Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Czkawka noworodka - co na pewno pomoże?

| 20.04.2013 | 1

Martwisz się, że twoje dziecko co chwilę dostaje czkawki? Sprawdź, co może być przyczyną tej dolegliwości u noworodka i jak pomóc dziecku pozbyć się czkawki.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(18)
noworodek
Twój kilkutygodniowy noworodek często miewa czkawkę nawet kilka razy dziennie. Zastanawiasz się, czy to normalne i czy trzeba iść z dzieckiem do lekarza. Sprawdź, co radzi Ewa Helwich, neonatolog.

Gdy u dziecka pojawi się czkawka, rodzice nie czują się komfortowo, martwią się, że tak samo męczy się też dziecko. Na szczęście jest inaczej. Malutkie dziecko radzi sobie z czkawką znacznie lepiej.

Niektóre dzieci rodzą się nawet ze skłonnością do czkawki. Miewają czkawkę już nawet w brzuchu mamy. Im młodsze dziecko, tym bardziej jest podatne na czkawkę (najbardziej wrażliwe są wcześniaki).

Uporczywa czkawka to wynik fizjologicznej niedojrzałości układu nerwowego, a zwłaszcza nerwu przeponowego dziecka. Zwykle problem ustępuje około 3. miesiąca życia, ale czasem trwa dłużej.

Przyczyną czkawki może być:
  • oziębienie ciała,
  • przepełnienie brzuszka wypitym właśnie pokarmem,
  • połknięte powietrze,
  • a nawet głośny śmiech.
Aby przerwać czkawkę wywołaną ochłodzeniem organizmu, należy podać dziecku pierś, a karmionemu butelką – ciepłą herbatkę. Czasem oziębienie spowodowane jest mokrą pieluszką – wtedy wystarczy przewinięcie oraz ogrzanie brzuszka. Kiedy powodem czkawki u noworodka lub niemowlaka jest przepełniony brzuszek, nie pozostaje nic innego, jak tylko poczekać, aż część pokarmu przejdzie z żołądka do jelit. Wtedy czkawka sama ustąpi.

W tym przypadku na czkawkę pomoże noszenie dziecka w pozycji pionowej: główka powinna opierać się na ramieniu rodzica, a brzuszek przytulać do piersi.

Poznaj 8 najczęstszych dolegliwości noworodka i sprawdź, jak sobie z nimi radzić.

Sprawdź odpowiedzi na 8 pytań o szczepienia dzieci, które zadają wszyscy rodzice.
Ewa Helwich konsultacja: Ewa Helwich
Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

aniaa
aniaa | 2014-01-06 21:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje maleństwo miało czkawki bardzo często. lekarz, położna mnie uspokajali, ze tak może być. ale to mi nie dawało spokoju. w 6 miesiącu życia mojego dziecka dowiedziałam się,że czkawki często występują przy refluksie.Zaczęliśmy zgłębiać temat, szukać kompetentnych lekarzy i okazało się, że słusznie się martwiłam. dziś synek ma 10 miesięcy i jak zrobimy jakieś odstępstwo od diety to czkawki wracają po kilkanaście razy dziennie. Nasilenie refluksu = czkawka. szczególnie po odbiciu się.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?