Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Skąd ta czkawka?

| aktualizacja: 28.01.2016 | 0

Nie ma człowieka, który nie walczyłby z nią chociaż raz w życiu. Maleńkie dzieci miewają ją wyjątkowo często.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
21 tygodniowe niemowlę, niemowlę, dziecko
fot. Fotolia.com - michal_w
Czkawka bywa co prawda męcząca, ale poza rzadkimi sytuacjami, kiedy trwa w nieskończoność, nie jest groźna ani nie świadczy o niczym niepokojącym.
 

Czkawka dopada noworodka i człowieka dorosłego 

Miewają ją wszyscy: mężczyźni i kobiety, dorośli i dzieci, a nawet dzieci, które jeszcze nie przyszły na świat. Tym ostatnim zdarza się już na bardzo wczesnym etapie życia płodowego. Przyszła mama odczuwa czkawkę dziecka jako serię delikatnych, powtarzających się skurczów.

 Dowiedz się więcej: Dziecko ma czkawkę. Co robić?

A jak jest po narodzinach? Najczęściej czkają noworodki, czyli dzieci, które nie ukończyły jeszcze 28 dnia życia, i nieco starsze niemowlęta. Zdaniem lekarzy prawdopodobnie wiąże się to z niedojrzałością ich układu nerwowego i tym, że podczas jedzenia połykają powietrze. Takie szkraby mogą mieć nawet do kilku napadów czkawki w ciągu doby. Nie warto się tym przejmować: to zupełnie normalne zjawisko i na pewno nie świadczy o żadnej chorobie.
 

Dlaczego noworodek i człowiek dorosły ma czkawkę 

Czkawka to niezależne od naszej woli, rytmiczne skurcze przepony (mięśnia, który oddziela jamę brzuszną od klatki piersiowej). Odgłos, który jej towarzyszy, powstaje na skutek nagłego wdechu i zamknięcia się głośni (fragmentu krtani). Do niekontrolowanych skurczów przepony dochodzi, gdy zostają podrażnione nerwy, które nią sterują. O takie podrażnienie nietrudno: wystarczy połknąć zbyt duży kęs czy nałykać się powietrza. W przypadku małych dzieci przyczyną czkawki może być również to, że jest im zimno.

Sprawdź: Jak ubierać niemowlaka – 5 prostych zasad
 

Domowe sposoby na czkawkę u noworodka i człowieka dorosłego

O tym, że czkawka jest zjawiskiem powszechnym, świadczy ilość domowych sposobów, jakie wymyślono, by się jej pozbyć. Noworodka najlepiej okryć dodatkowym kocykiem czy otulić rożkiem. Jedzenie cukru albo suchego chleba, picie wody z zatkanym nosem czy straszenie – tego można próbować ze starszakami. Najskuteczniejsze są te metody, które powodują zwiększenie stężenia dwutlenku węgla we krwi, np. powstrzymywanie oddechu albo oddychanie z papierową torbą przyciśniętą do ust. Na szczęście czkawka zwykle mija sama i to dość szybko.

Czkawka nie jest groźna, o ile nie trwa zbyt długo. Jeśli męczy całymi godzinami (a zdarza się, że i dłużej) trzeba koniecznie iść do lekarza i ustalić jej przyczynę. Przedłużająca się czkawka może świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem, np. o zapaleniu płuc i opłucnej, urazach klatki piersiowej, chorobach wątroby, żołądka  albo jelit, jak również o problemach neurologicznych. Na szczęście takie kłopoty zdarzają się niezmiernie rzadko.

Konsultacja: dr Lilianna Baran, pediatra neonatolog, Akademia Medyczna we Wrocławiu
 

 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?