Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Plaga nieszczepionych dzieci? Dane sanepidu niepokoją nie tylko rodziców!

| aktualizacja: 14.11.2016 | 7

Mimo kar pieniężnych nakładanych na rodziców przez wojewodę, w województwie pomorskim wzrasta liczba nieszczepionych dzieci.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
Plaga nieszczepionych dzieci w Pomorskiem
fot. Fotolia
Według danych sanepidu, w porównaniu z ubiegłym rokiem w województwie pomorskim przybyło ponad 400 nieszczepionych dzieci. W sumie jest ich prawie 2200, najwięcej w Gdańsku (588), Gdyni (460) i Wejherowie (287).

Coraz więcej rodziców nie szczepi dzieci?

Wzrost liczby niezaszczepionych dzieci oraz osób uchylających się od obowiązkowych szczepień ochronnych najprawdopodobniej jest efektem intensyfikacji działań ruchów antyszczepionkowych i coraz szerszego kręgu osób reprezentujących "alternatywny" styl życia, w przypadku którego każde szczepienie traktowane jest jako "niepotrzebna immunizacja" organizmu. Jest to zjawisko, które trzeba bardzo wnikliwie obserwować i bardzo zdecydowanie mu przeciwdziała – mówi w rozmowie z gazeta.pl Anna Obuchowska z gdańskiego sanepidu.

Na rodziców, którzy nie szczepią dzieci, nakładane są grzywny w wysokości od 500 zł do 5000 zł w zależności od liczby szczepień. To tzw. grzywna w celu przymuszenia. Niewielu rodziców w rzeczywistości ją płaci – większość decyduje się zaszczepić dziecko i w ten sposób uniknąć płacenia kary. Część rodziców gra na zwłokę i odwołuje się od decyzji wojewody i sanepidu, tym samym wydłużając okres na zapłacenie kary.

Nie wahaj się, zaszczep dziecko!

Rodzice nie szczepią dzieci głównie pod wpływem manipulacji ruchów antyszczepionkowych. Przypominamy badanie sfinansowane przez antyszczepionkowców, które zamiast udowodnić, obaliło tezę, że szczepionki powodują autyzm. Szczepienia ratują zdrowie i życie maluchów. Choć nie gwarantują, że dziecko nie zachoruje na daną chorobę, np. ospę, po szczepieniu przebieg choroby może być o wiele łagodniejszy.

Zaszczepiłyście swoje dzieci czy jeszcze się wahacie? Co myślicie o karaniu grzywną rodziców, którzy nie szczepią dzieci?

Czytaj także: Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom od 2017 roku

źródło: trójmiasto.gazeta.pl
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (7)
avatar

Marta37
Marta37 | 2016-11-21 21:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

KAŻDY MA PRAWO DECYDOWAĆ O SWOIM DZIECKU. !!! ja nie szczepie i moje dziecko jest chyba jedyne w przedszkolu które nie choruje! Nikt mi nie wmówi że szczepienia są dobre

Odpowiedz

kate
kate | 2016-11-16 13:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ale BEŁKOT

Odpowiedz

mama
mama | 2016-11-15 17:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A może nie ma terminów na szczepienia w przychodni... chcąc zaszczepić dziecko roczne dowiedziałam się, że najbliższy termin na szczepienie za 2 miesiące... a to okres zimowy się zaczął co jeśli dziecko złapie infekcję... kolejne 2 miesiące czekania... cały ten kalendarz szczepień można sobie głeboko wsadzić... zamiast robić aferę, że rodzice nie szczepią dzieci to może umożliwmy zaszczepienie tym co chcą... bo na razie to jest nie wykonalne...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

a.
a. | mama | 2016-11-15 19:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To chyba jakiś wyjątkowy przypadek, jeszcze się nie spotkałam z tym, żeby na szczepienie czekać 2 m-ce... Może złóż zażalenie w swojej przychodni.

Odpowiedz

mamamama
mamamama | 2016-11-14 23:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A co jeśli rodzice szczepią dzieci w terminie i nagle okazuje się, że w przychodni? Mój syn powinien być zaszczepiony po skończeniu 5 lat, niestety przez 1,5 roku kiedy dopytywałam się o szczepienie słyszałam odpowiedź " nie ma szczepionki, są spore opóźnienia, dzieci z poprzedniego rocznika jeszcze niezaszczepione". Jutro mamy zaległe szczepienie, syn ma 6 i pół roku

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mamamama
mamamama | mamamama | 2016-11-14 23:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przepraszam ucięło mi kawałek wiadomości *"okazuje się, że w przychodni nie ma szczepionki?".

Odpowiedz

rita
rita | mamamama | 2016-11-15 09:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie za bardzo zrozumialam Pani wypowiedź.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?