Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Sposoby na czkawkę noworodka

| aktualizacja: 09.12.2016 | 1

Martwisz się, że twoje dziecko co chwilę dostaje czkawki? Sprawdź, co może być przyczyną tej dolegliwości u noworodka i jak pomóc dziecku pozbyć się czkawki.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(34)
noworodek
1. Czkawka u noworodka: czy to męczące?
2. Dlaczego noworodek ma czkawkę?
3. Przyczyny czkawki u noworodka i niemowlaka
4. Sposoby na czkawkę u noworodka

Czkawka u noworodka może pojawić się nawet kilka razy dziennie. Zastanawiasz się, czy taka częsta czkawka u niemowlaka to normalne i czy trzeba iść z dzieckiem do lekarza? Sprawdź, co o czkawce u noworodka mówi prof. Ewa Helwich, pediatra neonatolog z Instytutu Matki i Dziecka.

Czkawka u noworodka: czy to męczące?

Gdy u noworodka lub niemowlaka pojawi się czkawka, rodzice nie czują się komfortowo, martwią się, że jest ona dla dziecka bardzo męczącym objawem. Na szczęście jest inaczej. Niemowlęta radzą sobie z czkawką całkiem dobrze.

Niektóre noworodki przychodzą nawet na świat ze skłonnością do czkawki. Miewają czkawkę już w brzuchu mamy. Im młodsze dziecko, tym bardziej prawdopodobne jest, że czkawka się u niego pojawi  (najbardziej wrażliwe są wcześniaki).

Dlaczego noworodek ma czkawkę?

Uporczywa czkawka u noworodka jest wynikiem fizjologicznej niedojrzałości układu nerwowego, a zwłaszcza nerwu przeponowego dziecka. Zwykle ustępuje około 3. miesiąca życia, ale może się zdarzyć, że trwa dłużej.

Przyczyny czkawki u noworodka i niemowlaka

Przyczyn czkawki u niemowląt jest wiele. Najczęstsze to:
  • oziębienie ciała,
  • przepełnienie brzuszka pokarmem,
  • połknięte powietrze,
  • głośny śmiech.

Sposoby na czkawkę u noworodka

Jeśli twój noworodek ma czkawkę, możesz zastosować któryś z tych sposobów:
  • Aby przerwać czkawkę wywołaną ochłodzeniem organizmu, podaj dziecku pierś, a karmionemu butelką – ciepłą wodę do picia. Czasem oziębienie spowodowane jest mokrą pieluszką – wtedy wystarczy przewinięcie oraz ogrzanie brzuszka.
  • Kiedy powodem czkawki u noworodka lub niemowlaka jest przepełniony brzuszek, nie pozostaje nic innego, jak tylko poczekać, aż część pokarmu przejdzie z żołądka do jelit. Wtedy czkawka ustąpi.
  • Jeśli czkawkę powoduje połknięte powietrze, pomóc może noszenie dziecka w pozycji pionowej, do odbicia: trzymaj główkę tak, by opierała się na twoim ramieniu, a brzuszek był przytulony do piersi.

Przeczytaj też: 
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

aniaa
aniaa | 2014-01-06 21:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje maleństwo miało czkawki bardzo często. lekarz, położna mnie uspokajali, ze tak może być. ale to mi nie dawało spokoju. w 6 miesiącu życia mojego dziecka dowiedziałam się,że czkawki często występują przy refluksie.Zaczęliśmy zgłębiać temat, szukać kompetentnych lekarzy i okazało się, że słusznie się martwiłam. dziś synek ma 10 miesięcy i jak zrobimy jakieś odstępstwo od diety to czkawki wracają po kilkanaście razy dziennie. Nasilenie refluksu = czkawka. szczególnie po odbiciu się.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?