Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czego boi się twoje dziecko? Oto lista najczęstszych dziecięcych lęków

| aktualizacja: 11.09.2015 | 2
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
niemowlę, strach, bać się, zdziwienie
Wszystkie dzieci, podobnie zresztą jak dorośli, czasami odczuwają lęk. Na szczęście dziecięce strachy szybko można przegonić. Wystarczy tylko wiedzieć, czego maluch może się przestraszyć.
Dzięki lękowi unikamy niebezpieczeństw (np. groźnego rottweilera, gorącego żelazka). A jeśli to się nie uda, walczymy lub uciekamy. Lęk jest bardzo „praktyczny” u dzieci. Płaczący ze strachu malec zapewnia sobie pomoc; boi się być sam, więc nie oddala się od mamy. A że przy okazji dzieci czują strach przed niegroźnymi rzeczami? No cóż, nie mają wielkiego doświadczenia. Oto czego mogą się bać.

Dziecko boi się nieznanych sobie osób

Dzieci zaczynają się bać obcych osób około 8. miesiąca życia. Za żadne skarby nie pozwalają wziąć się na ręce mało znanej cioci, wybuchają płaczem na widok listonosza czy sprzedawczyni. Do tego bardzo boją się rozstawać z mamą i urządzają dantejskie sceny, by zmusić ją do pozostania w domu. To bywa kłopotliwe, ale lęk przed obcymi i rozstaniem z rodzicami jest absolutnie normalny. Świadczy o przywiązaniu do najbliższych i dojrzałości dziecka (potrafi odróżnić obcych od „swoich”).

Dziecko boi się domowych zwierzaków

Roczne dzieci boją się zwierząt. Nic dziwnego: futrzane stwory wyglądają inaczej niż ludzie i nie wiadomo, czego można się po nich spodziewać. Kiedyś ten lęk pomagał nam przetrwać. Nietrudno sobie wyobrazić, jak mogłoby się skończyć głaskanie wilka.

Zobacz też: Gdy dziecko boi się psów

Dziecko boi się burzy, wiatru i suszarki

Dwulatki boją się grzmotów, wycia wiatru itp., bo choć coraz więcej widzą i słyszą, nie rozumieją jeszcze, skąd te dźwięki się biorą. Co im pozostaje? Wiadomo – rozpłakać się i wezwać na pomoc mamę. Współczesnym maluchom przybyło powodów do obaw: przeraża je łoskot tramwaju, warczenie miksera, szum suszarki.

Dziecko boi się tajemniczych, strasznych cieni

Mniej więcej w tym samym wieku dzieci zaczynają bać się cieni. Dostrzegają je, ale nie mają pojęcia, jak znalazły się na ścianie ani co zrobić, żeby sobie poszły.

Dziecko boi się nocnych ciemności

To numer jeden na dziecięcej liście lęków. Boją się jej maluchy w każdym wieku. My, dorośli, zresztą też – ręka do góry, kto miałby ochotę na nocną wycieczkę do lasu! Nic dziwnego – w mroku mogą czaić się różne straszydła. A malec, nie widząc ich, nie może się przed nimi bronić.

Zobacz też: Znamy sposoby na przerażającą nocną ciemność - film

Dziecko boi się bajek i telewizji

Pełno w nich czarownic, żarłocznych wilków, zatrutych jabłek. Co ciekawe, lęk może wzbudzić także Śnieżka, krasnal albo inna miła postać. Dzieci boją się także niektórych reklam. Na przykład tych, które przedstawiają bakterie jako oślizłe paskudne robale.

Dziecko boi się potworów pod łóżkiem

Dzieciom świat fikcji miesza się z rzeczywistością, stąd lęki przed najrozmaitszymi straszydłami, rekinami w wannie czy groźnymi piratami, którzy mogą opuścić kreskówkę i pojawić się w domu.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

AAA
AAA | 2014-06-22 19:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mamusie często z braku innych pomysłów, straszą , straszą, straszą! obcymi ludźmi (jak będziesz niegrzeczna, pan cię zabierze), lekarzem (jak się nie uspokoisz pójdziesz do lekarza), zastrzykami (jak będziesz niegrzeczna dostaniesz zastrzyk i będzie bolało)...NIE WOLNO W OGÓLE NICZYM STRASZYĆ, BO PÓŹNIEJ SĄ TEGO EFEKTY W POSTACI LĘKÓW I HISTERII:(
a jak pomóc dziecku już zalęknionemu? najpierw z dystansem (na obrazkach, z daleka) oswajać z nielubianymi osobami, bawić się w wizyty u lekarza, kupić dziecku "niezbędnik lekarza i pielęgniarki), samemu ubierać się w biały fartuch, pokazywać dziecku stetoskop i inne przyrządy z gabinetu lekarskiego, bawić się w robienie zastrzyków, mierzenie temperatury i tak dalej... aż się dziecko oswoi, innego sposobu nie ma... tłumaczenie i próbowanie przezwyciężenia lęku NIC nie da, a wręcz umocni fobię i stres

Odpowiedz

ewson20
ewson20 | 2010-02-14 12:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja 20 miesięczna córka boi się dalszej rodziny, naszych znaimych, których dawno nie widziała. jak ktoś przyjdzie do domu to wpada w chisterię i bardz krzyczy to samo jest u lekarza. jak jej pomóc

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?