Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy ciężarne kobiety mogą przestać się bać? Nowy pomysł na walkę z wirusem zika

| aktualizacja: 22.04.2016 | 0

Na nietypowy pomysł wpadła agencja merketingowa w Brazylii. Billboardy mają wydzielać zapach kwasu mlekowego, który podobny do ludzkiego potu ma wabić komary w pułapkę. Czy to pomoże w walce z zika?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
fot. Fotolia
Wirus zika jest niebezpieczny dla kobiet w ciąży, gdyż powoduje uszkodzenia płodu. Zwłaszcza w Brazylii odnotowuje się najwyższy wskaźnik zachorowań, dlatego to właśnie tam naukowcy pracują najbardziej intensywnie nad znalezieniem rozwiązania.

Na czym polega pomysł?

Mosquito Killer Board oraz Posterscope, to dwie firmy, które postanowiły wprowadzić w życie nietypowy plan.  Chcą postawić w strategicznych miejscach w kraju billboardy, nasączone kwasem mlekowym imitującym ludzi pot. Ma to przyciągnąć komary nawet z odległości 2,5 km. Owady przykleją się do liter, znajdujących się na tablicy.
– To imponujące jak wiele komarów możesz schwytać w tę pułapkę i jak dużo żyć można uratować tym pomysłem. – przekonuje Otto Frosard z Posterscope.

Są też wątpliwości

Dr. Chris Jackson, ekspert ds. szkodników w Southampton  zaznacza: – Szczególnie istotne jest to, że urządzenie zabija osobniki żeńskie, wysysające krew, gryzące i zarażające. – Lekarz ma jednak wątpliwości – Mam kilka obaw. Gdyby odbywało się to nie w miejscu o dużym zagęszczeniu ludzi i nie tam, gdzie pojawiają się oni z odkrytymi nogami, byłoby to właściwsze. Inaczej będzie to wpuszczanie głodnych komarów w raj ze świeżym pokarmem.– podsumowuje. 

Dotychczas zainstalowano dwie tablice w Rio de Janeiro, niedługo dowiemy się więc, czy przynoszą one spodziewane efekty.

Przeczytaj także: 6 najważniejszych faktów o wirusie zika!
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?