadbać nie tylko o to, by było mu wygodnie i ciepło. Ono ma też inne potrzeby.
  • Potrzebuje spokoju. Łóżeczko nie może stać blisko radia, telewizora ani przy ścianie, za którą pracuje lodówka, pralka czy inny sprzęt gospodarstwa domowego.
  • Lubi się przytulić. Dopilnuj, by maluch zawsze miał w łóżeczku ukochaną przytulankę, a jego pościel nie była szorstka.
  • Chce mieć swobodę ruchu. Piżamka musi być wygodna, raczej obszerna niż obcisła. Sprawdź, czy nic go nie uwiera.
  • Woli, gdy nie jest ciemno. Dziecko czuje się bezpieczniej, gdy ma zapaloną lampkę, uchylone drzwi, odsłonięte okno.
  • Odczuwa głód. Przed snem podaj mu np. sycącą kaszkę lub banana.
  • Bywa spragniony. Jeśli maluch nie jest karmiony piersią, daj mu niesłodzoną wodę. Trzylatkowi postaw kubeczek na stoliku przy łóżku. Nigdy nie ograniczaj napojów.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

gabrysia
gabrysia | 2009-04-24 16:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja Kamila ma 17 miesiecy i tyle to właśnie czasu nie mam przespanej nocy.Budzi nas ok 4 razy na noc.Czasem pije,czasem gdy jest odkryta,a czasem poprostu bez powou na chwile placze i znow zasypia.Nie pomaga spanie z nami.Nawet brak dziennego spnia nie pomaga.Pobotki są zawsze,a ja jestem nimi wykończona:(

Odpowiedz

monika
monika | 2008-01-27 15:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje dziecko zasypia bardzo dobrze ale po kilku godzinach budzi sie i marudzi, prubowałam już wszystkiego i szukałam odpowiedzi w wielu poradnikach ale wszędzie jest tylko o zasypianiu, a co z ciągłym budzeniem sie?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

violaskaf
violaskaf | monika | 2008-09-29 21:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mój synek ma 14 miesięcy i ma podobny prolem... Ładnie zasypia, ale budzi się około 5 razy w nocy i uspokaja go jedynie herbatka. Problem ten rozpoczął się z momentem wyrzynania się zębów trzonowych, ale trwa nadal mimo, że nastąpiła przerwa w ząbkowaniu. Co zrobic, aby synek znów przesypiał całe noce?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?