Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Czy antybiotyki obniżają skuteczność antykoncepcji?

| 10.11.2016, aktualizacja: 11.11.2016 | 1

Dowiedz się, czy antybiotyki mogą obniżać działanie tabletek antykoncepcyjnych i na które antybiotyki lepiej zwrócić uwagę, kiedy stosujesz antykoncepcję hormonalną.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
czy antybiotyki obniżają skuteczność antykoncepcji
fot. Fotolia
Niektóre antybiotyki przyjmowane doustnie mogą osłabiać działanie tabletek antykoncepcyjnych. Szczególną ostrożność przy zażywaniu antybiotyków i jednoczesnym stosowaniu antykoncepcji hormonalnej należy zachować podczas i po owulacji. W tym okresie najlepiej stosować dodatkowe metody antykoncepcji, np. prezerwatywę.

Zażywanie antybiotyków a skuteczność pigułek antykoncepcyjnych

Jeśli bierzesz antybiotyk tylko przez kilka dni, to wpływ antybiotykoterapii na skuteczność pigułek antykoncepcyjnych jest minimalny. W trakcie długotrwałego przyjmowania antybiotyku (ponad 2–3 tygodnie) zaleca się stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji, np. prezerwatywy. Należy też przyjmować preparaty z pałeczkami kwasu mlekowego, np. Lactovaginal, Lacibios Femina, które zapobiegają częstym w okresie antybiotykoterapii infekcjom intymnym. 

Jakie antybiotyki obniżają skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Antybiotyki przyjmowane doustnie mogą w pewnym stopniu wpływać na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, dlatego jeśli lekarz przepisuje ci antybiotyk, poinformuj go o stosowaniu antykoncepcji hormonalnej. Antybiotyki, które mogą osłabiać działanie pigułek antykoncepcyjnych to:
  • Tetracyklina (stosowana m.in. przy leczeniu zmian trądzikowych)
  • Amoksycylina (m.in. zakażenie dróg oddechowych, zapalenie układu moczowego i zapalenie ucha)
  • Rifampicyna (stosowana rzadziej, w poważnych zakażeniach spowodowanych gronkowcami)
O stosowaniu antykoncepcji hormonalnej zawsze należy informować lekarzy innych specjalizacji, gdyż inne leki (np. antydepresanty) również mogą obniżać skuteczność pigułek antykoncepcyjnych.

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Kaaroline
Kaaroline | 2016-12-05 11:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

słyszałam że antybiotyki mogą też być czasem przyczyną suchości pochwy. ale dobrze wtedy zastosować np żel intymny mucovagin i po problemie :)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się




Zapomniałeś hasła?