Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

15 rad na czwarty trymestr

| aktualizacja: 29.10.2013 | 4

Czwarty trymestr to czas po porodzie, kiedy poznajesz swojego noworodka i uczysz się nim zajmować. To czas połogu, zmęczenia, ale też przyjemności. O czym powinnaś wtedy pamiętać? Przedstawiamy 15 rad na udany start w macierzyństwie.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
czwarty trymestr ciąży, mama i niemowlę, pierwsze miesiące z dzieckiem
fot. Panthermedia

Pierwsze miesiące z dzieckiem to nie wyłącznie zmęczenie i obowiązki, ale też przyjemności, na które trudno ci było znaleźć czas. Musisz tylko umiejętnie zorganizować swoje życie. Jeśli przez ostatnie lata prowadziłaś bardzo aktywne życie – dużo pracowałaś, podróżowałaś, spotykałaś się z przyjaciółmi – czekający cię tzw. czwarty trymestr może być dość trudny. Nie każdej z nas łatwo odnaleźć się w roli kobiety udomowionej. Może więc warto już teraz zaplanować swoje życie po porodzie?

1. Po porodzie poważnie porozmawiaj z mężem

Otwarcie powiedz, że nie chcesz rezygnować ze wszystkich swoich potrzeb. Pomyślcie, jak zorganizujecie wasze życie, gdy dziecko będzie już w domu. Pomysł, że tata będzie wracał wieczorami, a ty całe dnie będziesz spędzała w domu z dzieckiem, nie jest dobry. Nawet jeśli twój mąż jest bardzo zapracowany, niech spróbuje wygospodarować przynajmniej dwa popołudnia w tygodniu na opiekę nad waszą córką lub synem. Będziesz tego potrzebowała, by móc od czasu do czasu wyjść z domu, spokojnie porozmawiać z przyjaciółką przez telefon albo po prostu odpocząć. Może na pierwsze tygodnie przyszły tata mógłby wziąć urlop?

Najlepiej sprawdź urlop rodzicielski i macierzyński 2013 - co warto wiedzieć

2. Razem przygotowujcie się do opieki na noworodkiem

Naprawdę warto zapisać się do szkoły rodzenia. A jeśli oboje będziecie tam chodzić, macie ułatwione zadanie. W programie jest pielęgnacja dziecka i możesz się przekonać, że twój mąż doskonale sobie radzi z przewijaniem, ubieraniem i kąpaniem – przynajmniej lalki-bobasa.
Uwierz, że z dzieckiem też nie będzie miał problemów. Daj mu tylko szansę. Jeśli od początku razem zajmiecie się noworodkiem, od czasu do czasu będziesz mogła bez obaw zostawić dziecko pod opieką taty. Może cię on nawet zastąpić w karmieniu piersią, oczywiście pod warunkiem, że zostawisz w lodówce porcję odciągniętego pokarmu.

Jeśli masz problemy z przystawieniem dziecka do piersi, posłuchaj rad eksperta:


3. Przygotuj się na przyjście noworodka 

Usuń wszystkie zbędne sprzęty, bibeloty, ubrania. Jeśli jesteś właśnie w ostatnim trymestrze ciąży i instynkt wicia gniazda trzyma cię w swojej mocy, takie porządki sprawią ci przyjemność. Pamiętaj, że im mniej w domu przedmiotów, tym łatwiej w nim posprzątać. Po porodzie nie będziesz miała ani siły, ani ochoty na kilkugodzinne porządki. W czasie gdy śpi niemowlę, zamiast odkurzać kolekcję drewnianych kotów, lepiej obejrzeć dobry film w telewizji lub poleżeć w wannie z maseczką na twarzy.
Schowaj też na kilka miesięcy delikatne sweterki, wymagające ręcznego prania, pościel, którą trzeba prasować (zastąp ją kompletami z kory) i lniany obrus – elegancki, ale mniej praktyczny niż kraciasta serweta nieprzyjmująca plam. Nawet jeśli planujesz używać pieluszek tetrowych lub wielorazowych, na pierwsze tygodnie zaopatrz się w pampersy. Czas, który zaoszczędzisz na praniu, suszeniu, prasowaniu i składaniu, jest bezcenny.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

Chustoświrka
Chustoświrka | 2017-03-01 18:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak można polecać nosidełko dla noworodka???? Takimi radami można tylko zrobić dziecku krzywdę! Apeluje by autor zmienił artykuł i zamiast nosidła wpisał chustę! Nosidło TYLKO dla dzieci samodzielnie siedzących!

Odpowiedz

Kruk
Kruk | 2015-11-20 20:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

noworodka NIE WOLNO nosić w nosidełku. dla takich małych dzieci TYLKO i wyłącznie chusta.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Zu
Zu | Kruk | 2016-10-16 07:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A która pozycja najlepsza w chuscie?

Odpowiedz

Beata
Beata | Zu | 2017-11-22 00:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dla noworodka kangurek

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?