Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Burza, ciemność, cienie, odpływ w wannie. Czego jeszcze boją się małe dzieci?

| aktualizacja: 02.06.2017 | 3

Gdy spytałam synka, dlaczego dzieci boją się ciemności, odpowiedział: „Bo nie wiedzą, że są w pokoju, a nie w strasznym lesie. Przecież jest ciemno!” Co jeszcze budzi ich lęk?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
dziecko, strach, przedszkolak, mina
Dzięki temu, że potrafimy  odczuwać lęk, możemy uniknąć  wielu niebezpieczeństw, a jeśli to się  nie uda – walczyć  albo  uciekać. Przypływ adrenaliny daje nam potężną siłę.  Lęk u małych dzieci  jest wyjątkowo „praktyczny”.  Nie potrafią obronić się same, więc trzymają się kurczowo rodziców albo „włączają alarm” i w ten sposób zwracają na siebie ich uwagę. A że przy okazji boją się rzeczy, które wcale nie są groźne? No cóż, nie mają wielkiego doświadczenia, więc często odczuwają strach trochę tak na wszelki wypadek. Oto lista rzeczy, których najczęściej się boją.

Lęk przed obcymi ludźmi

Dzieci zaczynają się bać obcych (potencjalnie dla nich groźnych) osób około 8 miesiąca życia. Za żadne skarby nie pozwalają wziąć się na ręce rzadko widzianej cioci, wybuchają płaczem na widok listonosza, trzymają na dystans uśmiechniętą panią z warzywniaka. Do tego odczuwają lęk przed rozstaniem z mamą i urządzają dantejskie sceny (trzymają za nogę, rozpaczliwie płaczą), bo chcą za wszelką cenę zmusić ją do pozostania w domu. To bywa kłopotliwe, ale lęk przed obcymi i rozstaniem z rodzicami jest czymś absolutnie normalnym. Świadczy o przywiązaniu malucha do najbliższych i jego dojrzałości (bo to znaczy, że dziecko potrafi odróżnić obcych od swoich).

Lęk przed zwierzętami

Roczne dzieci zaczynają bać się różnych (czasem nawet całkiem małych) zwierząt. Nic w tym dziwnego: te dziwaczne, włochate albo pokryte piórami lub łuską stwory wyglądają przecież zupełnie inaczej niż ludzie i kompletnie nie wiadomo, czego można się po nich spodziewać. Kiedyś, gdy żyliśmy jeszcze w lasach, ten lęk pomagał nam przetrwać. Nietrudno sobie wyobrazić, jak mogłoby się skończyć głaskanie niedźwiedzia.

Przeczytaj także: 4 niewinne zdania, które  budzą lęk przed zwierzętami

Lęk przed burzą, wiatrem i ... tramwajem

Dwulatki boją się głośnych grzmotów podczas burzy, wycia wiatru, ryku fal nad morzem itp., bo choć coraz więcej widzą i słyszą, nie rozumieją jeszcze, skąd te dźwięki się biorą i nie mogą nad nimi panować. Co im wtedy pozostaje? Wiadomo – rozpłakać się i wezwać na pomoc mamę albo tatę.
Współczesnym maluchom przybyło powodów do obaw: przeraża je łoskot tramwaju, warczenie miksera, szum suszarki do włosów, odgłos pracującej drukarki.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

Zośka
Zośka | 2016-05-10 23:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nasza 10-miesięczna córeczka boi się kiedy kicham lub kaszlę

Odpowiedz

Anna
Anna | 2015-01-20 23:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Trzeba oswajać dziecko z lękami. Jeśli boi się jakiejś rzeczy, miejsca, niech pójdzie z opiekunem to obejrzeć. Jeśli boi się odgłosów z bloku, warto spróbować opisać dziecku co dźwięk może oznaczać, np. pan sąsiad przesuwa krzesła.
pedagog Anna Ch.

Odpowiedz

zohan
zohan | 2012-03-20 09:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dzieci trzeba uczyć walczyć ze strachem bo w przyszłości sobie nie poradzą

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?