Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

5 największych mitów o kobiecym cyklu

| aktualizacja: 26.05.2017 | 13
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(14)
Czy w czasie miesiączki kobieta może zajść w ciążę, czy prawidłowy cykl zawsze trwa 28 dni, a okres 7? Jak to w końcu jest z tą owulacją? Obalamy kilka najbardziej popularnych mitów o cyklu miesiączkowym. Znajomość własnego ciała i zmian, jakie w nim zachodzą, bardzo pomaga kobiecie w planowaniu ciąży.

Nie tylko wokół miesiączki krąży wiele mitów – także wiedza na temat kobiecego cyklu, kalendarza miesiączki i zachodzących podczas niego procesów bywa niepełna. A przecież to co się dzieje wewnątrz nas dotyczy każdej kobiety.

1. Cykl miesiączkowy trwa 28 dni

Rzeczywiście najczęściej występuje u kobiet 28-dniowy cykl miesiączkowy, ale nie jest to regułą. Cykl może być znacznie krótszy (24 dni), bądź dłuższy (do 36 dni) w zależności od kobiety. Regularne cykle są oznaką dobrze funkcjonującego układu rozrodczego, jednakże zdarza się, że na skutek stresu, choroby, podróży – bądź innych czynników u tej samej kobiety cykle będą się nieco różniły długością.

„Obserwując swój cykl kobieta łatwo wyłapie zachodzące w nim nieprawidłowości” - mówi Aleksandra Demiańczyk, ekspert ds. kobiecej płodności dystrybutora komputerów cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly. „Jeżeli cykle charakteryzują się dużą nieregularnością, są krótsze niż 21 dni, bądź dłuższe niż 36 dni – warto udać się do lekarza na konsultację medyczną. Przyczyną nieregularnych cykli mogą być zaburzenia hormonalne czy zespół policystycznych jajników.” Warto zatem udać się do ginekologa, aby znaleźć przyczynę zakłóceń cyklu i podjąć odpowiednie leczenie.

2. Owulacja występuje w 14. dniu cyklu

Owulacja może występować w 14. dniu cyklu, ale nie musi. Równie dobrze owulacja może wystąpić w 12. dniu cyklu bądź w 16. dniu. „Komórka jajowa po owulacji żyje w jajowodzie około 18 godzin, czyli niecałą dobę i właśnie wtedy jest gotowa do zapłodnienia, to są właśnie płodnie dni” - podkreśla Aleksandra Demiańczyk. „Jednakże czas trwania dni płodnych wydłuża się za sprawą żywotności plemników, które są w stanie przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet 5 dni”. Dlatego bazowanie jedynie na „kalendarzyku”, a nie na procesach zachodzących w organizmie sygnalizowanych różnego rodzaju objawami (jak zmiana w dni płodne śluzu czy temperatury), tak często bywa zawodne.
Sprawdź 4 najczęstsze problemy z miesiączką.

3. Nie ma „bezpiecznych” dni - nawet podczas miesiączki można zajść w ciążę

Jeżeli kobieta ma bardzo krótkie cykle i współżyła bez zabezpieczenia w np. 5. dniu krwawienia, to biorąc pod uwagę długość życia plemników, możliwe byłoby zajście w ciążę, jeżeli owulacja wystąpi w 10. dniu cyklu. Takie sytuacje są jednakże niezwykle rzadkie. Współżycie w pierwszym dniu miesiączki bądź drugim nie zakończy się ciążą. Także współżycie po owulacji jest zupełnie bezpieczne. Zwykle kobietom z trudnością przychodzi wyznaczenie owego momentu owulacji – bez perfekcyjnej znajomości swojego ciała, prowadzenia obliczeń i wykresów – jest to praktycznie niemożliwe.

Dlatego właśnie istnieją tzw. komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp czy Pearly, które mając bazę danych miliona cykli i dokonując algorytmicznych obliczeń, „uczą się” cyklu danej kobiety i wskazują owulację, a co za tym idzie dni płodne. Na tej samej podstawie komputer cyklu informuje o dniach niepłodnych, podczas których współżycie jest całkowicie bezpieczne (skuteczność antykoncepcyjna na poziomie 99,36%). Komputer bierze pod uwagę także długość życia plemników!
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (13)
avatar

sandra
sandra | 2017-10-07 14:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kobitki jestem 14 dni po okresie mam okruchy wymierne od 4 dni dodam robiłam sb test i wyszedł negatywnie. Pomocy co wy sądzicie o tym ???

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Sandra
Sandra | sandra | 2017-10-07 14:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Odruchy wymiotne

Odpowiedz

Ania
Ania | 2017-05-01 12:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Z czym jest to spowodowane źe w 1 dzień jest więcej spermy a powiedzmy w 3 dzień mniej?😯

Odpowiedz

Ania
Ania | 2017-05-01 11:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czy pierwszy dzień po okresie moźna zajść wciąźe

Odpowiedz

...
... | 2017-01-27 18:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój cykl trwa 17 dni..

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Yuobfd
Yuobfd | ... | 2017-04-09 18:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To bardzo niedobrze,ja zawsze miałam cykle 28 dniowe Ostatnio mam 23 dniowe.Powiedziałam o tym swojemu ginekologowi on powiedział że przy tak krótkich cyklach mogę wpaść w anemię i przepisał mi leki hormonalne na wydłużenie cyklu.

Odpowiedz

Ololo
Ololo | ... | 2017-05-19 08:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam to samo ;(

Odpowiedz

Pppp
Pppp | 2015-12-11 14:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój cykl trwa 32 -35 to owulacją występuje w 19 DC czy podczas okresu??

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Rara
Rara | Pppp | 2017-10-28 14:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Owulacja w okres? No błagam. Oczywiście że nie!

Odpowiedz

Maria
Maria | 2015-11-08 19:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja zaszlam w ciążę w pierwszym dniu okresu. Było to jedyne zbliżenie i nie sądzę by później nastąpiło niepokalane poczęcie.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Alba
Alba | Maria | 2016-06-12 10:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie każde krwawienie w cyklu jest miesiączką.Większość kobiet, które twierdzą:"zaszłam w ciążę podczas miesiączki!" w rzeczywistości miała krwawienie okołoowulacyjne, które czasem towarzyszy najwyższej płodności.Krwawienie to często bywa mylone z miesiączką, zwłaszcza u kobiet, które się nie obserwują.Krwawienie można uznać za miesiączkę tylko wtedy, kiedy zostało poprzedzone kilkoma dniami podwyższonej temperatury.

Odpowiedz

Kija
Kija | Maria | 2016-09-27 14:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Obawiam się że w ciąże zaszłaś wcześniej a to co brałaś za okres było plamieniem. W moim przypadku tak było. W ogóle jest to nie możliwe by w pierwszym dniu miesiączki zajść w ciąże.

Odpowiedz

dorota
dorota | 2012-03-06 13:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mozna zajsc podczas miesiaczki. Znam osobiscie taki przypadek. Trzeba pamietac ze kazda kobieta jest inna i jej cykl miesiaczkowy rozni sie od ksiazkowego.
NP. moj cykl trwa 34-36 dni i to jest normalne.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?