Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Odejście czopa śluzowego - czy to już poród?

| 13.10.2015, aktualizacja: 03.01.2017 | 7

Odejście czopa śluzowego oznacza zbliżający się poród. To nie znaczy jednak, że ciężarna musi biec już na porodówkę. Zobacz, kiedy powinna skontaktować się z lekarzem, jeśli zauważy czop śluzowy.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(11)
fot. Fotolia
Czop śluzowy, czyli "korek", który przez całą ciążę chronił dziecko przed infekcją, to jedna z oznak zbliżającego się porodu. Nie bój się, że odejście czopa śluzowego oznacza coś złego – czop odchodzi, kiedy szyjka mięknie i skraca się, przygotowując się do porodu.

Co to jest czop śluzowy?

Korek z gęstego śluzu w okresie ciąży chronił maleństwo przed infekcjami. Teraz, przed porodem, czop śluzowy zostaje wypchnięty z szyjki macicy, by zrobić miejsce rodzącemu się dziecku. Na bieliźnie możesz zaobserwować galaretowatą, bezwonną kulkę, przezroczystą lub lekko różową. Odejście czopa śluzowego oznacza, że szyjka macicy się rozwiera, jednak pamiętaj, że to indywidualna sprawa każdej kobiety, jak długo potrwa u niej ten proces. Może kilka godzin, ale też może ciągnąć się nawet dwa tygodnie gdyż szyjka macicy otwiera się stopniowo. Od chwili wydalenia czopa lepiej powstrzymać się od stosunków, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo infekcji.

Jak wygląda czop śluzowy?

Czop śluzowy może być przejrzysty, lekko różowy lub lekko zabarwiony krwią. Czop śluzowy może mieć postać gęstego czopu z ciągliwego śluzu, znacznie gęstszego niż ma to miejsce w typowych wydzielinach z pochwy. Jeśli kobieta jest bliska porodu, czop może mieć różowe, czerwone lub brązowe zabarwienie. Jednak wiele kobiet nawet nie zauważa wydalenia czopu śluzowego, gdyż pod koniec ciąży dochodzi do zwiększenia ilości wydzieliny z pochwy. Wiele ciężarnym czop odchodzi stopniowo wtedy też kobieta może go zwyczajnie przeoczyć.
 

Czy o odejściu czopa śluzowego należy informować lekarza?

Niektórym kobietom czop śluzowy odchodzi na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu. Wydalenie czopu bowiem nie jest oznaką tego, że poród jest już blisko. Trzeba pamiętać, że jeśli szyjka macicy zaczęła się rozszerzać, mogą minąć całe tygodnie do porodu. Nie jest to powodem do zmartwień. I nie ma potrzeby biec natychmiast do lekarza. Jeżeli jednak czop śluzowy jest wydalony przed 36. tygodniem ciąży i jest zabarwiony krwią, należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Szczególnie jeśli wraz z wydaleniem czopu pojawiły się inne objawy, np. nasilone skurcze. Wizyta u lekarza prowadzącego ciążę jest konieczna również wówczas jeśli odejście czopa śluzowego pojawiło się zbyt wcześnie, a kobieta ma za sobą już przedwczesny poród.

Polecamy: 
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (7)
avatar

Gnuj
Gnuj | 2017-03-16 21:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zaraz rzygne

Odpowiedz

gosua
gosua | 2016-08-14 11:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a mnie za pierwszym razem odszedł 24 h przed przyjsciem dzidziusia - bezbarwny gesty sluz ze strozkami krwi, majtki miałam mokre, przestraztlam sie ta krwia, wiec pojechałam na IP i akurat była na dyżurze moja lekarka prowadząca (ma kolo 50 lat więc chyba doswiadczenie spore...) po zbadaniu stwierdziła że musiałam się "posiusiac" bo szyjka jest w "niebiosach" i pewnie mi się przywidzialo... poczułam się jak idiotka. rano (od 7.00)skurcze co 5 min. ból niemiłosierny- pojechałam do szpitala gdzie chciałam rodzic... obca lekarka mówi mi żebym jechała do domu. skurcze na kto są co prawda- ale urodze za min. 3 dni bo szyjka twarda i wysoka:/ no to pojechaliśmy. w samochodzie wylam... skurcze co minutę. ..pod domem nie otworzylismy nawet drzwi. mówię że ich wszystkich... jak mam czekać 3 dni w domu z takimi bolami- pojechalismy do szpitala- z łaska mnie przyjęli. nie dali znieczulenia. bo 8 lat temu mieli to gdzieś choć już było refundowane. urodziłam po 12 godzinach męki-lekarka ktora rano mnie zbadala weszła na 10 minut przed przyjściem dziecka na świat i mówi" a jednak pani dziś urodzi... zawsze kobiety wiedzą najlepiej kiedy rodza"...

Odpowiedz

iza
iza | 2016-07-20 14:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mi mój lekarz powiedział że czop to mit...

Odpowiedz

najka
najka | 2016-03-31 14:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mi czop odszedł 13 godzin przed porodem

Odpowiedz

monia
monia | 2015-12-19 21:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mi dzień przed porodem

Odpowiedz

ania
ania | 2015-12-05 15:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mi czop odszedl w nocy przed porodem.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

malenka
malenka | ania | 2017-01-03 10:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas czop odszedł wczoraj i do tej pory cisza na ktg skurcze na 30 więc czekamy

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?