Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Czerniak: kto jest w grupie ryzyka i co każdy z nas powinien wiedzieć

| 27.06.2016, aktualizacja: 27.06.2016 | 1

Każdego roku ponad 3 tysiące Polaków słyszy diagnozę: czerniak. 1/3 z nich umiera. Zachorowań przybywa każdego roku. Przeczytaj, żeby chronić życie swoje i swoich bliskich.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
jak badać znamiona
O czerniaku słyszało 90 proc. Polaków, ale aż 85 proc. z nas nigdy nie badało podejrzanych znamion. Tylko co 6 Polak pokazał znamię lekarzowi. To bardzo słaby wynik, zważywszy na fakt, że co roku w Polsce czerniaka diagnozuje się u ponad 3,5 tys. pacjentów. 1 na 3 umiera, bo nowotwór rozpoznany jest za późno. A szkoda, bo w porę rozpoznany czerniak daje 90 proc. pacjentów  szanse na wyleczenie. Co gorsza, w skali roku w Polsce obserwuje się 10 proc. wzrost zachorowalności na czerniaka. 

CZERNIAK to może być TO. Sprawdź TO

Te dane są na tyle niepokojące, że Fundacja Rak’n’Roll postanowiła działać. Właśnie wystartowała kampania "CZERNIAK to może być TO. Sprawdź TO", mająca na celu zmianę naszych postaw i zachowań. Plan działania – bo od działania właśnie zależy nasze życie – jest prosty:
  • Chroń skórę przed promieniami UV
  • Regularnie oglądaj znamiona
  • Idź do lekarza, jeśli coś cię zaniepokoi

Co to jest czerniak skóry?

Czerniak to najbardziej agresywny i coraz częściej spotykany nowotwór skóry. Rozwija się w melanocytach - komórkach wytwarzających melaninę, czyli barwnik odpowiadający za kolor skóry. Melanocyty znajdują się także w błonach śluzowych oraz w gałce ocznej, dlatego tam też czasami rozwija się czerniak, np. przełyku lub ucha wewnętrznego oraz w oku. Jeśli czerniaka wykryjemy późno, w błyskawicznym tempie rozprzestrzeni się na inne części ciała, np. płuca lub ośrodkowy układ nerwowy. 

Czerniak: kto jest w grupie ryzyka?

Czerniak może dotknąć każdego, ale niektórzy z nas są w grupie podwyższonego ryzyka. Wszystko zależy od naszej karnacji, historii oparzeń słonecznych i tego, jak korzystamy ze słońca. Najbardziej narażone są osoby, które:
  • Doznały oparzeń słonecznych, szczególnie w dzieciństwie i wczesnej młodości. To dlatego tak ważne jest, żeby dokładnie zabezpieczać dzieci przed słońcem, używając kosmetyków z filtrem min. 30, unikać słońca między 10.00-16.00, nie pozwalać się dzieciom opalać. Lekarze odkryli, że wielu pacjentów chorujących na czerniaka przebyło oparzenie słoneczne w wieku 5-7 lat! Pamiętajmy, że skutki opalania kumulują się w skórze, efekt w postaci czerniaka może rozwinąć się po latach.
  • Mają wiele znamion barwnikowych, pieprzyków. Szczególnie niedobrze, jeśli są podatne na podrażnienie. Jest to również niezwykle istotne u tak małych dzieci jak roczniaki i dwulatki – podrażnione znamię u takiego dziecka, zaleca się profilaktycznie wyciąć, by w przyszłości nie rozwinął się z niego czerniak.
  • nie opalają się łatwo lub wcale
  • mają jasną karnację, liczne piegi, rude lub blond włosy, niebieskie, zielone lub piwne oczy
  • mają rodzinną historię przypadków czerniaka lub innych nowotworów skóry
  • korzystają z solarium. Chodzenie do solarium powinno być zakazane, a na pewno nie wolno posyłać dzieci do solarium. W wielu krajach jest to nielegalne. Szczególnie zły wpływ promieniowania UV z solarium odnotowujemy w przypadku osób poniżej 35 roku życia. Promieniowanie ultrafioletowe w solarium jest 15 razy wyższe od tego wytwarzanego przez naturalne słońce w samo południe w bardzo słoneczny dzień! Przypadki czerniaka wśród entuzjastów solarium są bardzo częste: ryzyko zachorowania jest dwa razy większe.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Dagu
Dagu | 2017-02-07 13:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zmian na skórze nie powinno się bagatelizować. Polecam przebadać się u dobrego dermatologa i sprawdzić czy wszystko u nas ok. Świetnym specjalistą jest dr Witkowski z kliniki drlegrand.pl

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?