Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Czemu nie panikuję na widok pleśni w żyrafce Sophie? 

| aktualizacja: 21.01.2017 | 7

W tym tygodniu cały internet żył pleśnią w żyrafce Sophie: czarną, brudną, fuj! Tylko, czy naprawdę ta panika ma sens?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Żyrafa Sophie
fot. Dana Chianese
Cała afera wzięła się od wpisu mamy dwóch synów, Dany Chianese, którą zaniepokoił zapach stęchlizny w żyrafce Sophie jednego z synków. Rozcięła – i zamarła: środek był cały czarny. Zaczęła szukać w internecie i trafiła na drugi wpis  (sprzed roku) o pleśni w Sophie. W tym drugim wpisie inna mama, Stephanie Oprea, ostrzegała: "Choć przez dwa lata nasza żyrafka była używana właściwie, tylko do gryzienia przez synka, to po rozcięciu okazało się, że ma czarny cały środek". I jak to w internecie: zdjęcia rozniosły się po całym FB i Instagramie, a kauczukowa Sophie w ciągu tygodnia stała się największym zagrożeniem naszych dzieci.
 


Czemu nie panikuję, widząc pleśń w żyrafce Sophie?

Po pierwsze dlatego, że na 99,9 procent pleśń z Sophie nie zrobi dziecku krzywdy. Fakt, ten środek wygląda okropnie. Tylko, że maluch raczej z nim nie będzie miał żadnego kontaktu: żyrafka jest zrobiona jest z jednolitego kawałka gumy, z jedną małą dziurką, do której dziecko raczej nie będzie w stanie włożyć nawet koniuszka języka.

Pleśń jest groźna przede wszystkim wtedy, kiedy maluch może zetknąć się z nią bezpośrednio poprzez usta albo gdy ją wdycha przez dłuższy czas. Dużym zagrożeniem dla jego układu oddechowego będzie grzyb na ścianie albo nieczyszczona regularnie klimatyzacja w samochodzie. Mała Sophie, nawet z brudnym środkiem, krzywdy zdrowemu dziecku raczej nie zrobi – w każdym razie dopóki jej nie rozetniemy i nie pozwolimy mu wylizać środka.
Czytaj także: Co warto wiedzieć o uczuleniu na pleśnie?

(Tyle teoria, bo w praktyce sama bym pewnie nie wytrzymała, widząc, jak moje dziecko gryzie żyrafkę ze spleśniałym środkiem).


Po drugie jednak nie panikuję, bo ja tej pleśni w Sophie się spodziewałam! Przecież to normalne, że jeśli zabawka jest przez 2 lata żuta i gryziona, to w końcu złapie jakiegoś grzyba.

Dużą wadą Sophie jest to, że nie można jej dobrze wymyć (nie odkręca się, dlatego można ją myć tylko z wierzchu). Z tego powodu zamiast trzymać ją w domu przez 2 lata, raczej robiłabym z nią to, co robiłam z zabawkami do kąpieli moich dzieci: po 3-4 miesiącach po prostu zmieniałam na nowe.

Tak, tak wiem – żyrafka kosztuje ok. 80 zł i trudno ją tak o, beztrosko, po 3 miesiącach wyrzucić… Ale w takim razie może przed kupnem warto się zastanowić, czy naprawdę moje dziecko potrzebuje gryzaka za prawie stówę?
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (7)
avatar

KK
KK | 2017-01-27 15:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ostatnio widziałam gdzieś zdjęcie kaczuszki do kąpieli rozciętej na pół, w środku syf! Taką samą ma moje dziecko, teraz przed każdą kąpielą zaglądam do środka przez dziurkę i po światło. Ale nie do każdej zabawki da się zajrzeć :(

Odpowiedz

Małgorzata
Małgorzata | 2017-01-23 14:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zalepiłam środek ,nie piszczy -trudno ,ale ani ślina ,ani piasek ( tak wszędzie byla nasza żyrafa) do środka sie nie dostanie . A i w kąpieli mozna sie bawić. Pozdrawiamy

Odpowiedz

igaa
igaa | 2017-01-22 00:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie tylko w tej żyrafce może być pleśń. W każdej innej zabawce do gryzienia a tymbardziej w kaczuszkach itp do kąpieli !!

Odpowiedz

Ela
Ela | 2017-01-21 13:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

80zl?! :o przeciez to kosztuje 10€!! :o :o

Odpowiedz

Anna J.
Anna J. | 2017-01-21 12:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zabawka za 100 zł powinna być zrobiona z materiału odpornego na pleśń - to po pierwsze.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Sylwia N.
Sylwia N. | Anna J. | 2017-01-21 12:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W 100 procentach się z tym zgadzam :) Pozdrawiam, Sylwia Niemczyk

Odpowiedz

Anna
Anna | Anna J. | 2017-03-02 00:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A jaki to materiał? Pleśń może być wszędzie i wyrosnac na każdym tworzywie, gdzie tylko pojawi się wilgoć

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?