Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czego nie wolno w ciąży - 5 najważniejszych zakazów przyszłej mamy

| aktualizacja: 30.03.2015 | 8

W ciąży łatwiej przychodzi odmawianie sobie różnych przyjemności, bo rezygnujesz z nich dla dobra dziecka. Sprawdź, czego ci nie wolno i jakie kryją się za tym argumenty.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
kobieta, ciąża, łóżko, leżeć
Zanim wymienimy, czego nie wolno, zacznijmy od tego, że ciąża twa tylko 9 miesięcy. Z jednej strony to długo, ale z drugiej, jeśli pomyślisz o zdrowiu dziecka, wcale nie aż tyle, by nie wytrzymać bez pewnych przyjemności, które czasami są przyjemnością raczej kontrowersyjną. Może więc zamiast martwić się z powodu ciążowych ograniczeń, lepiej się cieszyć, że w końcu jest okazja, by coś w swoim życiu zmienić. Oto 5 najważniejszych zakazów, które dotyczą wszystkich przyszłych mam.


1. Picie alkoholu w ciąży

Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu, którą można wypić w ciąży. Dziecku może zaszkodzić zarówno słaby drink, jak i małe piwo czy lampka wina, i to niezależnie od trymestru, w którym teraz jesteś. Alkohol zajmuje pozycję numer 1 na liście „Czego nie wolno w ciąży" ponieważ przenika przez łożysko, w którym jest dziecko - jeśli mama pije piwo albo wino, dziecko jest pod wpływem alkoholu, które zawierają te trunki. 
Nie wolno bo... Picie alkoholu w ciąży może przyczynić się do problemów ze zdrowiem rozwijającego się w twoim łonie dziecka, obniżyć jego iloraz inteligencji, osłabić pamięć, utrudnić skupianie uwagi i naukę.  Nawet sporadyczne picie alkoholu w ciąży może skutkować u dziecka wystąpieniem alkoholowego zespołu płodowego (w skrócie FAS), który wywołuje różne zaburzenia w rozwoju dziecka


2. Palenie papierosów

Zdarza się, że kobieta w ciąży sama traci ochotę na papierosy. Natura sams potrafi wyregulować wiele spraw. Jeśli palisz w ciąży, dziecko nie dostaje wystarczającej ilości tlenu, który jest mu potrzebny, aby mogło rosnąć i dobrze się rozwijać. Ma także kontakt z czterema tysiącami substancji chemicznych, które zawierają papierosy (40 z nich ma działanie rakotwórcze).
Nie wolno bo... Dziecko może urodzić się z niską masą ciała i będzie bardziej podatne na choroby, także na powstanie wad wrodzonych, np. rozszczepu wargi. Serce dzieci, których mamy paliły papierosy, bije szybciej, maluchy mogą być niespokojne i bardziej zagrożone nagłą śmiercią łóżeczkową (SIDS). Badania kanadyjsko-holenderskie wykazały, że dzieci palących mam są bardziej skłonne do agresywnych zachowań (gryzienia, kopania, bicia). Rośnie również ryzyko komplikacji podczas ciąży. Jeśli jeszcze sięgasz po papierosa, zrezygnuj z niego jak najszybciej. Nawet stosowanie plastrów nikotynowych jest lepszym rozwiązaniem niż palenie. Szkodzi także bierne palenie w ciąży. W otoczeniu przyszłej mamy włąściwie nikomu nie wolno palić.

Obejrzyj film: Jak papierosy wpływają na ciebie i twoje dziecko, przygotowany przez Główny Inspektorat Sanitarny.


3. Korzystanie z solarium

Lekka opalenizna nigdy nie wychodzi z mody, ale niekoniecznie ta zdobyta w solarium. Coraz więcej mówi się o szkodliwym wpływie opalania na skórę, które zagraża jej zdrowiu (zwiększa ryzyko powstania groźnego nowotworu skóry, czerniaka) i przyspiesza starzenie. W ciąży nie wolno korzystać z solarium, ale z powodzeniem można używać dobrego samoopalacza. Zanim go zastosujesz, zrób próbę uczuleniową – nanieś niewielką ilość np. na okolicę nadgarstka i poczekaj na efekt.
Nie wolno bo... Opalanie w solarium bywa przyczyną ostudy, czyli szpecących skórę przebarwień u przyszłej mamy (mogą też wywołać je promienie słoneczne, dlatego przed wyjściem z domu smaruj skórę kremem z filtrem UV). Dziecku może zaszkodzić temperatura, której działaniu jesteś poddawana. 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (8)
avatar

iwona
iwona | 2016-07-12 08:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Można jeść sery z mleka pasteryzowanego.

Odpowiedz

Gosia
Gosia | 2015-01-28 22:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój lekarz ginekolog oznajmił, że mogę jeść sery pleśniowe w ciąży. Tak więc tyle opinii ile specjalistów...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Magda
Magda | Gosia | 2015-05-21 19:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bo tak naprawdę chodzi o sery produkowane z mleka niepasteryzowanego. Większość serów pleśniowych dostępnych w Polsce jest produkowana z mleka pasteryzowanego, więc są bezpieczne. Ja natomiast muszę unikać wiejskiego sera, który bardzo lubię.

Odpowiedz

Joacha
Joacha | Gosia | 2016-07-11 22:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bo te nasze są z pasteryzowanego mleka. Prawdziwe pleśniowe są z niepasteryzowanego

Odpowiedz

Nataliaa
Nataliaa | Gosia | 2016-07-12 11:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja tez jadłam sery pleśniowe, oczywiście nikt nie mowi o zjedzeniu 2 serów dziennie ale jesli miałam ochote to zjadłam pare plasterków raz na jakiś czas. Zreszta kiedys usłyszałam ze aby listeria przedostała sie do organizmu dziecka kobieta musiałaby przyjąć ser drogami rodnymi ;-)

Odpowiedz

MaryP
MaryP | Nataliaa | 2016-07-12 12:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jeśli tylko słyszałaś, a nie sprawdziłaś, to czemu rozpowszechniasz głupoty?

Odpowiedz

ewa
ewa | 2010-09-14 18:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

chodziłam na pilates przed zajściem w ciąże ale kiedy powiedziałam instruktorce o ciąży to odradziła mi chodzenie, ponieważ zbyt mocno ćwiczenia obciążają miednicę i ona nie poleca, zwłaszcza, że sama była w ciąży, więc wie co mówi. Dlatego porady by chodzić na pilates w ciąży zawsze mnie dziwią, bo wyrażają je osoby, które chyba nigdy nie chodziły na takie zajęcia, a one są naprawdę męczące dla głębokich mięśni "gorsetu"

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Marzena
Marzena | ewa | 2014-12-12 17:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Postulant dopiero w ciazy na pilates.instruktorka ze sama czwiczyla do szostego mca.mam Unikac talks cwiczen na braucht.i Tak juz nie pojde ,ob Jest zbyt. Obciazajace brauch....

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?