Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Czkawka noworodka - co na pewno pomoże?

| 20.04.2013, aktualizacja: 18.10.2015 | 1

Martwisz się, że twoje dziecko co chwilę dostaje czkawki? Sprawdź, co może być przyczyną tej dolegliwości u noworodka i jak pomóc dziecku pozbyć się czkawki.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(19)
noworodek

Twój kilkutygodniowy noworodek miewa czkawkę nawet kilka razy dziennie? Zastanawiasz się, czy to normalne i czy trzeba iść z nim do lekarza? Sprawdź, co w takiej sytuacji radzi prof. Ewa Helwich, pediatra neonatolog z Instytutu Matki i Dziecka.

Gdy u dziecka pojawi się czkawka, rodzice nie czują się komfortowo, martwią się, że jest ona dla dziecka bardzo męczącym objawem. Na szczęście jest inaczej. Malutkie dzieci radzą sobie z czkawką całkiem dobrze.

Niektóre maluszki przychodzą nawet na świat ze skłonnością do tej dolegliwości. Miewają czkawkę już w brzuchu mamy. Im młodsze dziecko, tym bardziej prawdodobne jest, że czkawka się u niego pojawi  (najbardziej wrażliwe są wcześniaki).

Przeczytaj: Dlaczego noworodek płacze? Poznaj powody i najlepsze porady!

Uporczywa czkawka jest wynikiem fizjologicznej niedojrzałości układu nerwowego, a zwłaszcza nerwu przeponowego dziecka. Zwykle ustępuje około 3. miesiąca życia, ale może się zdarzyć, że trwa dłużej.

Przyczyną czkawki może być:
  • oziębienie ciała,
  • przepełnienie brzuszka pokarmem,
  • połknięte powietrze,
  • głośny śmiech.
Aby przerwać czkawkę wywołaną ochłodzeniem organizmu, podaj dziecku pierś, a karmionemu butelką – ciepłą wodę do picia. Czasem oziębienie spowodowane jest mokrą pieluszką – wtedy wystarczy przewinięcie oraz ogrzanie brzuszka. Kiedy powodem czkawki u noworodka lub niemowlaka jest przepełniony brzuszek, nie pozostaje nic innego, jak tylko poczekać, aż część pokarmu przejdzie z żołądka do jelit. Wtedy czkawka ustąpi.

Jeśli czkawkę powoduje połknięte powietrze, pomóc może noszenie dziecka w pozycji pionowej: trzymaj główkę tak, by opierała się na twoim ramieniu, a brzuszek był przytulony do piersi.

Poznaj: 8 najczęstszych dolegliwości noworodka i sprawdź, jak sobie z nimi radzić.

Sprawdź odpowiedzi na: 8 pytań o szczepienia dzieci, które zadają wszyscy rodzice.

Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

aniaa
aniaa | 2014-01-06 21:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje maleństwo miało czkawki bardzo często. lekarz, położna mnie uspokajali, ze tak może być. ale to mi nie dawało spokoju. w 6 miesiącu życia mojego dziecka dowiedziałam się,że czkawki często występują przy refluksie.Zaczęliśmy zgłębiać temat, szukać kompetentnych lekarzy i okazało się, że słusznie się martwiłam. dziś synek ma 10 miesięcy i jak zrobimy jakieś odstępstwo od diety to czkawki wracają po kilkanaście razy dziennie. Nasilenie refluksu = czkawka. szczególnie po odbiciu się.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?