Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Są zwierzęta bezpieczne dla alergika!

| aktualizacja: 10.02.2017 | 4

Uczulenia na zwierzęta zdarzają się coraz częściej. A ty codziennie słyszysz: chcę mieć psa, kota, świnkę morską... Są jednak zwierzęta bezpieczne dla dziecka, nawet dla alergika.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
dziecko, kot
fot. Fotolia
Ukochany kot, najwierniejszy pies mogą być przyjaciółmi twojego dziecka, ale też jego wrogami. Czy dziecko może mieć w domu psa lub kota, jakie zwierzęta są najbardziej bezpieczne, co robić, czy dziecko nie miało objawów alergii, pytamy dr n. med. Beatę Adamczyk, alergologa, która od lat leczy alergię u małych dzieci. 
 
 
Na jakie zwierzęta dzieci najczęściej mają alergię?

Alergię może spowodować większość najbardziej popularnych gatunków. Z całą pewnością dziecko może mieć alergię na kota lub psa. Ale mogą też uczulać ptaki domowe (papużki, kanarki, gołębie itp.), zwierzęta futerkowe – chomiki, świnki morskie i myszki. Podczas wyjazdów na wieś warto też wziąć pod uwagę kury lub kaczki, z którymi ma wtedy kontakt twoje dziecko.
 
Czy kot tak samo często powoduje alergię jak pies?

Okazuje się, że koci alergen jest silniejszy niż alergen psa! Świadczą o tym objawy alergii, które są znacznie silniejsze w przypadku alergii na kota niż w przypadku alergii na psa (całoroczny katar, zapalenie spojówek, kaszel, prowadzący do pojawienia się astmy). Objawy alergii nasilają się z wiekiem. Na pewno wpływa na to też fakt, że koty częściej niż psy, mają bardzo bliski kontakt z ludźmi. Niezwykle silny alergen ma również świnka morska.
 
W jaki sposób objawia się alergia na zwierzęta?

Najczęstsze objawy alergii na zwierzęta to kaszel, pieczenie nosa, katar, kichanie, problemy z oddychaniem. Oczy pieką i puchną – może rozwinąć się zapalenie spojówek, powstają też zmiany na skórze. Jeśli kot czy pies poliże dziecko, na ciele może pojawić się pokrzywka. Może też pojawić się niebezpieczny obrzęk naczynioruchowy. Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem zwiększa prawdopodobieństwo alergii, alergicznego nieżytu nosa oraz astmy.
 
O tym, w jaki sposób diagnozować alergię, opowiada prof. Piotr Jurkowski, pediatra.
 
Jakie zwierzęta najrzadziej powodują alergię? 

Bezpieczne są żółwie, jaszczurki i rybki, ale w tym ostatnim przypadku często silne działanie alergizujące ma ich pokarm. Dlatego lepiej, żeby akwarium nie stało w pokoju dziecka, a maluch też nie powinien sam karmić ryb.

Można jednak nawet kupić dziecku psa lub kota. Są rasy psów, które rzadko uczulają, np. yorkshire terrier lub pudel – ich sierść budową przypomina ludzkie włosy (nie ma tzw. podszerstka, czyli puchu), albo grzywacz chiński, który oprócz grzywki jest pozbawiony włosów.
Jeśli chodzi o koty to najrzadziej wywołują alergię takie rasy jak sfinks, devon. W Nowym Jorku przeprowadzono badania, z których wynika, że właściciele kotów z ciemną sierścią mieli silniejsze objawy alergii niż posiadacze kotów o jasnym futerku.

Czy dziecko może mieć alergię na kota, jeśli nie ma z nim kontaktu?

Tak. Dziecko może stykać się ze zwierzęcymi alergenami, które mogą wywołać uczulenie. Takie alergeny wykrywa się w próbkach kurzu z centrów handlowych, gabinetów lekarskich, a nawet ze szpitali. Są też w mieszkaniach, w których nigdy nie było zwierząt – w kurzu z podłóg, miękkich wykładzin, materaców w sypialniach. Alergeny unoszą się w powietrzu i łatwo przenikają do dróg oddechowych, więc nie da się całkowicie uniknąć z nimi kontaktu.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

Ada
Ada | 2014-09-05 11:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

połączenie oczyszczacza i nawilżacza w jednym dla osób z alergią to porażka. Sprzyja rozwojowi grzybów na filtrach jeżeli oczyszczacz nie ma specjalnej powłoki.

Odpowiedz

Maria
Maria | 2014-02-27 19:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

"Co tydzień kąp psa" - no nie powiedziałabym. To jest niezdrowe dla samego zwierzaka. Oczywiście pies nie może być brudny, ale też bez przesady ;)

Odpowiedz

Lidka
Lidka | 2013-09-26 14:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak mam polecić oczyszczacz powietrza to polecę Wam Air washer W2055A AIR-O-SWISS. Jest on po prostu niezastąpiony dla alergików. Nie dość, że oczyszczacza powietrze to również je optymalnie nawilża.

Odpowiedz

iza
iza | 2011-09-16 11:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Sama poleciła bym oczyszczacz powietrza ale jedynie z HEPA filtrem, który niszczy najmniejsze bakterie,nawet se od zwierzat. W domu mam oczyszczacz Airbi PURE przez rok go uzywam poniewaz mam 2 pieski i dziecko,powietrze jest o wiele lepsze.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?