Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czego może nauczyć Cię dziecko? Zgadnij...

| aktualizacja: 18.06.2016 | 0

Cały czas mówi się tylko o tym, ilu rzeczy rodzice muszą nauczyć dzieci. Dlaczego nikt nie zastanawia się, czego dzieci nas mogą nauczyć?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
dziecko zabawa
fot. Fotolia
Wiadomo, że my jako dorośli podejmujemy ciężką pracę, by przekazać jak najwięcej informacji dzieciom, zanim wyfruną w świat. Jest to żmudna praca i nie zawsze czerpiemy z niej przyjemność. Nie zawsze też są od razu widoczne efekty. 

Dzieci także potrafią nauczyć nas wiele, tylko nie każdy potrafi to dostrzec, albo nie chce się nauczyć. Przedstawiamy 7 najwspanialszych umiejętności, którymi może podzielić się z nami dziecko.

1.    Zatrzymać się i rozejrzeć się, jak wygląda świat

Dzieci interesują się wszystkim. Ty nie masz na nic czasu, bo właśnie wybiegłaś z pracy, odebrałaś dzieci ze szkoły, a w głowie masz już listę zakupów i najpilniejszych prac domowych. Denerwujesz się, gdy dziecko zachwyca się każdym motylkiem, patyczkiem, kamykiem. Interesują go chmury o dziwnych kształtach, ciekawy model samochodu stojącego na parkingu. Spróbuj może zatrzymać się na chwilę i spojrzeć na świat oczami dziecka, ciekawego i zachwyconego wszystkim.

2.Jest wiele powodów do śmiechu

Trudno w to uwierzyć, ale naprawdę tak jest. Tyle, że Ty mogłaś po prostu zapomnieć jak to się robi. Spróbuj więc wyluzować i odnaleźć w sobie dziecko. Dorośli według wyliczeń, śmieją się ok. 15 razy w ciągu dnia. Dzieci robią to... 400 razy częściej :-) Warto więc choć trochę zbliżyć się do dziecka.

3.Na wszelkie zmartwienia najlepsze są przytulasy!

Nie trzeba chyba nic tłumaczyć. Gdy w Twoim życiu dzieje się źle, pozwól się wyściskać dziecku. Na pewno poczujesz się lepiej!

4. Jak łatwo zdobywać przyjaciół

To wiedzą tylko dzieci. Im wystarczy 5 minut w piaskownicy, by poznać imiona wszystkich rówieśników. Niestety my dorośli często sami piętrzymy problemy, wyznaczamy granice, dbamy o konwenanse. Poznawanie nowych osób staje się wtedy formalnością, a nie spontanicznym aktem. Bierzmy przykład z dzieci!

5. Jak przepraszać, wybaczać i zapominać

Wiele zdarzeń dla dzieci ma charakter krótkotrwały. To my tylko nosimy długo urazy, jesteśmy pamiętliwi i obrażalscy. Nie potrafimy tak jak nasze maluchy zapomnieć i iść do przodu, nie potrafimy często dać drugiej szansy. Może warto jednak stosować metody dzieci, czy życie nie byłoby wtedy łatwiejsze. Mówisz "przepraszam" i życie płynie dalej.

6. Można żyć z sercem na dłoni

Dzieci otwarcie mówią o swoich uczuciach. Są prostolinijne i uczciwe, więc gdy coś się im nie spodoba, na pewno głośno o tym powiedzą. Dorośli... no cóż. Będą starali się za wszelką cenę ukryć to, co tak naprawdę myślą i czują, bo nie wypada, bo to niegrzeczne, itp. Utrudniamy sobie życie po raz kolejny. 

7. Nie poddawać się

Nie rozczula Cię widok dziecka, które upada i podnosi się w nieskończoność? Które potrafi próbować dosięgnąć zakazaną zabawkę, aż mu się uda? Kiedy ostatnio Ty się tak wysilałaś nad czymś i nie odpuściłaś sobie od razu zakładając, że sprawa i tak jest przegrana?

Czyż te umiejętności nie są wspaniałe? Pomyśl, a może warto jednak zatrzymać się i spróbować ich nauczyć?

Jakie inne umiejętności dodałabyś do tej listy? Pisz w komentarzach.

Przeczytaj także: Czego uczą nas dzieci?
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?